Niemcy budzą gazowego olbrzyma

Niemcy budzą gazowego olbrzyma
Magazyn gazu w Rehden jest największym w zachodniej części Europy Fot. mat. pras.
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Dariusz Malinowski
  Dariusz Malinowski
 • Dodano: 14-05-2022 06:00

Gdyby należał do Polski, gromadziłby gaz potrzebny całemu krajowi na prawie trzy miesiące. Tymczasem największy w Europie podziemny magazyn surowca świeci pustkami... W Niemczech zastanawiają się: jak doszło do sytuacji, w której tak ważny element gazowej infrastruktury stoi pusty? Rodzi się także pytanie, czy Gazprom nie wykorzystał magazynu do pompowania cen gazu w Europie.

 • Największy niemiecki magazyn gazu stał się zakładnikiem gazowej polityki Rosji.
 • Obiekt od niemal roku stoi prawie całkowicie pusty.
 • Berlin chce przejąć nad magazynem kontrolę. Gazprom jest temu przeciwny.

Położona w Dolnej Saksonii Rehden to senna, rolnicza gmina, w której spora część mieszkańców pracuje w pobliskiej Bremie. Uwagę przykuwa jednak, zlokalizowany dwa kilometry pod powierzchnią ziemi, ogromny, rozpościerający się na powierzchni 8 km kw. magazyn gazu. Posiada on około jednej piątej całkowitej pojemności magazynowej dostępnej w Niemczech. W sumie może on pomieścić 3,9-4,1 mld m sześc. gazu.

Czytaj też: Gazprom ogranicza dostawy do Niemiec

To czyni z niego kluczowy obiekt infrastruktury gazowej nie tylko w Niemczech, ale wręcz w całej Unii Europejskiej. Zwłaszcza, że magazyn jest bezpośrednio połączony z siecią rurociągów GASCADE Gastransport GmbH - za pośrednictwem gazociągu MIDAL (Mitte-Deutschland-Anbindungsleitung) i znajduje się geograficznie blisko RHG (gazociąg Rehden-Hamburg) i NEL (Nordeuropäische Erdgasleitung) z połączeniem do rurociągu Nord Stream na Morzu Bałtyckim. 

Magazyn powstał w miejscu, gdzie Wintershall wydobywał gaz ziemny ze złoża. Rozpoczęta w latach 50. ubiegłego stulecia eksploatacja trwała blisko cztery dekady. Następnie wyeksploatowane już złoże przekształcono w magazyn, oddany do użytku w 1993 roku. Rocznie może pokryć zapotrzebowanie na gaz około dwóch milionów domów.

Taki ważny, a stoi pusty

Podziemne magazyny gazu to kluczowy element infrastruktury energetycznej. Zapewniają bowiem bezpieczeństwo dostaw gazu w czasie największego na niego zapotrzebowania. Kiedy jest zimno, to właśnie podziemne magazyny surowca stanowią bufor, dzięki któremu podaż gazu nadąża za popytem.

Tymczasem ogromny magazyn w Rehden świeci pustkami... Stopnień wypełnienia obiektu wynosi obecnie około 1 proc. Czyli: zamiast 4 mld m3 surowca, jest w nim zaledwie 40 mln m sześc. gazu. To wystarczyłoby na tylko 3-4 godz. w okresie wzmożonego zapotrzebowania na gaz w Niemczech.

Dane są nieubłagane: od kwietnia ów magazyn pozostaje niemal niewykorzystany. Tylko przez kilkanaście dni w ciągu ostatniego roku gazowego stopień wypełnienia obiektu przekraczał 10 proc. Jak pokazują dane S&P global Commodity Insight, od kwietnia magazyn stoi niemal całkowicie pusty.

Kto dopuścił do sprzedaży?

Problem w tym, że do niedawna państwo niemieckie nie miało wpływu na to, co się z magazynem dzieje. Wynikało to z faktu, że Berlin nie posiadał nad tym kluczowym obiektem kontroli.

