Organizacje ekologiczne w sprawie Turowa obwiniają rząd i PGE

Organizacje ekologiczne w sprawie Turowa obwiniają rząd i PGE
Protest Greenpeace w kopalni Turów. Fot. Mat. pras. Greenpeace

21 maja 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. - Przed takim obrotem sprawy przestrzegaliśmy od dawna. Niestety, zarówno polskie władze jak i PGE, zamiast szukać porozumienia z sąsiadami, uparcie ignorowały wszelkie próby dialogu, doprowadzając do eskalacji konfliktu - komentuje Kuba Gogolewski, koordynator projektów w Fundacji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie”.

  • Nagłe zamknięcie kopalni będzie niewątpliwym dramatem dla regionu, który w żaden sposób nie jest przygotowany na natychmiastowe wstrzymanie wydobycia. Teraz mieszkańcy Bogatyni poniosą koszty arogancji PGE - mówi Kuba Gogolewski z Fundacji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie”.
  • Koncesja dla Turowa została przedłużona bezprawnie. To ośmieliło PGE do tego stopnia, iż przeforsowała drugie przedłużenie koncesji do 2044 roku, nie rekompensując strat wywołanych swoimi poprzednimi działaniami - powiedziała Petra Urbanová z organizacji prawniczej Frank Bold.
  • Przyszłość regionu jest teraz w rękach rządu Polski, który musi zmierzyć się z decyzją TSUE. Musi wziąć pod uwagę interes 3,5 tys. osób zatrudnionych w kompleksie Turów, ale i liczniejszego społeczeństwa tego regionu, które chce odejść od węglowej tradycji - komentuje Radosław Gawlik, prezes  Eko-Unii.
21 maja 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w komunikacie stwierdził, że Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Organizacje ekologiczne w sprawie Turowa obwiniają rząd i PGE

  • Mr.Jacek 2021-05-21 18:00:56
    Warto wiedzieć, że po stronie czeskiej i niemieckiej jest 8 kopalni węgla brunatnego. Każda większa od Turowa. Dlaczego Greenpeace tam nie pojedzie manifestować swojego oburzenia?
  • Irytek 2021-05-21 17:52:26
    A więc wojna. Wojna przeciw Polsce. A tzw. Ekologów czyli 5 kolumnę... no cóż... państwa poważne działają tak że po pierwszym razie brak chętnych do tej działalności. Rozmarzylem się. Polska nie jest państwem poważnym.To chole... e przygnębiające.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.179.37
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!