Narodowe Centrum Badan i Rozwoju wspólnie z Orlenem ogłosiło program grantowy o wartości 200 mln zł. O szczegółach mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR. W rozmowie także o polskim biometanie, który mógłby pomóc zmniejszyć import gazu, oraz wydatkach na badania i rozwój w unijnej perspektywie finansowej 2021-27.
- Umowa oparta jest na partnerstwie. Mówi, że z tych 200 mln zł, które przeznaczamy na badania, 100 mln wykłada Orlen, a 100 mln Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. To szczególnie korzystny układ, gdyż daje on dużą szansę na komercjalizację wyników, a to naszą główną misją - mówi Wojciech Kamieniecki.
Partnerstwo polega na organizacji konkursów w czterech obszarach, które są dla Orlenu szczególnie istotne. Dwa z nich zostaną ogłoszone w tym roku, kolejne dwa - w przyszłym. Będą dotyczyły potrzeb Orlenu związanych z zieloną transformacją, Przemysłem 4.0 i nowymi technologiami - na fundamencie szeroko pojętej informatyzacji. Efektów prac można się spodziewać po trzech, czterech latach.
Czytaj także: New Orlen. Koncern wraz z NCBR ruszają z nowym projektem
NCBR bardzo silnie wspomaga zmiany w polskiej energetyce. To sektor, który potrzebuje rzeczywiście dużych nakładów. Pytanie, w jakim stopniu da się je skierować w stronę prawdziwych innowacji.
- Uważam, że mocno będzie się rozwijać produkcja biometanu. To dziedzina, w której Polska ma bardzo duży potencjał. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oszacował możliwości produkcji na około 8 mld m sześc., tymczasem importujemy około 13 mld m sześc. gazu... Ponad połowę importu moglibyśmy zastąpić własną produkcją - mówi Wojciech Kamieniecki.
W projekcie wspieranym przez NCBR chodzi o opracowanie biogazowni, która nie byłaby uciążliwa dla lokalnych społeczności oraz potrafiła przerabiać nie tylko uprawną kukurydzę, ale różnego rodzaju odpady dostępne na obszarze, w którym się znajdzie.
Jeśli natomiast chodzi o aktywność NCBR w nowej perspektywie finansowej UE (2021-2027), będzie ona wsparta na kliku filarach. Pierwszy to kontynuacja, w zmienionej formie, unijnych programów, które znane są z poprzedniej perspektywy. Drugi - programy akceleracyjne dla statup-ów i firm w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Trzeci - granty ERC dla dla naukowców pracujących w przełomowych dziedzinach. Czwarty to partnerstwa, takie jak z Orlenem, ale także ponadnarodowe. Ma to pchnąć gospodarkę unijną na nowe tory.
Szczegóły w nagraniu wideo:
Czytaj także: Dyrektor NCBR: w 2022 r. dofinansowania innowacji mogą wynieść 7,5 mld zł