PARTNERZY PORTALU

Nie wylewać przemysłu z kąpielą

Nie wylewać przemysłu z kąpielą
Europejski Zielony Ład to nie tylko plan ograniczenia demisji gazów cieplarnianych, to także strategia rozwoju gospodarki dla UE na kolejne 30 lat mat. pras.
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Dariusz Ciepiela
  Dariusz Ciepiela
 • Dodano: 21-09-2020 12:41

Europejski Zielony Ład to nie tylko plan ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, to także strategia rozwoju gospodarki dla UE na kolejne 30 lat. Unijne przedsiębiorstwa oczekują mechanizmów wspierających, które będą wyrównywać konkurencję z firmami produkującymi w jurysdykcjach mniej ambitnych klimatycznie - to wnioski z debaty "Zielony Ład i sprawiedliwa transformacja", jaka odbyła się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 • Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ocenia, że w najbliższych siedmiu latach transformacja europejskich regionów górniczych może wygenerować inwestycje o wartości ok. 100 mld euro.
 • Jak mówił Michał Kurtyka, minister klimatu, trzeba uniknąć sytuacji, kiedy następna transformacja doprowadzi do dezindustrializacji Śląska.
 • W czwartym kwartale 2020 r. zostanie przyjęta strategia województwa śląskiego do 2030 r., która będzie nosiła tytuł "Zielone Śląskie 2030".
- Zielony Ład to ważne zobowiązanie dla Katowic i całego regionu, aby to była sprawiedliwa transformacja, aby region nie został w tyle. Jeżeli ten, lub inny region, pozostanie w tyle to nie będzie to sprawiedliwa transformacja i nie będzie miała ona społecznej akceptacji – powiedział Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się właśnie w Katowicach. 

Strategiczna rola Śląska w Europejskim Zielonym Ładzie

Podkreślił przy tym, że Unia Europejska w roku 2050 chce być pierwszą gospodarką neutralną klimatycznie i poprzez Zielony Ład UE pokazuje, że jest najlepszym miejscem dla zrównoważonego biznesu.

Przekonywał, że nie ma dziś w Europie innego regionu, w którym sprawiedliwa transformacja jest ważniejsza niż na Śląsku. W przemyśle węglowym w tym regionie zatrudnionych jest 78 tys. osób, dla wielu rodzin górnictwo to podstawowe źródło dochodu.

Jego zdaniem sektor węgla kamiennego można zastąpić innymi przemysłami. 

- W Polsce jest duży potencjał do rozwoju technologii wodorowych, biogazu i morskiej energetyki wiatrowej. Jeszcze w 2020 r. KE przedstawi strategię rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – dodał Frans Timmermans.

Podkreślał, że ważnym zadaniem dla UE jest porozumienie się z innymi gospodarkami w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Przypomniał, że państwa grupy G20 są odpowiedzialne za ok. 80 proc. światowej emisji CO2.

Zmiana wrażliwa społecznie

- Wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu musi zawierać wrażliwość społeczną, a mechanizmy służące realizacji przyjętego celu muszą być dostosowane do specyfiki każdego z państw Unii - podkreślała Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju. 

Jak mówiła, zmiana trajektorii wzrostu gospodarczego, która jest zapisana w Europejskim Zielonym Ładzie, jest przez nas akceptowana, natomiast ona musi zawierać w sobie wrażliwość społeczną.

- Nie możemy się zgodzić na to, abyśmy replikowali obecne dysproporcje i nierówności, bo istotną cechą tej zmiany jest zrównoważony i odpowiedzialny rozwój, jaki jest naszym wspólnym celem - podkreślała Jadwiga Emilewicz.

Jej zdaniem, transformacja energetyki wymaga podejścia "praca za pracę", gdzie ludzie odchodzący z tradycyjnych gałęzi gospodarki będą znajdować zatrudnienie w nowoczesnych branżach.

- Nie chcemy gonić uciekającego pociągu, ale raczej skonstruować nowy wehikuł, który nas poniesie społecznie w nowe czasy; który sprawi, że zbudujemy fundamenty rozwoju gospodarki odpornej na kolejne dekady - mówiła Jadwiga Emilewicz. 

Wskazywała, że budowa energetyki opartej m.in. na odnawialnych źródłach jest dla Polski "wyborem cywilizacyjnym", służącym poprawie jakości życia Polaków. 

