PARTNERZY PORTALU

Morskie wiatraki mogą być podstawą polskiego systemu energetycznego

- Offshore może być podstawą polskiego systemu energetycznego. Myślę że w perspektywie roku 2050 w Polsce jest potencjał na 30 GW mocy offshorowej. Jak najbardziej jesteśmy zainteresowani dalszym inwestowaniem i współpracą z polskimi partnerami - stwierdza Grzegorz Górski, dyrektor operacyjny Ocean Winds w rozmowie z nami podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

W raporcie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej oraz Instytutu Jagiellońskiego oszacowano, że potencjał udziału polskich dostawców w wydatkach w całym cyklu życia morskich farm wiatrowych (tzw. local content) to 20-25 proc. dla projektów, które powstaną w Polsce w pierwszym etapie.

Zobacz także: 200 podmiotów podpisało porozumienie sektorowe ws. rozwoju offshore

Grzegorz Górski, dyrektor operacyjny Ocean Winds, ocenia, że to "mniej więcej realny poziom".

- W tej chwili Polska jest, jak czasami żartuje prezes WindEurope Giles Dickson,  jedynym krajem, gdzie nie ma offshoru, a jest już lokalny łańcuch dostaw,  bo polskie firmy już w tej chwili uczestniczą w budowie morskich farm wiatrowych.  W naszych projektach polskie firmy oceniałbym, że  mają  od 10  do kilkunastu procent udziału, więc nie widzę specjalnego problemu, by to podwoić czy potroić  w Polsce - z wykorzystaniem o zasobów, jakie w tej chwili funkcjonują - komentuje  Grzegorz Górski. 


Czytaj również: Warto pomyśleć o zachętach inwestycyjnych dla przemysłu offshore

Zaznacza, że w przypadku budowania lokalnego łańcucha dostaw pozostaje zwolennikiem wolnorynkowego podejścia, wskazując, że "przymus na ogół oznacza wyższe ceny".

- Najlepszą formułą zapewnienia, że local content będzie, jest gwarancja rynku, czyli perspektywa,  wieloletni program, najlepiej jeszcze program aukcji - i to się w Polsce dzieje.  Mam tylko nadzieję że również po roku 2030 zostaną sformułowane kolejne cele, bo potencjał jest olbrzymi. Offshore może być po prostu podstawą polskiego sytemu energetycznego. A z drugiej strony: to infrastruktura, przygotowanie miejsca pod inwestycje - i to jest infrastruktura portowa - ocenia Grzegorz Górski.

Podkreśla znaczenie infrastruktury portowej i informuje, że Ocean Winds stawia na Gdynię jako port instalacyjny, a jeśli chodzi o port serwisowy to jego firma planuje działać z Władysławowa.

Grzegorz Górski ocenia, że w perspektywie roku 2050 w Polsce widać potencjał na 30 GW mocy offshorowej; Ocean Winds jest zainteresowany inwestycjami w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku i udziałem w kolejnych fazach  polskiego programu offshore,  a także współpracą z polskimi partnerami.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Morskie wiatraki mogą być podstawą polskiego systemu energetycznego

  • stop pisiorom 2021-10-07 09:52:04
    Pojawiłły się pewne dane że wiatraki na otwartym morzu w roku pracują więcej niż elektrownie wodne, że nad morzem przeważnie wieje, może to sprawdzić , w Anglii wiatraki na morzu Północym już stają więcej niż rok, sprawidzić ich produkcje dzienną przez 365 dni, będziemy mieć wątpliwości rozwiane ,
  • Inżynier 2021-10-07 09:44:37
    Bzdura!
  • Zostają świece 2021-10-07 09:35:06
    A jak przyjdzie flauta?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.154.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!