PARTNERZY PORTALU

Nowy blok na nowe czasy i nową politykę energetyczną

Nowy blok na nowe czasy i nową politykę energetyczną
Jerzy Topolski o budowie nowego bloku gazowo-parowego w rozmowie z Rafałem Kergerem Fot. PTWP

- Baltic pipe, rozbudowa gazoportu, wszystko wskazuje, że mimo zawirowań na rynku podaż gazu znacząco się w Polsce zwiększy, stąd nasz powrót do pomysłu budowy nowego bloku gazowo-parowego z wysokosprawną kogeneracją w Elektrowni w Łagiszy - mówi Jerzy Topolski, wiceprezes Taurona.

Jaka jest przyczyna odkurzenia przez Tauron inwestycji w blok gazowo-parowy z kogeneracją w Elektrowni Łagisza? Kiedy blok energetyczny, którego budowa w 2015 r. miała kosztować 1,5 mld zł, może zacząć działać? Czy na południe kraju popłynie norweski gaz z Baltic Pipe? Co dalej z gazem jako paliwem przejściowym? Dlaczego wojna na Ukrainie zmieni polską energetykę i czy trzeba liczyć na dłuższe okno pogodowe dla węgla w Polsce i aktualizację polityki energetycznej państwa do 2040 r.? Te wszystkie pytania zadaliśmy Jerzemu Topolskiemu, wiceprezesowi Taurona Polskiej Energii, w najnowszym podcaście pt. "Energetyczne środy z Tauronem".

- Otwarcie ofert w przetargu na blok gazowo-parowy może nastąpić już we wrześniu, wtedy dowiemy się jak kosztowna jest to inwestycja w obecnych warunkach. Jednostka może ruszyć w 2027 r. - mówi Jerzy Topolski Rafałowi Kergerowi, redaktorowi naczelnemu WNP.PL.



Więcej o tym w materiale pt. Tauron rozważa budowę bloku gazowego w Elektrowni Łagisza.

Jerzy Topolski dodaje, że zapotrzebowanie na surowce i energię elektryczną rośnie i będzie rosło, także w związku z napaścią Rosji na Ukrainę i liczbą migrantów w Polsce, dlatego też inwestycje w nowe jednostki są potrzebne.

- W związku z kryzysem surowcowym i rezygnacją z dostaw z Rosji spodziewam się także aktualizacji polityki energetycznej państwa w kierunku wydłużenia życia regulacyjnych, elastycznych węglowych jednostek systemowych - mówi Topolski.

Więcej w rozmowie, której możecie posłuchać na większości znanych platform z podcastami. Między innymi na Spotify.

Jerzy Topolski będzie gościem nadchodzącego Europejskiego Kongresu Gospodarczego, rejestracja na nasz kongres trwa.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Nowy blok na nowe czasy i nową politykę energetyczną

