Pandemia COVID-19, a także późniejsze udostępnienie bloków energetycznych do prac dwóm wykonawcom to główne przyczyny wydłużenia prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) programu, który ma pomóc w dostosowaniu starych bloków węglowych klasy 200 MW do współpracy z coraz większą liczbą odnawialnych źródeł energii.
- W realizacji trzeciego, końcowego etapu programu, od grudnia 2019 r. samodzielnie udział biorą Przedsiębiorstwo Usług Naukowo-Technicznych Pro Novum z Katowic, a także raciborskie Rafako.
- Trzecim uczestnikiem jest konsorcjum w składzie Polimex Mostostal, Transition Technologies, Energoprojekt-Warszawa, Politechnika Warszawska.
- Bloki 200 MW, których w Polsce pozostało ok. 40, pełnią bardzo ważną rolę w systemie elektroenergetycznym. O realizację programu i perspektywy z nim związane portal WNP.PL zapytał przedstawicieli NCBR oraz wykonawców zaangażowanych w jego realizację.
Dla spółki Pro Novum wynosi on 12,4 mln zł brutto, ale jej metoda - w przeciwności do dwóch wcześniej wymienionych wykonawców - nie wymaga prac modernizacyjnych związanych z ingerencją w konstrukcję bloku.
Efekt, który ma zostać osiągnięty w ramach programu, to przede wszystkim zwiększenie elastyczności bloków, aby mogły lepiej reagować na wahania mocy wytwarzanej przez odnawialne źródła energii.