Nowy system. Sprzedawcy prądu widzą korzyści, ale są i obawy

Nowy system. Sprzedawcy prądu widzą korzyści, ale są i obawy
Marek Kulesa, dyrektor biura Towarzystwa Obrotu Energią Fot. PTWP

O zaletach, ale i obawach związanych z utworzeniem Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE) rozmawiali uczestnicy XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. - We wdrożeniu CSIRE widzimy zdecydowane korzyści – powiedział Marek Kulesa, dyrektor biura Towarzystwa Obrotu Energią.

  • W największym skrócie CSIRE to system teleinformatyczny, który będzie służy do przetwarzania informacji. Zarządzanie tym podmiotem zostało powierzone nowemu podmiotowi Operatorowi Informacji Rynku Energii - wskazał na wstępie Lesław Winiarski.
  • Jak dodał, wśród gromadzonych informacji chodzi m.in. o dane pomiarowe pochodzące z liczników, informacje o miejscach w których dokonuje się pomiarów oraz wszystkie zdarzenia rejestrowane przez liczniki.
  • Marek Kulesa, dyrektor biura Towarzystwa Obrotu Energią podkreślił, że sprzedawcy energii zdecydowanie pozytywnie odbierają zmiany, które ma przynieść CSIRE.


O nowym systemie stanowiącym bazę informacji o rynku energii (ma zostać uruchomiony w 2023 r.) rozmawiali uczestnicy sesji „CSIRE – informatyczny przełom w polskiej energetyce”, która odbyła się podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowiach.

- W największym skrócie CSIRE to system teleinformatyczny, który będzie  służy do przetwarzania informacji. Zarządzanie tym podmiotem zostało powierzone nowemu podmiotowi Operatorowi Informacji Rynku Energii. Chodzi o taki działania, jak zbudowanie systemu,  zarządzanie, administrowanie, przetwarzanie i gromadzenie tych danych, wspieranie rozwoju oraz opracowanie standardów procesów wymiany informacji – wskazał na wstępie Lesław Winiarski, zastępca dyrektora Biura Pomiarów Energii, kierownik projektu OIRE w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych.

Jak dodał, wśród gromadzonych informacji chodzi m.in. o dane pomiarowe pochodzące z liczników, informacje o miejscach w których dokonuje się pomiarów oraz wszystkie zdarzenia rejestrowane przez liczniki.

- Pracujemy nad standardami wymiany informacji w ramach tych prac zostało zidentyfikowanych ok. 50 procesów, które wspierają wymianę informacji na rynku energii. Chodzi np. o procesy zmiany sprzedawcy czy zmiany odbiorcy – dodał Winiarski.

Marek Kulesa, dyrektor biura Towarzystwa Obrotu Energią podkreślił, że sprzedawcy energii zdecydowanie pozytywnie odbierają zmiany, które ma przynieść CSIRE.

- Widzimy zdecydowane korzyści we wdrożeniu CSIRE. W momencie wejścia w życie systemu będziemy mieli jeden punkt wejścia i dane pomiarowe w jednym miejscu, dla sprzedawców jeden interface, a dla odbiorców możliwości sprawdzenia danych w jednym miejscu. Liczymy też na obniżenie kosztów. Wydaje nam się, że częściowo znikną też problemy, o których mówią odbiorcy dotyczące tego, że nie wiedzą jaki jest odczyt. Nowy system będzie również punktem wyjścia do wielu nowych produktów - przyszli oferenci będą otrzymywać dane do nowych ofert uwzględniających wcześniejsze przebiegi – wyliczał Kulesa.

Dyrektor Departamentu Sprzedaży Usług Dystrybucyjnych w Tauron Polska Energia przekonywał również, że głosy dotyczące obaw sprzedawców odnośnie tego, że nowy system ułatwi „podbieranie” klientów są przesadzone.

- Obawy raczej dotyczą tego, czy wszystko uda się wdrożyć, wszystkie elementy, które są na na razie na papierze. Tutaj są pewne wątpliwości się pojawiają. Myślę jednak, że wszystkie korzyści zaneguję te obawy. Natomiast rynek konkurencyjny sam się obroni – argumentował Kulesa.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Nowy system. Sprzedawcy prądu widzą korzyści, ale są i obawy

  • Polak 2021-09-22 19:47:52
    Niewątpliwie nowy system w zakresie zarządzania zdalnymi urządzeniami pomiarowymi, które pozwolą na płynnym dokonywaniu odczytywania pomiarów energii elektrycznej wszystkich klientów/odbiorców, rozliczania ich wg stanu licznika online tj. rzeczywistego odczytu, rozliczania na zmianę ceny czy też zmianę sprzedawcy, sterowanie zużyciami/stratami energii da operatorom duże możliwości. Nie mniej należy też wskazać na zagrożenia, które z tym się wiążą. Ponieważ dane te będą musiały być bardzo dobrze zabezpieczone. W przeciwnym razie może być, iż jeżeli ktoś wykradnie takie dane będzie np. znał kiedy ten jest w domu a kiedy nie ma. Jest to duże wyzwanie względem zabezpieczenia tych danych.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.38.248
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!