Transformacja tak, dezindustralizacja nie

- Nie chcemy, żeby następna transformacja odbyła się w sposób, który doprowadzi do dezindustrializacji Śląska. Doświadczenia Walonii czy Zagłębia Ruhry uczą, że nie każda transformacja, nie w każdym miejscu, musi zakończyć się utrzymaniem poziomu przemysłowego. Dlatego dla nas tak ważne będzie zbudowanie w miejsce przemysłów, które będą poddane transformacji, nowych przemysłów - zeroemisyjnych - mówił Michał Kurtyka, minister klimatu. 

Jak zapewnił, rząd liczy  na wspólną pracę z regionem, Komisją Europejską i pozostałymi krajami unijnymi o środkach, które powinny pozostawać spójne z poziomem ambicji.

Michał Kurtyka podkreślił, że stoimy przed ogromną transformacją, która - jak ocenił - w ciągu najbliższych 10 lat spowoduje, że jedna na trzy MWh wyprodukowanej energii będzie pochodziła z nowych jednostek odnawialnych, a jednocześnie rola energii elektrycznej będzie rosła.

Trójkąt negocjacyjny

- Ja jestem synem górnika, który w latach 90 XX w. odszedł z kopalni, a więc na swojej skórze doświadczyłem różnych procesów restrukturyzacyjnych -  mówił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. 

Podkreślił, że w prace nad restrukturyzacją regionu muszą odbywać się w trójkącie: województwo śląskie, rząd i Komisja Europejska.

- Kluczem do udanej transformacji jest szeroka współpraca samorządu ze stroną rządową i Komisją Europejską. Jesteśmy na nią przygotowani, stworzyliśmy zespół ekspertów odpowiedzialny za ten proces, mamy szereg innowacyjnych projektów. Naszym celem jest poprawa jakości życia, rozwój nowoczesnej gospodarki i nowe, konkurencyjne miejsca pracy - dodał Jakub Chełstowski.

Zapowiedział, że w czwartym kwartale 2020 r. zostanie przyjęta strategia województwa śląskiego do 2030 r., która będzie nosiła tytuł "Zielone Śląskie 2030".  

Wyrównać szanse dla unijnych przedsiębiorstw 

- Z perspektywy przedsiębiorstw energochłonnych, takich jak Ciech, realizacja założeń Zielonego Ładu na pewno będzie wyzwaniem, ponieważ te przedsiębiorstwa w przeszłości zainwestowały ogromne sumy pieniędzy i będą musiały zainwestować kolejne miliardy, aby sprostać zakładanej dekarbonizacji podkreślił Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu.

Przypomniał, że Ciech to jeden z największych zakładów chemicznych w tej części Europy, to drugi co do wielkości producent sody kalcynowanej w Europie.

Jak zapewniał Dawid Jakubowicz, grupa Ciech generuje ok. 1,7 mld wartości polskiego PKB i odpowiada za ok. 10 tys. miejsc pracy. Jeżeli weźmie się pod uwagę segment szkła, to te wartości rosną kilkukrotnie i dochodzą do 11 mld zł wartości dodanej i ponad 90 tys. miejsc pracy. 

Grupa Ciech prowadzi wiele inwestycji mających doprowadzić do zmniejszenia emisji. 

- Nasza transformacja opiera się w dużej mierze na odejściu od paliw kopalnych. Mamy swoje własne elektrociepłownie, które w Polsce są zasilane węglem. Produkują one parę dla naszych zakładów produkujących sodę kalcynowaną. Chcemy stopniowo odchodzić od węgla i przejść na gaz. Podjęliśmy decyzję, aby z partnerami biznesowymi wybudować instalację termicznego zagospodarowania odpadów. Podejmujemy też mniejsze inicjatywy, jak np. instalacja paneli fotowoltaicznych oraz wymiana oświetlenia w naszych zakładach. Chcemy, aby nasz ślad węglowy spadł o ok. 1/3 w przeliczeniu na tonę naszego produktu gotowego - wylicza Dawid Jakubowicz.

Podpowiada jednocześnie, że muszą zostać wprowadzone mechanizmy wspierające unijnych przedsiębiorców, które będą wyrównywać konkurencję z firmami produkującymi w mniej ambitnych jurysdykcjach.