Właścicielem magazynu jest bowiem spółka Astora GmbH z Kassel, a jej jedynym właścicielem jest Gazprom Germania, czyli spółka zależna Gazprom Export, a przez nią - Gazpromu.

Jak obecnie zauważa się w Berlinie, w praktyce więc kluczowym elementem niemieckiej infrastruktury gazowej zarządza Kreml, bo to przecież on kontroluje Gazprom.

Jak to się stało, ze Rosjanie weszli w posiadanie tak kluczowej części niemieckiej infrastruktury gazowej? W Niemczech politycy obrzucają się winą. Faktem jest jednak, że do ubiegłego roku nikt się tym nie przejmował...

A zeszły rok był wyjątkowy. Od kwietnia magazyn były przez cały czas niemal pusty. Gdy w niemieckich mediach pojawiły się obawy o stabilność dostaw gazu do naszych zachodnich sąsiadów, zaczęto zwracać uwagę, że tak kluczowy element gazowej infrastruktury nie jest w ogóle wykorzystany.

Dlaczego jednak Gazprom Germania nie napełniał magazynu? To, że pustawy byłby on po sezonie jest zrozumiałe, ale przed nim?

Rosjanie nie palili się z napełnianiem europejskich magazynów gazu będących w ich gestii - problem dotyczył także obiektów w Austrii czy Holandii. Taka polityka była podyktowana - zdaniem ekspertów - chęcią podwyższenia cen gazu. I to w pełni Rosjanom się udało. Większość zarządzanych przez nich obiektów stała niewypełniona, a efektem tego była niepewność na rynku gazu w Europie i obawy o stabilność dostaw. Na przykład rząd Austrii wprost ostrzegał obywateli o możliwości niedoborów energii.

Nic zatem  dziwnego, że cena gazu w Europie rok do roku wzrosła kilkunastokrotnie i osiągnęła historyczne maksimum 3890 dol. za tys. m sześc.

Pod państwową kontrolą

Obecnie niemiecki magazyn znalazł się pod kontrolą państwa. Nastąpiło to po tym, gdy na początku kwietnia niemieckie Ministerstwo Gospodarki nakazało przekazanie holdingu Gazprom Germania pod kontrolę Federalnej Agencji ds. Sieci (BNetzA).

Na razie decyzja jest ważna do 30 września br. Prawa głosu z akcji Gazpromu Germania przeniesiono na BNetzA. Agencja ma prawo odwoływać i ponownie powoływać członków zarządu, a także wydawać polecenia zarządowi.

Także uprawnienia do zarządzania majątkiem Gazprom Germania GmbH są ograniczone i wymagają zgody BNetzA.

Co ważne: Egbert Laege, powiernik wyznaczony przez niemiecki organ regulacyjny ds. energii do tymczasowego zarządzania firmą, poinformował, że magazyn ponownie jest napełniany.

Odbywa się to nie bez przeszkód. Rosjanie nie chcą dostarczać tam gazu, tłumacząc się, że faktycznie majątek Gazprom Germania bezprawnie został przejęty przez państwo niemieckie.

Obecnie w Berlinie coraz głośniejsze są deklaracje, że obiekt, jak i drugi niemiecki magazyn Astora (w Jemgun – pojemność 900 mln m sześc.) powinny zostać przejęte. Wywłaszczenie Gazpromu leży bowiem w interesie niemieckiego bezpieczeństwa energetycznego – tłumaczą niemieccy politycy. Na jakich warunkach - tego nie wiadomo.

