Na rynku energii łatwiej nie będzie

Na rynku energii łatwiej nie będzie
Coraz szybciej będą rozwijać się usługi bilansowania źródeł OZE - mówi Grzegorz Kinelski z grupy Veolia mat. pras.
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Dariusz Ciepiela
  Dariusz Ciepiela
 • Dodano: 27-10-2021 14:11

- Na rynku energii mamy do czynienia z sytuacją, w której wszyscy budują źródła OZE, ale nie myślą o tym, jak ostatecznie będą wyglądać rozliczenia i handel energią z tych źródeł. Dlatego coraz szybciej będą rozwijać się usługi bilansowania źródeł OZE - mówi WNP.PL Grzegorz Kinelski, członek zarządu Veolia Energy Contracting Poland.

 • Veolia Energy Contracting Poland to spółka zajmująca się obrotem energią elektryczną i gazem ziemnym. Roczny obrót energią spółki przekracza 4 TWh.
 • W Polsce następuje duży przyrost mocy w źródłach odnawialnych, co stwarza zapotrzebowanie na usługi bilansowania tych źródeł. Ten rynek w Polsce dopiero się rozwija.
 • Na rynku energii nadchodzi czas na specjalizację i bycie podmiotem, który oferuje nie tylko energię i gaz, ponieważ to mogą robić nawet bardzo małe spółki, ale także usługi specjalistyczne.
- W Grupie Veolia w Polsce scentralizowaliśmy hurtowy i detaliczny obrót energią elektryczną i gazem ziemnym. Do tej pory na rynku funkcjonowało kilka spółek w Grupie Veolia, które czasami powielały swoją działalność. Teraz wszystko mamy w jednym portfelu, więc nasza pozycja rynkowa jest silniejsza. Do nowego podmiotu przenieśliśmy ekspertów od handlu oraz sprzedaży i utworzyliśmy spółkę typowo handlową - mówi Grzegorz Kinelski.

Spółka zajmuje się hurtowym obrotem energią elektryczną i gazem ziemnym oraz ich sprzedażą do klientów biznesowych. Spółka nie prowadzi sprzedaży do klientów indywidualnych.

Zwiększenie ilości sprzedanej energii

Veolia Energy Contracting Poland sprzedaje 100 proc. energii wytworzonej w grupie Veolia w Polsce. Dodatkowo spółka kupuje na rynku energię, aby ją dostarczyć do swoich klientów, do których sprzedaje 2 TWh.

- Zamierzamy tę ilość zwiększać, głównie rozwijając się na rynku klientów biznesowych, którzy mają kontrakty na dostawy ciepła i kontrakty inżynierskie. Grupa Veolia obsługuje już klientów pod kątem utrzymania technicznego i dla tego segmentu Veolia Energy Contracting chce oferować także energię elektryczną i gaz ziemny. Klient będzie miał wówczas zapewnioną kompleksową usługę - zaznacza Grzegorz Kinelski.

Klienci spółki są bardzo różni, niektórzy kupują tylko energię elektryczną lub gaz, inni kilka produktów jednocześnie – dodaje.

Trudny rynek energii

- Rynek energii jest wymagający. W chwili, gdy w 2018 r. zamrożono ceny energii, wiele firm zaczęło zastanawiać się nad ryzykiem dalszego prowadzenia obrotu energią w Polsce. Od tamtego czasu część firm zniknęła z rynku. Teraz nadchodzi czas na specjalizację i bycie podmiotem, który oferuje nie tylko energię i gaz, ponieważ to mogą robić nawet bardzo małe spółki, ale także usługi specjalistyczne jak bilansowanie źródeł OZE i źródeł kogeneracyjnych. To będą przyszłościowe usługi, rynek zmierza w tym kierunku - prognozuje Grzegorz Kinelski.

W jego ocenie sprzedaż samej energii będzie rozwijała się w wolniejszym tempie niż w przeszłości.

