Nowy rekord cen emisji CO2. Przed nami dwa scenariusze

Nowy rekord cen emisji CO2. Przed nami dwa scenariusze
- Polityka zawsze była najważniejszym czynnikiem wpływającym na ceny EUA - mówi Tomasz Bujacz, Senior Corporate Sales Trader w Vertis Environmental Finance. Fot. mat. pras. archiwum
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Ireneusz Chojnacki
    Ireneusz Chojnacki
  • Dodano: 02-02-2022 16:00

W styczniu 2022 r. ceny EUA (tzw. uprawnienie do emisji CO2 - European Union Allowance - przyp. red.) zyskały blisko 11 proc. w stosunku do ceny zamknięcia ostatniej sesji w grudniu 2021. Dzisiaj , 2 lutego, obserwowaliśmy znaczące wzrosty cen EUA oraz ich nowe historyczne rekordy. Ceny EUA osiągnęły rano poziom 93,39,euro a a w połowie sesji giełdowej znajdowały się na poziomie 92,50 euro. W każdym scenariuszu spodziewamy się, że w 2022 roku średnia cena uprawnień do emisji CO2 będzie większa niż w 2021 - mówi Tomasz Bujacz, Senior Corporate Sales Trader w Vertis Environmental Finance.

  • - W scenariuszu, w którym w przypadku cen gazu i światowych indeksów - takich jak S&P500, DAX, Nasdaq, UK100 itd. - doszłoby do wyraźnej korekty w dół, nasze oczekiwanie dla średniej ceny EUA za cały 2022 rok to około 70 euro za tonę CO2 - mówi Tomasz Bujacz z Vertis Environmental Finance.
  • - Jeśli natomiast korekty cen gazu i światowych indeksów byłyby krótkotrwałe, a inwestorzy na rynku CO2 nadal kupowaliby tzw. dołki, nasz scenariusz zakłada w 2022 r. średnią cenę EUA na poziomie 108 euro za tonę CO2 - dodaje.
  • - W 2022 roku, zgodnie z opublikowanym przez giełdę EEX kalendarzem aukcji, w imieniu Polski w sumie oferowane mogłyby być uprawnienia do emisji ponadgł  75,3 mln ton CO2. Jednakże liczba uprawnień do emisji CO2, jakie ostatecznie nasz kraj będzie mógł sprzedać w tym roku, będzie mniejsza - wskazuje.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (16)

Do artykułu: Nowy rekord cen emisji CO2. Przed nami dwa scenariusze

  • Drewniak 2022-02-07 08:03:53
    Dlaczego nie zarabiamy za pochłanianie CO2? jeżeli jest handel towarem to my ten towar mamy. Mamy lasy które pochłaniają CO2 i za to pochłanianie CO2 powinniśmy wystawiać rachunek do Unii. Zarówno Lasy Państwowe jak i prywatni własciciele lasów. Jeżeli jest jakiś prawnik który może ten temat ruszyć to wyciągniemy niezłe pieniądze za te lasy które mamy i to w imię funkcjonującego rynku CO2. Za pochłonięcie CO2 cena x2 za 1 tonę. I wtedy zachód się obudzi że ten pseudo handel - szwindel jest dla nich nieopłacalny. My za te pieniądze dotujmy gaz aby był tani i mamy eko ogrzewanie. Jest ktoś taki kto ten temat pociągnie, zwykli zjadacze nie mają szans . Kto to pociągnie wygra wybory ....
  • Pan Tadeusz 2022-02-05 09:18:33
    Po komentarzach widać, że piszący to ignoranci, bez elementarnej wiedzy. Dlatego że pieniądze ze sprzedaży praw do emisji CO2 trafia wprost do polskiego budżetu Państwa. Po to żeby refinansować inwestycje w źródła zero/niskoemisyjne zarówno w energetyce jak ciepłownictwie, opartych o nowoczesne i innowacyjne technologie. Dzięki inwestycjom napędza się wzrost gospodarczy, który jest niezbędny w celu dalszego rozwoju Polski. Dlatego, kto jest za rozwojem Polski - łapka w górę, kto przeciw łapka w dół.
    • Piotr Prosument bez Sieci 2022-02-07 15:26:19
      ,,Po to żeby refinansować inwestycje w źródła zero/niskoemisyjne zarówno w energetyce jak ciepłownictwie," - rzecz w tym, że finansowane są Pegasusy,TVP, CBA.
    • Inżynier 2022-02-08 08:59:26
      @pan Tadeusz, kret.ynie! Zaraz nie będzie żadnych pieniędzy trafiających do budżetu bo podatek od emisji CO2 zarżnie małe i średnie firmy! Jak tego nie rozumiesz, to nie wypowiadaj się publicznie na tym forum!
      • Pan Tadeusz 2022-02-08 13:46:43
        Biedny Inżynierek, nic nie rozumie. Widać, że ekonomia nie jest Twoją mocną stroną. Ale dlatego właśnie jesteś inż. Tym samym zostaw to mądrzejszym od Ciebie, bo się tylko swoim komentarzem wpisujesz tą część ignorantów, którzy nic nie rozumieją i chcą żeby świat pozostał na takim samym etapie rozwoju jaki był 30 lat temu. A ja bardzo dobrze znam technologię, która istniała te 30 lat temu i to co jest obecnie. Niestety energetyka, która była stawiana 50 - 60 lat jest już nieefektywna i wymaga nakładów finansowych. W przeciwnym razie za kilka lat będziemy w miejscu, gdzie z zagranicy kupujemy drogę energię broniąc się przed blockautem, a stare bloki energetyczne nie będziemy w stanie naprawić z uwagi na przestarzałą technologię. Jeżeli tego oczekujesz inżynier i to proszę bardzo wpisuj się w retorykę, że wszystko jest beee. UE po to wymyśliła ten instrument finansowy, żeby kraje o najgorszym miksie energetycznym mogły uzyskać środki w celu budowy nowych bloków. Polska dzięki największemu udziałowi w miksie energetycznym węgla uzyskuje jedne z największych ilości uprawnień do emisji CO2, które po sprzedaży może (powinna) reinwestować w nowe źródła energii. Dlatego jeżeli chcesz rozwoju to należy dążyć do zmian i budowy nowych ośrodków przemysłowych opartych o nowe i innowacyjne technologie, a nie stawianie na stare zużyte. Myślę, że prawdziwy inżynier powinien to zrozumieć.
  • Ekspert 2022-02-04 07:18:10
    Dzisiaj rano w polszmacie była wzmianka o kopalni i elektrowni w Turowie okraszona zdjęciami z hińskiej elektrowni ,dymiącej .Czemu to ma słóżyć?
  • Jaca 2022-02-03 11:10:47
    Róż je ba ć tą unia ,niech gebelsy się wa lą banda de bi li ,ch UJ z klimatem.
  • Inżynier 2022-02-03 07:58:01
    Mafia CO2 rządzi z poparciem czerwonych komisarzy UE, którzy mają zaklepane posadki w ruskich spółkach. Tylko wyjście z tego mafijnego systemu uratuje nasz przemysł i nas od nędzy energetycznej. A jak nie to POLEXIT !!!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.111.47
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!