Wiadomo natomiast, że Gazprom łatwo nie ustąpi. Już zmniejszył podaż gazu do Niemiec, a to dopiero początek... Mimo tego Niemcy są przekonani, że zwrot magazynów leży w ich najwyższym interesie.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (44)

Do artykułu: Niemcy budzą gazowego olbrzyma

 • gazujący 2022-05-16 10:01:06
  Pytanko mam do (nie)rządu w Warszawie: czy w związku z różnymi niemieckimi szantażami przeciwko Polsce, istnieje plan zablokowania dostaw gazu niemieckim firmom panoszącym się w Polsce?
  • (nie)rząd 2022-05-16 13:33:10
   Nie ma takiego planu. W razie czego niemieckie firmy w Polsce otrzymają gaz za darmo. Bo przecież to ICH gaz.
 • Arek 2022-05-15 06:27:19
  Już krzyżacy w swojej schyłkowej fazie Knuli z Iwanem groźnym przeciw Polsce , potem Prusacy , aż wreszcie Hitler ze Stalinem
  • Seth 2022-05-15 07:53:06
   A teraz putan z Szulcem..
   • A kto was jeszcze 2022-05-15 22:40:44
    nie wydymał, przygłupy katobolszewickie? Nawet Anglosasi najpierw oddali was Niemcom, a potem Stalinowi. A wy im dalej w odbyt włazicie, owsiki. Na baczność...
  • To nie królewięta i kler przes^ali 2022-05-15 22:37:18
   Polskę, bo im do niczego potrzebna nie była? Tak samo jak teraz, partyjniactwo z semicką szamanerią KK. Jeszcze was do krwi wydoją, ostrzygą, a jak trzeba to i zarżną co tłuściejszych baranów i na Seszele...
 • Zdzisław 2022-05-14 14:56:36
  KIK. oczywiście masz rację. To samo robią z wszystkimi chińskimi propozycjami. 1990 r. dał naszej Ojczyźnie zbudowanie wielowektorowej polityki. Zniszczyliśmy wszystko a na dodatek zadłużone Państwo na biliony. O jakie niezależności czy niepodległości mówią ¿?? Różnica między PiS a PO czy lewicą polega na tym, że PiS nie ma żadnych moralnych hamulców w drodze do kolejnego wykrwawienia Narodu. Kłamali, kłamią i będą kłamać
  • Inżynier 2022-05-14 17:33:16
   Bredzisz, POwaleńcu. Gdyby nie PiS, gdyby trwały rządy conDonka, to teraz żadne transporty z bronią by nie jechały na Ukrainę, bo donkowi by niemieccy panowie zakazali - wg ich planów Ukraina miała paść w ciągu 3 dni. A potem Niemcy I Rosja miały wrócić do zwyczajowego handlu....
   • Andrzej 2022-05-14 22:44:43
    Gazoport wybudował Tusk , a fachowcy z pisu wybudowali Baltic Pipe i podłaczyli ją do rurociągu transportującego gaz do Niemiec. Pytanie dla zwolennika pis czy Niemcy ograniczą zapotrzebowanie na gaz , żeby zapełnić Baltic Pipe.
   • Seth 2022-05-15 07:55:42
    @Andrzej klamczuchu gazoport wybudował PiS, donek był przeciwny i podpisywał kontrakty w Rosji do 2040tego.
   • Mariusz 2022-05-15 15:12:28
    No i byłoby super
   • Miło poczytać bzdety 2022-05-15 22:51:43
    PIS-dniętego i wciąż dymanego w każdej pozycji przymuła. Plujesz pod wiatr, niekumaty prostaczku, ale z zaplutym ryjkiem wyglądasz szczególnie zabawnie...
   • Mateusz 2022-05-16 07:18:21
    Oczywiscie, Dzieki Pis mamy 12,5% inflacji, zadłużony kraj, ciągle rosnące kary za upartyjnione debilizmem pisowskim sądy, (...) u władzy i ludzi bez wiedzy a na pewno doswiadczenia pokroju sasinów czy tez prostaków oraz chamów jak Pawłowicz czy turczynski oraz oszołomów jak Macierewicz ,,,,,,oto Polska PiS własnie. Organizacja przestepcza co nie wyjasniania afer jak maseczki, respiratory, sasino pocztę oraz miliony innych złodziejskich afer...masakra i dno. Ale sie z nimi wcale nie liczę bo nie ma z kim...