  • Maciek 2022-03-23 20:16:00
    Najpierw to trzeba by dokończyć jaworzno i odzyskać pieniądze za błędy podczas budowy od rafako (a nie im jeszcze dopłacać ). Od gazu i ropy i węgla mamy ponoć odchodzić aby od putlera się odciąć ( naszego węgla nam napewno nie starczy). Norwegowie ten gaz będą nam w promocji sprzedawać czy jednak będziemy mieć ceny rynkowe, które pewnie bedą duże i kompletnie od nas niezależne. Czy w tym bloku da się w przyszłości spalać wodór ? Dlaczego w EC Katowice mimo wszystko buduje się kociołek wodny na gaz ?? . Dlaczego np. sefako nie jest brane pod uwagę - gdyby nawet byli ciut drożsi to potem z serwisem nie ma problemu i dają chyba dostęp do systemu sterowania (Obecne trzy kociołki gazowe to tylko jeden pan wie jak serwisować i sobie za to liczy odpowiednio) Rozumiem , że każdy koncern w europie ma problem z obraniem dobrego kierunku zmian, ale chociaż odrzućmy te najgorsze. Ja mimo wszystko narazie pozostałbym przy węglu, jednocześnie negocjując z UE dla nas wydłużony czas odejścia od węgla ( może jakiś plan ratunkowy dla starych bloków 200MW , choć niektórzy twierdzą że już im nic nie pomoże), dalej prowadzić badania na wychwytywaniem CO2 ze spalin. To takie moje spostrzeżenia stojąc z boku, pewnie nie wszystko wiem i mogę się mylić.
  • Rekin 2022-03-23 14:13:53
    Tauron i Rafako uchronią Polskę przed brakiem mocy - buhehehehehehehehehe!!!!!!!! Tauron w EC St. Wola i wspólnie z Rafako na bloku 910 MW w Jaworznie pokazali jak uchronić kraj przed brakiem mocy. A przyszłość to blok gazowo - parowy w Łagiszy, najpierw 7 lat "myśleli" budować, czy nie budować, kolejne 7 lat to będą celebrować procedury przetargowe, następne 10 lat ewentualna budowa bloku i znowu przez 7 lat "wdrażanie nowych rozwiązań i optymalizacja parametrów za miliard złotych. A potem wiadomo - zrobi się protokół zniszczenia.
  • obserwator 2022-03-23 11:08:05
    Capex będzie duuuużo większy z prostego powodu, brak dostępności lub abstrakcyjne ceny stali. W styczniu 2021 blacha gruba 20mm kosztowała ok. 3000 pln/tonę, dzisiaj to jest 9800 pln/tonę. To taki przykład pod rozwagę. Panie prezesie czas najwyższy na wprowadzenie odważnych decyzji: niech Pan się podzieli z wykonawcami informacją jaki budżet Pan przewiduje a wtedy rynek odpowie czy w ogóle zacznie wydawać pieniądze na przygotowanie ofert, Tak to działa w wielu krajach i wszyscy są zadowoleni. Druga możliwość to można też zapłacić za ofertę, ale to jest dużo droższe niż najlepsze studium wykonalności. Nikt dzisiaj nie da Panu odpowiedzialnej cenowo oferty, chyba że wejdziemy w formułę koszt+fee. Są budowy strategiczne które muszą powstawać /LNG, Baltic Pipe, Jądrówka/ a są takie, gdzie trudno uwierzyć aby zarządy spółek rozumiały co komunikują biorąc pod uwagę odpowiedzialność przed akcjonariuszami.
  • Luko 2022-03-23 10:31:18
    Gazu nie zabraknie bo jest " tylko " sześć razy droższy niż rok temu a jak pojawi się embargo na Rosyjskie energonśniki to boję się spekulować o ile będzie droższy. Więc formalnie go nie zabraknie bo będzie niedostępny cenowo. Wyobraźcie sobie sytuację, że do Plolski dopływa połowa ropy, rafinerie produkują połowę potrzebnego paliwa. Cena rośnie w kosmos więc chociaż ludzie, firmy i rolnicy paliwa potrzebują to go nie kupują bo ich nie stać, jest to dla nich nieopłacalne, zawieszają swoją aktywność. Kłania się rachunek ekonomiczny. Więc powtórzę formalnie paliwo będzie tak jak pod koniec PRL produkty były ale w Peweksach niedostępne dla ludzi. Trochę przydługi komentarz ale obecnie masa ludzie nie rozumie podstaw aktywność ekonomicznej i oczywistości trzeba na przykładach wyjaśniać
  • Pan Tadeusz 2022-03-23 09:04:35
    Pan Prezes zamiast opowiadać bajki o nowych inwestycjach niech lepiej przypilnuje i dopilnuje naprawy nowego bloku w Jaworznie, ponieważ czas działa na niekorzyść tej inwestycji, która już dawno powinna pracować na utrzymanie swoje i polskich odbiorców energii elektrycznej.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.81.25.170
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!