Nie ma chętnych na gaz z kosztownego terminala LNG. Jest plan ratunkowy

Nie ma chętnych na gaz z kosztownego terminala LNG. Jest plan ratunkowy
Trwa próba ratowania fińsko-estońskiego terminala LNG Exemplar. Fot. mat. pras.

Estońska państwowa agencja Espa kupiła nabrzeże LNG, infrastrukturę portową i nieruchomość w porcie Paldiski. To próba ratowania fińsko-estońskiego terminala LNG Exemplar.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Wspólny fińsko-estoński terminal nie cieszy się zainteresowaniem.
  • Zakup aktywów porządkuje sytuację na estońskim rynku LNG.
  • Terminal może pomóc w tworzeniu zapasów gazu na sezon zimowy.

Po ataku Rosji na Ukrainę, wiele krajów przedsięwzięło kroki mające na celu uniezależnienia się od gazu z Gazpromu. Gdy latem rosyjski koncern zaczął zrywać kontrakty na dostawy surowca, okazało się, że dla wielu krajów jedynym ratunkiem są dostawy LNG.

Wspólne przedsięwzięcie, które nie cieszy się zainteresowaniem

Tak też zrobiły Tallin i Helsinki. Oba północne kraje zdecydowały się wspólnie wydzierżawić terminal LNG – dokładnie jednostkę typu FSRU. W ten sposób miałyby możliwość odbioru skroplonego gazu ziemnego.

Problem w tym, że terminal w ogóle nie zainteresował potencjalnych odbiorców gazu. Kosztujące około 50 mln euro rocznie wynajęcie jednostki grozi spektakularną klapą finansową.

I obie strony postanowiły z tym coś zrobić. Pierwszy krok wykonali Estończycy. Jak informuje tamtejsza agencja odpowiedzialna za zapasy gazu Espa postanowiła ona wykupić do dwóch firm: Alexela i Infortar nabrzeże, infrastrukturę do obsługi statków LNG i budynek zaplecza technicznego w porcie Paladiski. Wartość transakcji to 31,5 mln euro.

Zakup pomoże stworzyć „niezależne rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa dostaw gazu” dla Estonii, zarządzane przez państwowego operatora systemu przesyłowego Elering, który zbudował gazociąg łączący nabrzeże z siecią – informuje Espa.

W czym rzecz? Tallin będzie mógł przeholować Exempler do zakupionego przez operatora nabrzeża. A to daje szanse w końcu na choćby częściowe wykorzystanie moce regazyfikacyjnych terminala.

50 kilometrów, które robi jednak znaczną różnicę

Skąd nadzieje Estończyków? Wydają się one złudne, skoro jednostka z obecnej lokalizacji, jaką jest fiński port Inkoo, miałaby nagle zacząć budzić zainteresowanie i przyjmować ładunki w Estonii.

Jednak jest spora na to szansa. W Inkoo terminal służyłby głównie bieżącemu zaopatrzeniu w gaz Finlandii i Estonii – kraje łączy interkonektor. Jednak przeholowany do Paladiski gazoport może stać się dużo ważniejszym.

Już wcześniej bowiem zakładano, że gaz z tego FSRU mógłby posłużyć wiosną i latem do napełniania gazem ogromnego magazynu surowca na Łotwie – Incukalns. Obiekt może pomieścić nawet 2,3 mld m3 surowca. To ponad połowa łącznego zapotrzebowania na gaz Litwy, Łotwy i Estonii.

Oczywiście, skoro istnieje intekonektor między Estonią i Finlandia to czemu nim nie przesłać gazu? Łatwiej i taniej jest napełniać gaz, wykorzystując tylko połączenie gazowe pomiędzy Estonią i Łotwą.

Warto także zaznaczyć, że samo połączenie tzw. Balticconnector ma roczną przepustowość 2,6 mld m3 gazu. To zaś ogranicza możliwość w pełni wykorzystania go do obsługi terminala LNG.

