Ocean Winds z apetytem na kolejne farmy wiatrowe na Bałtyku

  • Autor: Ireneusz Chojnacki
  • Dodano: 23-06-2022 06:00

– Bałtyk to dla nas bardzo perspektywiczny rynek. To jeden z kluczowych rynków dla Ocean Winds. Mamy już jeden projekt 400 MW BC-Wind, natomiast to nie jest koniec naszego apetytu. Chcielibyśmy, żeby tych projektów było w Polsce, na Bałtyku znacznie więcej. W związku z tym nasi sponsorzy zdecydowali się złożyć wnioski o dziewięć nowych lokalizacji – mówi w rozmowie z WNP.PL podczas Konferencji PSEW 2022 Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu Ocean Winds, odpowiedzialny za projekt BC-Wind w Polsce.

  • Wśród projektów tzw. I fazy polskiego programu offshore, którym w 2021 r. URE (pierwsza decyzja) przyznał prawo do pokrycia ujemnego salda (tzw. kontraktu różnicowego) zapewniającego cenę sprzedaży energii nie wyższą niż 319,60 zł/MWh, jest projekt BC-Wind realizowany przez Ocean Winds.
  • Kluczowym aspektem jest kwestia waloryzowania ceny z powodu wysokiej inflacji. Zdaniem dyrektora projektu Ocean Winds, powinna ona nastąpić już po pierwszej, a nie po ostatecznej decyzji Prezesa URE.
  • Kacper Kostrzewa wyjaśnia także, dlaczego Ocean Winds chce mieć port serwisowy we Władysławowie i mówi o dalszych planach firmy.

Pierwsza decyzja URE nie kończy procedury, bo gwarantowaną cenę sprzedaży prądu musi jeszcze zatwierdzić Komisja Europejska, a później wnioski trafią z powrotem do URE w celu wydania decyzji ostatecznej.

Kluczowa waloryzacja ceny sprzedaży prądu

Zobacz także: PSEW: Plan zagospodarowania morza powinien być modyfikowany już za 2 lata

Nie zmienia to faktu, że sytuacja makroekonomiczna bardzo szybko się zmieniła i pytaniem jest, czy ustalona niedawno gwarantowana cena sprzedaży prądu zapewnia opłacalność projektom offshorowym.

– Kluczowym aspektem jest kwestia waloryzowania tej ceny inflacją. W tej chwili regulacje zakładają waloryzowanie ceny po ostatecznej decyzji Prezesa URE, natomiast jesteśmy zdania, jak również inni uczestnicy rynku, że ze względu na obecną sytuację i drastyczny wzrost inflacji ta cena powinna być waloryzowana już po pierwszej decyzji Prezesa URE – informuje Kacper Kostrzewa.

– Dyskusja cały czas trwa, więc liczę, że uda nam się tego typu zmianę przeprowadzić i waloryzowanie ceny inflacją będzie mogło obowiązywać już od pierwszej decyzji Prezesa URE – dodaje.

BC-Wind z planem oddania do użytku w 2027 roku 

Kacper Kostrzewa opisując obecny status projektu BC-Wind, informuje m.in., że złożony został wniosek o wydanie decyzji środowiskowej i zakończone zostały wstępne badania geotechniczne.

– Zakładamy cały czas, że projekt zakończy się finalną decyzją inwestycyjną pod koniec 2024 roku. W 2025 roku planujemy rozpocząć budowę z założeniem instalacji turbin w roku 2026 i oddaniem projektu do użytku w 2027 roku – mówi Kacper Kostrzewa.

Kacper Kostrzewa wyjaśnia także, dlaczego Ocean Winds chce mieć port serwisowy we Władysławowie i mówi o dalszych planach firmy dotyczących budowy morskich farm wiatrowych na polskiej części Bałtyku. 

Czytaj również: Ile mocy da się wycisnąć z Bałtyku? Potencjał wiatrowy zostanie oceniony na nowo

– Bałtyk to dla nas bardzo perspektywiczny rynek. Skupiamy się na tym rynku. To jeden z kluczowych rynków dla Ocean Winds. Mamy już jeden projekt 400 MW BC-Wind, natomiast to nie jest koniec naszego apetytu. Chcielibyśmy, żeby tych projektów było w Polsce, na Bałtyku znacznie więcej – m.in. mówi Kacper Kostrzewa.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ocean Winds z apetytem na kolejne farmy wiatrowe na Bałtyku

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.24.209
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!