PARTNERZY PORTALU

NCBR funduje duże granty i idzie w biogaz. Pomaga mu już Orlen

Narodowe Centrum Badan i Rozwoju wspólnie z Orlenem ogłosiło program grantowy o wartości 200 mln zł. O szczegółach mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR. W rozmowie także o polskim biometanie, który mógłby pomóc zmniejszyć import gazu, oraz wydatkach na badania i rozwój w unijnej perspektywie finansowej 2021-27.

Nowy program grantowy NEON, czyli New Orlen, o wartości 200 mln zł, skierowany jest do konsorcjów jednostek naukowych i naukowo-przemysłowych.

- Umowa oparta jest na partnerstwie. Mówi, że z tych 200 mln zł, które przeznaczamy na badania, 100 mln wykłada Orlen, a 100 mln Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. To szczególnie korzystny układ, gdyż daje on dużą szansę na komercjalizację wyników, a to naszą główną misją - mówi Wojciech Kamieniecki.

Partnerstwo polega na organizacji konkursów w czterech obszarach, które są dla Orlenu szczególnie istotne. Dwa z nich zostaną ogłoszone w tym roku, kolejne dwa - w przyszłym. Będą dotyczyły potrzeb Orlenu związanych z zieloną transformacją, Przemysłem 4.0 i nowymi technologiami - na fundamencie szeroko pojętej informatyzacji. Efektów prac można się spodziewać po trzech, czterech latach.

Czytaj także: New Orlen. Koncern wraz z NCBR ruszają z nowym projektem

NCBR bardzo silnie wspomaga zmiany w polskiej energetyce. To sektor, który potrzebuje rzeczywiście dużych nakładów. Pytanie, w jakim stopniu da się je skierować w stronę prawdziwych innowacji.

- Uważam, że mocno będzie się rozwijać produkcja biometanu. To dziedzina, w której Polska ma bardzo duży potencjał. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oszacował możliwości produkcji na około 8 mld m sześc., tymczasem importujemy około 13 mld m sześc. gazu... Ponad połowę importu moglibyśmy zastąpić własną produkcją - mówi Wojciech Kamieniecki.

W projekcie wspieranym przez NCBR chodzi o opracowanie biogazowni, która nie byłaby uciążliwa dla lokalnych społeczności oraz potrafiła przerabiać nie tylko uprawną kukurydzę, ale różnego rodzaju odpady dostępne na obszarze, w którym się znajdzie.

Jeśli natomiast chodzi o aktywność NCBR w nowej perspektywie finansowej UE (2021-2027), będzie ona wsparta na kliku filarach. Pierwszy to kontynuacja, w zmienionej formie, unijnych programów, które znane są z poprzedniej perspektywy. Drugi - programy akceleracyjne dla statup-ów i firm w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Trzeci - granty ERC dla dla naukowców pracujących w przełomowych dziedzinach. Czwarty to partnerstwa, takie jak z Orlenem, ale także ponadnarodowe. Ma to pchnąć gospodarkę unijną na nowe tory.

Szczegóły w nagraniu wideo:Czytaj także: Dyrektor NCBR: w 2022 r. dofinansowania innowacji mogą wynieść 7,5 mld zł

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: NCBR funduje duże granty i idzie w biogaz. Pomaga mu już Orlen

 • Edward Licznerski 2022-01-31 11:44:51
  Dla uniknięcia kolejnego zamieszania pojęciowego (biogaz ok. 60% CH4, biometan ok. 93% CH4) - proszę Autora o doprecyzowanie, czy w artykule mowa o biogazie czy biometania oraz na który rodzaj gazu NCBR+ORLEN przeznaczą 200 mln zł (dofinansowania ?). W myleniu pojęć celuje Polskie Stowarzyszenie Biometanu, a Polskie Stowarzyszenie Biogazu, któremu przewodniczyłem w 2012 r. - chyba już się zlikwidowało po "walce z cieniem".
 • Andrzej 2022-01-29 14:43:10
  NCBR słynie z "przeputowywania" naszych podatków jak 200 mln zł na braci Szumowskich a teraz będą wydatki na "braciaków Pcimiaków".
  • As 2022-01-29 16:28:10
   @Andrzej - "słynie" chyba tylko w waszym lokalnym kole Platfusów ;) Normalni ludzie nie słyszeli o bzdurach typu 200 mln zł dla Szumowskich z NCBIR
   • Piotrek 2022-01-30 19:32:16
    NCBiR dofinansowuje bardzo dużo projektów do prac, po których nie zostaje żadna wartość dodana. Nie dlatego, bo to koszt ryzyka innowacji ale dlatego, bo: a) w wielu przypadkach to tak naprawdę jest dotacja do inwestycji, których całej z różnych powodów się nie dopina (to dotyczy korporacji i to nie tylko państwowych) ; b) część prac to są piramidy w różnej konfiguracji cwanych ośrodków naukowych ze znajomymi firmami; c) w pobliżu ncbiru powstał cały łańcuszek firm, które biorą pod różnymi nazwami i konstrukcjami dotacje na innowacje, a po których nie zostaje kamień na kamieniu. Bez metody sprawdzenia efektów z nakładami i konsekwentnego wykluczania hochstapplerów naukowych i pseudoinnowatorów będzie tak nadal. I to bez względu na to, kto tym zarządza.
 • Jedyne prawdziwe słowo w tym komunikacie... 2022-01-29 13:22:22
  ... to "układ". Hehe
  • Olo 2022-01-29 16:25:23
   No tak, dla ciebie POzołomie jedynie prawdziwe informacje to są te, które otrzymujesz od swojego niemieckiego pana ;) a jego przekaz brzmi prosto: Polska ma pozostać zaściankiem, montownią dla niemieckiego przemysłu....

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.229.131.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!