Firma ML System zaprojektowała i zbudowała prototyp elektrolizera wysokociśnieniowego do produkcji wodoru, pracującego przy niskim napięciu, co pozwala na integrację z instalacjami fotowoltaicznymi. Obecna wersja urządzenia wytwarza wodór o wysokiej czystości na poziomie 99 proc. - poinformowała spółka.
ML System podał, że w ramach prowadzonych badań zaprojektował i zbudował prototyp elektrolizera wysokociśnieniowego do produkcji wodoru, pracującego przy niskim napięciu, co pozwala na integrację z instalacjami PV.
Czytaj również: Biznes zaczyna myśleć o odchodzeniu od szarego wodoru
Spółka poinformowała, że modułowe rozwiązanie łatwo dopasowuje ilości produkowanego wodoru do zapotrzebowania oraz, że jest to już czwarta wersja urządzenia, która wytwarza wodór o czystości na poziomie 99 proc.
Zobacz także: PGNiG przejmuje Solgen - spółkę z branży fotowoltaicznej
Technologia wodorowa dla fotowoltaiki
- Docelowo skupiamy się na stworzeniu kompletnej, zielonej technologii wodorowej dedykowanej małym i średnim instalacjom fotowoltaicznym. Będą z nich mogły korzystać domy jednorodzinne i przedsiębiorstwa - komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.
- Oferta będzie skalowana i pozwoli uniezależnić systemy grzewcze i tankowanie pojazdów wodorowych od zewnętrznych źródeł dostaw. Ma to szczególne znaczenie w okresie rosnących cen paliw, zwrotu UE w kierunku zielonej energii i konieczności uzyskania niezależności energetycznej - dodaje.
Prototyp elektrolizera powstał, jak podano, z wykorzystaniem komponentów wytworzonych w ML System.
Krok w kierunku upowszechniania technologii wodorowych
- Elektrolizer wysokociśnieniowy dedykowany małym i średnim instalacjom PV jest bardzo wartościowym rozwiązaniem, które jest jednocześnie znaczącym krokiem w kierunku rozwijania i upowszechniania technologii wodorowych. Ma to współcześnie znaczenie ekologiczne, polegające na zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery - mówi prof. dr hab. inż. Jarosława Sęp, prezes Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa.
- Dodatkowym aspektem jest w tym przypadku szersza kwestia – bezpieczeństwo energetyczne związane ze zmniejszaniem zależności od zewnętrznych dostaw surowców energetycznych - dodaje.
ML System jest jednym z założycieli Podkarpackiej Doliny Wodorowej zlokalizowanej w Rzeszowie, ukierunkowanej na zbudowanie łańcucha wartości gospodarki wodorowej, w tym jego produkcji, przesyłu, transportu, magazynowania i zastosowania w energetyce, transporcie oraz przemyśle.