PARTNERZY PORTALU

Magazyny energii? Barierą jest okres zwrotu z takiej inwestycji

Zakładając, że ta inwestycja (w magazyn energii - red.) ma się zwrócić jedynie z usługi DSR, to progiem samozwrotu jest okres około 10 lat.  Przetargi, które były ogłaszane dwa lata temu ograniczały się do perspektywy pięcioletniej i to powodowało, że potrzebne są jeszcze inne sposoby wykorzystania tego magazynu, by można było takim model biznesowy domknąć - mówi Mariusz Kondraciuk, dyrektor branży Smart Infrastructure w Siemens Polska.

Jednym z nadal stosunkowo nowych klientów energetyki jest elektromobilność. Można usłyszeć, że wąskim gardłem rozwoju fotowoltaiki są problemy z przyłączaniem farm PV do sieci, a to z kolei rodzi pytanie, czy na przeszkodzie w rozwoju elektromobilności  może stanąć bariera przyłączania stacji ładowania.

Zobacz także: Neo Energy Group z V-ridium Power Group kupują Krajowy System Magazynów Energii

- Niewątpliwie kwestia czysto techniczna wydolności sieci jest poważnym problemem i w zderzeniu z ekonomiką powoduje, że bez wsparcia publicznego, bez wsparcia rządu aby mocniej pójść w tym kierunku, będzie to bariera,  którą będzie bardzo trudno pokonać - ocenia Mariusz Kondraciuk, dyrektor branży Smart Infrastructure w Siemens Polska.

Czytaj również: Rząd uruchomi dotacje na magazyny energii


Innym nowym elementem infrastruktury energetycznej, który próbuje się przebić na rynek, są magazyny energii, oczywiście nie licząc pracujących od dawna elektrowni szczytowo-pompowych. 
W związku z tym pytamy Mariusz Kondraciuka jaka jest dzisiaj ekonomika inwestycji w magazyny energii.

- Barierą jest okres zwrotu z takiej inwestycji. Jeżeli chcemy ją potraktować czysto komercyjnie, musimy mieć gwarancję przychodów w dosyć długim okresie. Robiliśmy takie analizy przy okazji postępowań w obszarze DSR (Demand Side Response, zarządzania popytem na energię - red.) i byliśmy w stanie skonstruować model biznesowy, który się zwracał, ale wymagał on znacznie dłuższego okresu niż oferowane w przetargach na DSR- mówi Mariusz Kondraciuk. 

Komentuje, że zatem dzisiaj barierą jest znowu pewne dofinansowanie tego biznesu, dofinansowanie tego kierunku rozwoju dekarbonizacji.

- Zakładając, ze ta inwestycja ma się zwrócić jedynie z usługi DSR, to takim progiem samozwrotu jest okres około 10 lat. Przetargi, które były ogłaszane dwa lata temu, ograniczały się do perspektywy pięcioletniej i to powodowało, że potrzebne są  jeszcze inne sposoby wykorzystania tego magazynu, by można było takim model biznesowy domknąć- wyjaśnia Mariusz Kondraciuk.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Magazyny energii? Barierą jest okres zwrotu z takiej inwestycji

  • Pesymista 2021-10-05 13:49:18
    Jako magazyn energii można wykorzystać elektrownie szczytowo pompowe. A przy okazji mamy zbiorniki wodne, retencję, turystykę itd.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.52.167
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!