Największy na świecie zakład wychwytujący węgiel z powietrza ruszył w Islandii

Największy na świecie zakład wychwytujący węgiel z powietrza ruszył w Islandii
Bezpośrednie wychwytywanie z powietrza CO2 jest jedną z niewielu technologii pozyskujących dwutlenek węgla z atmosfery Fot. mat. pras.

Największy na świecie zakład, który wychwytuje z powietrza i magazynuje pod ziemią dwutlenek węgla, ruszył 8 września 2021 roku w Islandii. Szwajcarski startup Climeworks AG, specjalizujący się w wychwytywaniu dwutlenku węgla bezpośrednio z atmosfery nawiązał współpracę z islandzką firmą Carbfix, zajmującą się składowaniem dwutlenku węgla. Celem jest opracowanie instalacji o wydajności do 4000 ton CO2 rocznie.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

 • Bezpośrednie wychwytywanie z powietrza jest jedną z niewielu technologii pozyskujących dwutlenek węgla z atmosfery. Naukowcy uznają je za konieczne do ograniczenia globalnego ocieplenia.
 • Fabryka Orca składa się z ośmiu dużych pojemników, wykorzystujących zaawansowane technologicznie filtry i wentylatory do ekstrakcji dwutlenku węgla.
 • Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna, na świecie działa obecnie 15 zakładów bezpośredniego pozyskiwania dwutlenku węgla z powietrza, które wychwytują ponad 9000 ton CO2 rocznie.
Wydajność zakładu w Islandii na poziomie 4000 ton CO2 rocznie to odpowiednik rocznej emisji około 790 samochodów. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej w ubiegłym roku globalna emisja CO2 wyniosła 31,5 mld ton.

Bezpośrednie wychwytywanie CO2 z powietrza jest jedną z niewielu technologii pozyskujących dwutlenek węgla z atmosfery. Naukowcy uznają je za konieczne do ograniczenia globalnego ocieplenia, obwinianego za powodowanie większej liczby fal upałów, pożarów, powodzi i podnoszenia się poziomu mórz.

Fabryka Orca, nawiązująca do islandzkiego słowa oznaczającego energię, składa się z ośmiu dużych pojemników, wykorzystujących zaawansowane technologicznie filtry i wentylatory do ekstrakcji dwutlenku węgla.

Wyizolowany węgiel jest następnie mieszany z wodą i pompowany głęboko pod ziemię, gdzie powoli przemienia się w skałę. Obie technologie są zasilane energią odnawialną pozyskiwaną z pobliskiej elektrowni geotermalnej.

Czytaj: Przystanek przed dalszym wzrostem lub zapowiedź większej korekty na rynku CO2

Mniejszy ślad węglowy

Bezpośrednie wychwytywanie dwutlenku węgla z powietrza to technologia wciąż raczkująca i kosztowna, ale deweloperzy mają nadzieję na obniżenie cen poprzez zwiększenie skali produkcji, ponieważ coraz więcej firm i konsumentów chce zmniejszać swój ślad węglowy.

Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna, na świecie działa obecnie 15 zakładów bezpośredniego pozyskiwania CO2 z powietrza, które wychwytują ponad 9000 ton CO2 rocznie.

Amerykańska firma naftowa Occidental buduje obecnie największy tego typu obiekt, który ma pobierać 1 mln ton dwutlenku węgla rocznie z otwartego powietrza w pobliżu pól naftowych w Teksasie.

Climeworks, która niedawno podpisała z dużą firmą ubezpieczeniową Swiss Re 10-letnią umowę zakupu usuwania dwutlenku węgla, oferuje również usługę subskrypcji, pozwalającą konsumentom płacić za redukowanie dwutlenku węgla za pomocą miesięcznych płatności.

 

×

KOMENTARZE (13)

Do artykułu: Największy na świecie zakład wychwytujący węgiel z powietrza ruszył w Islandii

 • Anty PIS 2021-09-09 23:16:12
  Większych bzdur dawno nie czytałem. Skoro produkujemy tyle CO2, na chłopski rozum, trzeba przestać się rozmnażać. Po co te programy dla darmozjadów, powiększających rodziny, skoro to nas wszystkich pogrąży? Gdzie tu sens, gdzie logika?
 • Ppawel 2021-09-09 14:41:59
  No to jest po prostu miś na miarę naszych możliwości! W rok przechwyci tyle co roczna emisja 790 samochodów czyli tyle co nic. Skomplikowana technologia przechwytywania CO2 bo po co użyć technologii znanej od miliardów lat która nazywa się LAS. Sadzi sie go i już, dwutlenek węgla się przechwytuje, no ale gdzie tutaj zarobek, a wiadomo że pieniądze na klimat aktualnie są nieograniczone.
  • Piotr 2021-09-09 19:21:09
   Ja tu widzę jedną mądrą myśl... przecież na taką instalację będą ogromne dotacje! ;)
 • Wojciech 2021-09-09 10:14:40
  Jak by nie liczyć, energia potrzebna do tej instalacji jest większa niż wcześniej pozyskana ze spalenia węgla/ropy/gazu, z którego powstało CO2. Najlepiej gdyby tą energię wytworzyły elektrownie węglowe... ;)
  • energetyk 2021-09-09 12:24:35
   Czytaj ze zrozumieniem bo to jest energia OZE z elektrowni geotermalnej .
   • to zbrodnia przeciwko ludzkości 2021-09-09 12:33:03
    A ile ciepła do atmosfery emitują przy okazji pracy tego czegoś?
   • Piotr 2021-09-09 19:22:38
    No to nie OZE! Bandyci wychładzają jądro Ziemii ;D
 • Abdul 2021-09-09 05:21:14
  Myślenie tym nowoczesnym sprawia ból.A może posadzić las?A nie, bo lobbyści nie zarobią.
 • gupek wioskowy 2021-09-08 19:46:15
  Nie ma takiej głupoty, na którą idioci nie wydzdzą NIE SWOJE pieniądze! Ciekawe, ile CO2 produkuje ta instalacja na wychwycenie CO2 z powietrza? Czyli mówiąc krótko jaki jest KOMPLETNY ślad węglowy tej instalacji?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.210.237.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!