Rafineria w Gdańsku należy do najbardziej efektywnych energetycznie tego typu zakładów na świecie. Pomimo znacznego wzrostu produkcji w ostatnich latach, zmniejszyła zużycie energii, jedno z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych. Lotos wciąż pracuje nad jej ograniczeniem i efektywnością energetyczną, łącząc cele ekonomiczne ze środowiskowymi.
- Grupa Lotos przyczyniła się w 2019 r. do emisji ponad 2,58 mln ton CO2e. Jego wolumen był o 9,1 proc. większy niż w 2017 r., ale wzrósł w wolniejszym tempie niż produkcja (o ponad 11 proc.).
- Współczynnik emisji gazów cieplarnianych (zakres 1+2) w 2019 r. miał wartość 242 kg CO2e na 1 tonę przerobionej ropy. To o 1,6 pp mniej niż w 2017 r.
- Wskaźnik emisji gazów cieplarnianych CO2e na 1 CWT (tonę ważoną po złożoności przerobionego surowca) w 2019 r. miał wartość 26,8 kg, czyli był niższy od referencyjnego w Europie (29 kg). Tylko 10 proc. rafinerii w Europie ma podobny wskaźnik.
Grupa Lotos jest drugim co do wielkości producentem paliw w Polsce. Wchodząca w jej skład gdańska rafineria należy do najmłodszych i najnowocześniejszych kompleksów rafineryjnych w Europie. Należy także, jak zaznacza firma w sprawozdaniu z działalności za 2019 rok, do najbardziej przyjaznych środowisku.
Od wydobycia o dystrybucję
W skład grupy kapitałowej, oprócz Grupy Lotos S.A., wchodzi 41 podmiotów. Prowadzą one swoją działalność w Polsce, Norwegii, Wielkiej Brytanii i na Litwie.Rafineria Lotos przerabiała w 2019 r. głównie (blisko 80 proc. przerobu całkowitego) rosyjską ropę naftową REBCO. W porównaniu z referencyjną ropą Brent, REBCO jest mieszanką cięższych surowców, o wyższej zawartość siarki, do czego nie jest przystosowana większość rafinerii w Europie. REBCO pozwala natomiast wyprodukować więcej tzw. średnich destylatów (diesla, paliwa lotniczego).
Pozostałą część zużytego surowca stanowiły ropy naftowe importowane z innych kierunków oraz pochodzące z własnego wydobycia. Przypomnijmy - poprzez swoje spółki córki, grupa dobywa gaz ziemny i ropę naftową zarówno w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, jak i na norweskim szelfie kontynentalnym oraz na terytorium Litwy.
W 2019 r. Lotos wydobył 7,67 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej), a w końcu ówczesnego roku jego potwierdzone rezerwy ropy i gazu wyniosły 81,3 mln boe.
W 2019 roku rafineria w Gdańsku w pełni wykorzystała swoje moce produkcyjne, przerabiając 10,7 mln ton ropy, o ponad 11 proc. więcej niż w 2017 r.
Swoje produkty sprzedawała poprzez własną sieć stacji paliw. W 2019 roku Grupa Kapitałowa Lotos miała niemal 1/3 udziału (32,6 proc.) w krajowym rynku paliw.
Emisje gazów cieplarnianych
Tak rozległa działalność powoduje emisje gazów cieplarnianych – te bezpośrednie (zakres 1), tj. powstające we własnych instalacjach Grupy Lotos, oraz pośrednie (zakres 2).W 2019 roku działalność grupy przyczyniła do emisji bezpośredniej 2,04 mln ton gazów cieplarnianych (ekwiwalentu CO2e). W porównaniu z 2017 r., ich poziom zwiększył się o 11,2 proc., czyli niemal proporcjonalnie do wzrostu wolumenu produkcji.
Największy udział w łącznej emisji bezpośredniej GHG w 2019 roku miały emisje związane z wytwarzaniem ciepła (65,9 proc.), przed emisją z przetwarzania fizycznego i chemicznego (produkcja rafineryjna – 30,2 proc.). Reszta przypadła na emisje związane z wytwarzaniem energii elektrycznej i ze spalania gazu odpadowego na platformach wydobywczych.