Społeczeństwo obywatelskie 

- Cała transformacja energetyczna, która teraz się dzieje, zaczęła się od społeczeństwa obywatelskiego. Mieszkańcy i obywatele powiedzieli "dość", powiedzieli, że nie chcą żyć więcej w zanieczyszczonym środowisku - zaznaczył Mirosław Proppé, prezes Fundacji WWF Polska.

Przyznał, że prawdą jest to, że rozbudowa OZE w latach w latach 2005-2017 kosztowała budżet państwa ponad 5 mld euro, ale to nie jest cała prawda. Wiele tych pieniędzy pochodziło z handlu uprawnieniami do emisji CO2. Tylko w lutym 2020 r. budżet Polski zarobił 11 mld zł na handlu uprawnieniami.

- To są pieniądze na transformację energetyczną . To nie są jakieś cudze pieniądze, to są nasze pieniądze w budżecie, których nie wykorzystujemy odpowiednio ponieważ niektórzy chcą utrzymać XIX-wieczną strukturę energetyki, która nie gwarantuje bezpieczeństwa energetycznego. Wystarczy awaria jednego dużego bloku energetycznego, wystarczy awaria połączeń elektroenergetycznych, które dzisiaj są i mamy blackout w kraju - mówił Mirosław Proppé. 

Przypomniał, że w latach 2005-2017 na wsparcie energetyki konwencjonalnej wydaliśmy ok. 21 mld euro.

Zwrócił uwagę, że transformację gospodarczą będą musiały przejść także inne kraje UE. Np. za 35 proc. eksportu Słowacji odpowiedzialny jest sektor automitive, produkujący m.in. silniki diesla. 

- Chcemy postępować w sposób jak najbardziej ambitny. 30 lat minęło od momentu, kiedy Europa środkowa i wschodnia wstąpiła na ścieżkę transformacji, aby odejść od gospodarki komunistycznej i przejść do gospodarki wolnorynkowej i demokracji. Teraz jest czas, aby UE weszła na ścieżkę w stronę przekształceń środowiska To nie tylko kwestia neutralności klimatycznej. Europejski Zielony Ład oznacza także strategię rozwoju dla UE na kolejne 30 lat - powiedział Jerze Buzek, eurodeputowany PO, były premier, który był moderatorem debaty. 

Zapraszamy do obejrzenia zapisu całej debaty. 


 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SPÓŁKI

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Nie wylewać przemysłu z kąpielą

 • gliwice2009 2020-09-24 11:26:26
  "Jego zdaniem sektor węgla kamiennego można zastąpić innymi przemysłami. W Polsce jest duży potencjał do rozwoju technologii wodorowych, biogazu i morskiej energetyki wiatrowej" -- czy ktoś zna jakieś poważne firmy, które maja potencjał w branży wodorowej czy biogazu ???
 • MaJa 2020-09-22 22:54:59
  Szczególnie istotna, a może nawet najistotniejsza z punktu widzenia gospodarczego Śląska jest budowa elektrowni wiatrowych na Bałtyku!!!!! Do dzieła!!!!
 • Garfield 2020-09-22 04:41:38
  Panie Proppe wystarczy że zajdzie słońce i jesteś w ciemnej d.... bez efektywnego sposobu magazynowania energii nie mozna rezygnować z energetyki odnawialnej . Polskę zmusicie do tego dzialania bo jest slaba , zmuscie gigantów
 • olo 2020-09-21 13:18:04
  Czyli plan UE działa, Polska pozbawiona przemysłu, ludzie rzucają się sobie do gardeł, wszystko zgodnie z planem
 • Bart 2020-09-21 13:13:02
  Moim zdaniem trzeba jeszcze mocniej postawić na fotowoltaikę, sam mam na dachu panele, od maxcom Eco energy, i wiem jaka to dobrze działa. Ekologicznie, ale i finansowo.
  • KiU 2020-09-21 13:19:16
   jak skończysz spłacać raty za panele to i same panele będą do wymiany
   • Zdzich 2020-09-21 13:47:44
    PAnele nie mają nierobów z biur wycieczkowych!
  • Inżynier 2020-09-21 16:41:51
   Ile dostałeś za reklamę

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.52.167
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!