- Ochrona klimatu i ochrona środowiska obok spersonalizowanej medycyny i sztucznej inteligencji jest jednym z głównych obszarów badawczych - powiedziała Joanna Ferdyn-Grygierek z Politechniki Śląskiej podczas konferencji PRECOP27.
- Joanna Ferdyn-Grygierek przekonuje, że uwaga badaczy i naukowców skupia się na tym, aby znaleźć rozwiązania, które będą tanie i będzie można je powszechnie wprowadzić dla przeciętnego użytkownika.
- Politechnika Śląska wyznaczyła sobie 6 głównych obszarów badawczych i każdy z tych obszarów w jakiś sposób dotyka technologii dla klimatu.
- Wiele projektów badawczych Politechniki Śląskiej prowadzonych jest we współpracy z przemysłem.
- Ochrona klimatu i ochrona środowiska obok spersonalizowanej medycyny i sztucznej inteligencji jest jednym z głównych obszarów badawczych. Uwaga badaczy i naukowców skupia się na tym, aby znaleźć rozwiązania, które będą tanie i będzie można je powszechnie wprowadzić dla przeciętnego użytkownika - powiedziała Joanna Ferdyn-Grygierek, dyrektor Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej podczas panelu "Technologie dla klimatu", jaki odbył się w trakcie konferencji PRECOP27 w Katowicach.
Jak zapewnia, Polska w nauce nie goni świata. Przekonuje, że w Polsce naukowcy prowadzą szerokie badania naukowe w zakresie ochrony klimatu, ochrony środowiska, gospodarki wodnej, energetyki, elektromobilności i innych technologii, które są niezmiernie ważne dla Zielonego Ładu.
6 głównych obszarów badawczych Politechniki Śląskiej
- Politechnika Śląska wyznaczyła sobie 6 głównych obszarów badawczych i każdy z tych obszarów w jakiś sposób dotyka technologii dla klimatu. Największy obszar badawczy dotyczy ochrony klimatu, ochrony środowiska i nowoczesnej energetyki. Już wiemy jak wytworzyć tanią energię ze źródeł odnawialnych, teraz głównym tematem jest to, jak tanio zmagazynować tę energię - poinformowała Joanna Ferdyn-Grygierek.
Przypomniała, że energia w źródłach odnawialnych nie zawsze jest produkowana akurat wtedy, kiedy jest na nią zapotrzebowanie.
Zarządzanie energią i efektywność energetyczna na topie
Kolejne zagadnienia badawcze, które są na topie, to zarządzanie energią oraz poprawa efektywności energetycznej urządzeń i układów oraz budynków. Inny duży obszar to także gospodarka obiegu zamkniętego.
- Politechnika Śląska otwarte ma 63 projekty badawcze, które są finansowane przez Narodowe Centrum Nauki i wiele tych projektów dotyczy technologii dla klimatu, jak np. projekt algorytmu optymalizującego modele turbin wiatrowych, którego celem jest zwiększenie sprawności turbin. Inne projekty dotyczą utylizacji odpadów komunalnych, w tym plastikowych i pokowidowych - dodała Joanna Ferdyn-Grygierek.
Jak zapewnia, wiele projektów badawczych Politechniki Śląskiej prowadzonych jest we współpracy z przemysłem.
Zobacz naszą najnowszą "Moc opinii". Rozmawiamy o problemach polskiego górnictwa i energetyki