Minister środowiska: do 2020 r. 20-procentowy cel redukcji emisji CO2 osiągniemy pewnie z nadwyżką

Minister środowiska: do 2020 r. 20-procentowy cel redukcji emisji CO2 osiągniemy pewnie z nadwyżką
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dekarbonizacja gospodarki? Dla Polski najważniejsze pozostają bezpieczeństwo energetyczne i bezpieczeństwo dostaw paliw, w tym węgla - mówi minister środowiska Maciej Grabowski w rozmowie z wnp.pl.

Do konsultacji trafił krajowy program ochrony powietrza - i od razu spotkał się z krytycznymi ocenami organizacji pozarządowych: że niepełny, że nie ma mocy prawnej… Czyżbyśmy tworzyli program, który będzie nie do wyegzekwowania? A może to jakiś etap pośredni?

- Ten program nie ma mocy prawnej z założenia. Nie jest czarodziejską różdżką, dzięki której w krótkim czasie - roku czy dwóch - będziemy oddychać znakomitym powietrzem. Nie znaczy to jednak, że nie jest potrzebny. Po pierwsze: otworzył na poziomie rządowym dyskusję o jakości powietrza w Polsce. To ważne, by tę kwestię postrzegać nie tylko w kontekście jednego resortu. Po drugie: dzięki temu dokumentowi lokalne społeczności (głównie regiony, gminy, związki gmin) zyskają nowe narzędzia, wsparcie w dziedzinie ochrony powietrza. Ale do radykalnej poprawy sytuacji w tej mierze trzeba zmian legislacyjnych, ale i bardziej adekwatnego do potrzeb finansowania. Wszystko to w programie zaproponowaliśmy.

Uwarunkowania dla poszczególnych regionów i źródła zanieczyszczeń są tak różne, że nie chcemy działać centralnie. Nie uważam zatem, by rolą ministra środowiska było wyręczanie w tej sprawie samorządów: to one wiedzą najlepiej co i gdzie się dzieje, a także jakie działania naprawcze zaproponować mieszkańcom. Naszym zadaniem powinno być przede wszystkim zapewnienie odpowiednich narzędzi, które pozwolą władzom regionalnym i lokalnym na skuteczną walkę z zanieczyszczeniami. Na krytykę programu nie reaguję alergicznie, ale chciałbym, by w ślad za nią szły konkretne propozycje.

Można liczyć na przyrost finansowania ochrony powietrza przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)?

- Chcemy, by w Funduszu ruszył nowy, priorytetowy program ochrony środowiska, ale polskie środki nie będą tu główną podstawą. W Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko budżet, który przechodzi przez ministra środowiska (głównie przez NFOŚiGW) stanowi 2/3 puli z poprzedniej perspektywy finansowej. I dobrze, bo znacznie więcej środków poszło na programy regionalne.

To też ilustruje, gdzie spoczywa ciężar odpowiedzialności za wyzwania rozwojowe. Resort może mieć rolę koordynatora - wskazującego, by Polskę zmieniać, ale nie instytucji, który wprowadza zmiany na poziomie lokalnym. Tam, gdzie ochrona powietrza stała się istotnym społecznie problemem - jak w Małopolsce - budżety RPO na ten cel są bardzo wysokie.

Walka z niską emisją prowokuje spadek zużycia węgla. Janusz Lewandowski uważa, że po roku 2018 na naszym kontynencie głębinowe kopalnie węgla kamiennego pozostaną zapewne tylko w Polsce. A koncepcja unii energetycznej, przedstawiona przez Komisję Europejską (KE), mocno akcentuje dalszą dekarbonizację unijnej gospodarki. Jak minister środowiska zapatruje się na ową dekarbonizację i stopniową eliminację węgla w gospodarstwach domowych w polskich warunkach?

- Podczas marcowej rady unijnych ministrów środowiska dyskutowano nad koncepcją unii energetycznej; wiele krajów mocno podkreślało, że dekarbonizacja gospodarki to właściwa droga do wzrostu niezależności energetycznej. My zaś podkreślaliśmy, że dla Polski najważniejsze pozostają bezpieczeństwo energetyczne i bezpieczeństwo dostaw paliw, w tym węgla. Reprezentowaliśmy inny, też racjonalny punkt widzenia.

Popyt na węgiel będzie jednak spadał niezależnie od programu ochrony powietrza. To naturalny kierunek, związany z wymianą pieców na bardziej sprawne, termomodernizacją budynków czy - generalnie - z poprawą efektywności energetycznej. W tym procesie stawiam sobie za zadanie poprawę jakości paliw, wykorzystywanych w domowych instalacjach.

Koncepcja unii energetycznej według KE to kolejny krok stawiany przez Brukselę w drodze przejścia do gospodarki niskoemisyjnej do roku 2050. Prawdopodobne, że nasza specyfika podsyci wieloletnie spory o prawo do pewnej odrębności - stałe podążanie ścieżkami derogacji.

- Popyt na paliwa stałe będzie w Polsce malał z tych samych względów, co w przypadku gospodarstw domowych, czyli z uwagi na poprawę efektywności energetycznej przemysłu i usług oraz sprawności wytwarzania energii. W tym kontekście należy odróżniać to, co nam narzuca UE, od tego, co jest nieuchronną przyszłością związaną z postępem technologicznym.

Do roku 2020 osiągniemy 20-procentowy cel redukcji emisji CO2 - zapewne z nadwyżką, choć nie bez wysiłku. Ale na pewno nie dramatycznym kosztem, czyli chociażby koniecznością zamykania jakichś gałęzi przemysłu. Tak nie było i nie będzie (uwzględniając tu również wyniki ubiegłorocznego szczytu klimatycznego UE).

Rozmawiał: Ireneusz Chojnacki

Maciej Grabowski, minister środowiska RP, został zaproszony do wzięcia udziału w sesji „Europa i świat wobec problemu ochrony klimatu. Dokąd zmierzamy?” podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Odbędzie się ona 21 kwietnia 2015 r. Dowiedz się więcej o wydarzeniu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister środowiska: do 2020 r. 20-procentowy cel redukcji emisji CO2 osiągniemy pewnie z nadwyżką

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.31.191
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!