  • Po glupek 2022-05-14 18:31:46
   Ale ty będziesz chłopie.Pis nie jest partią idealna popełnia błędy ale i tak robi więcej dla nas niż te kłamcy z PO. Gdyby dziś rządził tusk to już dawno wszystko było by sprzedane niemieszkom.
   • A czym niby 2022-05-15 23:00:53
    różnią się POpaprańcy różnią się od PISdniętych? Że POpaprańcy choć kindersztubę mają, gdy PISdnięci to czyste chamstwo, pazerność i skrajna niewyuczalność? Jesteś tego przykładem, wydymany solidurniu. Zacieszaj że twoi idole setki milionów mają, żebraczyno...
 • sławek 2022-05-14 14:52:39
  W polsce też zapewne są puste albo w 30% zagosodarowane. Przeciez rząd sie nie przyzna a za sprowadzony gaz. do zbiorników tez trzeba płacić
  • Pan Tadeusz 2022-05-14 15:14:40
   Polska ma zapełnione magazyny gazu w 86% - dane na bieżąco można monitorować na stronie agsi_gie_eu wraz ze wszystkimi magazyny gazu UE.
   • mDyr 2022-05-14 15:21:19
    Wiesz, ile to jest faktycznie? Niecałe 2 mld m3. P. Sasin parę dni temu powiedział, że Polska ma zabezpieczenie na 1,5 miesiąca.
   • Pan Tadeusz 2022-05-15 11:18:48
    @mDyr Magazyny gazu ziemnego w Polsce mają pojemność ok 3,5 mld m3. Tym samym obecne zapełnienie gazu jest na poziomie ok. 2,8 mld. m3. Dodatkowo są jeszcze magazyny gazu LNG, które również mają swoją pojemność i są zapełniane. Tyle w temacie.
   • Pan Tadeusz 2022-05-15 11:23:01
    @mDyr PS Mając na uwadze roczne zużycie paliwa gazowego w Polsce na poziomie ok.20 mld.m3 wielkość magazynów gazu ziemnego są w stanie zabezpieczyć 1.5 m-ca dla wszystkich odbiorców gazu.
 • Krzysiek 2022-05-14 14:25:46
  Przypominam, że w POlsce Tusk chciał oddać pod kontrolę nasz Lotos czyli to samo co Niemcy zrobili z tymi magazynami. Teraz banda rudego grzmi gdy PiS zabezpiecza tę spółkę przed takimi zdradzieckimi ruchami Tuska i wciela ją do Orlenu. Tylko tak możemy sobie zapewnić spokojną przyszłość gospodarczą.
  • Matołusz 2022-05-14 14:46:21
   Bredzisz trolu bo rząd i Obajtek już zrobili coś najgorszego bo podPISali rozbiór Lotosu i sprzedaż jego części molowi który robi najlepsze interesy z ka capami a Orban twierdzi że wągry nigdy nie zrezygnują z ruskiej ropy i gazu i koncernowi saudi aramco co może się skończyć wejściem ruskich do Orlenu.
   • Inżynier 2022-05-14 17:35:21
    Jesteś POyebem, który nie rozumie rzeczywistości. Zacznij oglądać i czytać coś więcej poza TVN i wybiórczą
   • Łżesz 2022-05-14 18:10:22
    PISi trollu bo taki z ciebie inżynier jak z koziej (...) trąba.
   • Agniecha 2022-05-16 09:00:45
    To nareszcie będzie tania benzyna? A Ukry uwiędną bez naszych dotacji?
  • Agat 2022-05-14 20:28:06
   Orlen to Polska spółka?!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 94.130.89.111
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
PARTNERZY SERWISU
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!