Rząd 2 lutego 2021 r. przyjął "Politykę energetyczną Polski do roku 2040". Politycy opozycji w rozmowach z WNP.PL różnią się w ocenie dokumentu: opinie przebiegają od akceptacji kierunków przy wskazaniu na brak konkretów po niemal całkowitą krytykę.
- Przedstawiciele partii opozycyjnych zwracają uwagę, że główne cele "Polityki energetycznej Polski do 2040" są słuszne, ale brakuje w dokumencie wskazania sposobów ich osiągnięcia.
- Opozycja różni się w ocenie celowości budowy elektrowni jądrowych: Partia Razem i Konfederacja popierają ich budowę, PO i PSL podchodzą do tego pomysłu z rezerwą.
- W "Polityce energetycznej Polski do 2040" zdaniem opozycji położono zbyt mały nacisk na rozwój energetyki rozproszonej: małych źródeł odnawialnych oraz ciepłownictwa i kogeneracji.
- Dokument dla WNP.PL komentują: Gabriela Lenartowicz - posłanka PO; Maciej Konieczny - poseł Partii Razem; Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz - dyrektor Instytutu Strategie 2050; Andrzej Grzyb - poseł PSL i Krzysztof Bosak - poseł Konfederacji.