Minister energii Litwy Žygimantas Vaičiūnas uważa, że należy wyznaczyć bardzo jasną drogę - krok po kroku - jak Unia Europejska ma osiągnąć założenia Zielonego Europejskiego Ładu. Ocenia, że jednym z kluczowych wyzwań dla wszystkich krajów członkowskich, jak i dla całej UE jest to jak zsynchronizować wysiłki w całej UE.
Zobacz także: Europejski Zielony Ład – za bardzo czy za mało ambitny?
- Musimy przyznać, że trzeba wyznaczyć bardzo jasną agendę i drogę, jak mamy to osiągnąć, krok po kroku - wspólnie. Głównym pytaniem i głównym zagadnieniem jest jak zsynchronizować osiągnięcia poszczególnych krajów Unii Europejskiej - stwierdził w czasie XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego Žygimantas Vaičiūnas.
Czytaj również: Gaz-System ma komplet wykonawców dla gazociągu Polska-Litwa
Minister energii Litwy ocenił, że - z punktu widzenia możliwości realizacji celów Zielonego Ładu - bardzo ważny jest Fundusz Odbudowy.
- To są oczywiście bardzo ważne środki... Kluczowe instrumenty, które pozwolą nam wykonać te ambitne cele. Jedną ze słabości całego procesu było to, że nie było jasności, jak mamy to osiągnąć. Nie było instrumentów i finansowania. Fundusz Odbudowy jest bardzo ważny dla tego systemu - wskazał Žygimantas Vaičiūnas.
Minister energii Litwy zaznaczył, że dla państw bałtyckich, w tym Litwy, istotna pozostaje niezależność energetyczna.
- Jednym z bardzo ważnych projektów dla krajów bałtyckich jest uruchomienie gazociągu Polska-Litwa. Po stronie litewskiej 50 proc. projektu już zostało zrealizowane - poinformował Žygimantas Vaičiūnas.
Wskazał, że zarówno dla Litwy jak i dla Polski bardzo ważny będzie podmorski kabel energetyczny Harmony Link. Jego budowę obejmuje drugi etap synchronizacji systemów elektroenergetycznych państwa bałtyckich z systemem UE.
- Oprócz tego mamy też inne projekty ważne dla współpracy między naszymi krajami. Na przykład w zeszłym roku PGNiG podpisało umowę o współpracy ze stroną litewską, a w tym mamy pierwsze transakcje na małą skalę między Polska a Litwą - mówił Žygimantas Vaičiūnas.
Minister energii naszego sąsiada odniósł się też do kwestii elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi, która może być niedługo uruchomiona.
- Jeśli chodzi o elektrownię atomową, nie jest ona budowana zgodnie z wytycznymi bezpieczeństwa energetyki jądrowej. Miejsce nie zostało prawidłowo wybrane (…). Prognozy mówią , że w listopadzie zacznie się produkcja, ale nie chcemy pozwolić, by ta energia z Białorusi znalazła się na naszym rynku - zastrzegł Žygimantas Vaičiūnas.