Zdaniem ekspertów odkupienie nabrzeża ma jeszcze jedną zaletę. Porządkuje sytuację na rynku, a państwo ma wiodąca rolę w pozyskaniu LNG. To zaś może sprawić, że Examplar w końcu faktycznie zacznie przyjmować ładunki.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Nie ma chętnych na gaz z kosztownego terminala LNG. Jest plan ratunkowy

  • Jożin z zBazin 2023-03-21 21:58:29
    Tylko nie dopuszczajcie do tego syfu naszego Endriejka, bo ten jest w stanie kupić to barachlo dla Polski.
  • Srasawica 2023-03-17 20:22:55
    A wystarczyło brać taniej gaz od Rosjan
    • Konfederata 2023-03-17 22:35:11
      gdyby ruscy nie napadali na sąsiadów, to by można
      • PiS to najlepsza partia 2023-03-18 00:21:08
        Taaa gdyby nie napadli to można by brać. Nagle po 22.02.2022 przez TV zbrzydło wam poliniakom kupno rosyjskiej ropy i gazu. Ty wiesz, że konflikt zaczął się w 2014 i przez 8 lat miałeś to w dup1€ skąd masz rope i gaz w Polsce. Co za hipokryzja. Kupowałeś po taniości paliwko na stacji i pewnie ogrzewałeś dom gazem za półdarmo a teraz narzekasz z innymi naiwnymi poliniakami, że drogo, firmy wam podwyżek nie chcą dać i ogólnie putinflacja. Proszę państwa obecnie sankcje są pod korek i niby nikt już nie może kupować na wschodzie... No tak, bezpośrednio nie może. Gaz i ropa kupiona od Kazachstanu, Turcji, i Indii płynie do Europy z... Rosji. Co za niespodzianka 😲 A jak myślicie skąd oni mają te surowce? Proszę państwa oni są tylko pośrednikiem w zakupie ropy i gazu z Rosji. Polska kupując ropę z Kazachstanu dostaje ją bezpośrednio z Rosji. Ona tylko trafia do wirtualnego magazynu - wyrobione są odpowiednie papiery - i płynie tankowcem z Petersburga do trójmiasta. Sankcje nie są dla bogatych, tylko dla biednych a tych w Polsce jest na pęczki. Już ponad 54% Polaków nie posiada żadnego majątku. Jedyne co mają to długi. Brawo wy. Tylko tak dalej. Nie pozostaje nic innego jak wyjazd do Brazylii i opserwowanie jak sami kopiecie sobie grób i robicie sobie pochówek.
      • zgryźliwy 2023-03-19 05:38:12
        To myśmy pierwsi wypowiadali umowy. Powiem szczerze, że Putin ruszył, kiedy już nie miał nic do stracenia, Naim u nas wypowiedział, w Niemczech zieloni blokowali, bo "przecież niedługo wygra zielona transformacja i nie warto przechodzić na gaz, bo to też paliwo kopalne". Więc Putin zarobił jeszcze na wojennej zwyżce cen, przy mniejszej sprzedaży...
      • Gertyla 2023-03-19 07:59:29
        Kupujemy od wielu krajów, które napadają nie tylko na sąsiadów. Izrael, Turcja, Francja, Stany, Wielka Brytania i jakoś jest OK. Z Rosją chodzi o to, ze mamy nie kupować, bo inni, głównie Stany chcą zrobić na tym kasę. A nie - ze napadli na kogoś.
    • Krasawica 2023-03-19 07:52:06
      A taki był ładny, amerykański... Polska kupi gaz i odda upadlincom za darmo!
  • Jakoś_takoś 2023-03-17 15:59:23
    Dobry tytuł, na głównej brak słowa, że chodzi o jakąś tam Estonię. A nuż ktoś łyknie bez czytania, że znów w Polsce coś zostało schrzanionego.
    • logik 2023-03-18 10:51:06
      Przecież z tytułu nie wynika, że terminal schrzaniono, tylko że jest drogo i brak chętnych.
  • as 2023-03-17 15:01:09
    Sprzedadzą terminal, a następna zima będzie zimą stulecia. (...), nawet do ogrzewania swoich tyłków używają tylko arkusza kalkulacyjnego. ta banda w europie niczego się nie uczy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 62.121.129.98
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!