Grupa Veolia posiada w Polsce elektrociepłownie, co oznacza, że produkuje energię elektryczną głównie w okresie sezonu grzewczego.

- Mamy bardzo dużo energii w zimie i możemy zaoferować ją w dobrych cenach. Klienci, którzy mają sezonowość odbioru, czasami z tego korzystają. W okresie letnim musimy się uzupełniać produktami giełdowymi, żeby zbudować naszą ofertę - tłumaczy Grzegorz Kinelski.

Veolia Energy Contracting Poland widoczna jest także na rynku gazu ziemnego. Spółka sprzedaje gaz ziemny nie tylko do biznesowych klientów końcowych, ale także do podmiotów z Grupy Veolia, produkujących ciepło z gazu.

- Rynek TPA na rynku gazu jest ciągle wyraźnie mniejszy niż rynek energii elektrycznej m.in. z uwagi na to, że jest tu jeden dominujący podmiot. Dodatkowo regulacje związane z magazynowaniem gazu i otwarciem importu są tak skonstruowane, że w zasadzie mamy także monopol w obszarze magazynowania gazu - wyjaśnia Grzegorz Kinelski.

Rynek bilansowania OZE dopiero się rozwija

Veolia Energy Contracting Poland oferuje także usługę bilansowania źródeł OZE.

- Ten rynek w Polsce dopiero się rozwija. Następuje duży przyrost mocy w źródłach odnawialnych, co stwarza zapotrzebowanie na usługi bilansowania. Budując takie źródła i dostarczając do sieci energię w nich wyprodukowaną, warto znaleźć operatora, który będzie to bilansował, czyli będzie tworzył z tego sprzedawalne produkty. Na TGE nie ma takiego produktu jak "energia z fotowoltaiki", to energia, która raz jest, a innym razem jej nie ma, dlatego trzeba ją zbilansować. W tym celu trzeba albo mieć wiele źródeł wytwórczych, albo dokupywać konkretne produkty, aby stworzyć z nich paski, będące obiektem handlu - tłumaczy Grzegorz Kinelski.

Podkreśla, że z punktu widzenia wytwórcy przy usłudze bilansowania i odbioru energii kluczowy jest wybór partnera, który posiada doświadczony zespół i know-how.

- Oferujemy usługę techniczno-handlową, czyli prognozowanie produkcji i bilansowanie w każdej godzinie oraz odbiór energii. Możemy dokupić ewentualne braki i zbilansować je z naszym portfelem wytwórczym i handlowym i wykorzystać jako konkretny produkt handlowy na rynku. Dzięki takim rozwiązaniom klient nie musi ponosić negatywnych konsekwencji, jak wejście w rynek bilansujący czy kary - wskazuje Grzegorz Kinelski.

Veolia do takiego bilansowania wykorzystuje energię z własnych źródeł, z TGE oraz z innych tego typu kontraktów, np. farm wiatrowych.

Prognozuje, że w związku z rosnącą mocą źródeł odnawialnych zapotrzebowanie na usługi bilansowania będzie rosło.

- Na razie mamy do czynienia trochę z wolną amerykanką, wszyscy budują źródła OZE, ale zapominają o  rozliczeniach i handlu energią z tych źródeł. Dlatego rozwijamy rynek bilansowania. W Polsce nie ma jeszcze bardzo wielu tego typu umów, jest to rynek w fazie rozwoju i zaledwie kilka firm może takie usługi świadczyć. Na pewno nie każda spółka obrotu i zespół. Veolia Energy Contracting jest jednym z liderów tych umów: mamy pomysł, odpowiednich ludzi i doświadczenie w tym zakresie - podsumowuje Grzegorz Kinelski.

Czytaj także: Veolia wygrała przetarg na dostawy energii do Gdańska

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Na rynku energii łatwiej nie będzie

 • Maria Karolina 2021-10-28 08:29:52
  Trudno i od energii trzeba się odzwyczajac ,to wszystko jest realne

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.70.233
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!