Ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Uszkodzona linia przesyłowa wysokiego napięcia

Ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Uszkodzona linia przesyłowa wysokiego napięcia
Obecnie naprawa linii jest niemożliwa, ponieważ w strefie, w której doszło do uszkodzenia, prowadzone są działania wojenne fot. DENAMAX/wikimedia, licencja CC BY-SA 4.0
  • Autor: PAP
  • Dodano: 17-03-2022 11:22

W wyniku rosyjskiego ostrzału została uszkodzona linia przesyłowa wysokiego napięcia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - podał w czwartek Enerhoatom, ukraiński państwowy koncern obejmujący wszystkie cztery elektrownie atomowe w kraju.

"(W środę) 16 marca 2022 r. w wyniku ostrzału wroga uszkodzona została linia przesyłowa wysokiego napięcia (...), przez którą płynie energia elektryczna z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Tym samym sprawna pozostaje tylko jedna z czterech linii wysokiego napięcia. W konsekwencji moce dwóch czynnych bloków elektrowni zostały zmniejszone" - poinformował Enerhoatom na Telegramie (https://t.me/energoatom_ua/3324).

"Obecnie naprawa linii jest niemożliwa, ponieważ w strefie, w której doszło do uszkodzenia, prowadzone są działania wojenne" - czytamy w komunikacie.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Uszkodzona linia przesyłowa wysokiego napięcia

  • Mariusz 2022-03-17 13:54:06
    Uszkodzenie linii wysokiego napięcia jest sytuacją bardzo niebezpieczną. Jeżeli padnie ostatnia działająca linia wysokiego napięcia, nastąpi blackout elektrowni. Reaktory oczywiście zostaną wyłączone, ale oznacza to jednocześnie odcięcie elektrowni od zasilania. W takiej sytuacji nie będzie możliwości zapewnienia odprowadzania ciepła powyłączeniowego generowanego w reaktorach, bo układy bezpieczeństwa wymagają awaryjnego zasilania. Są oczywiście pompy turbinowe, działające tak długo, jak w obiegu wtórnym wytwarzana jest para, są generatory diesla zasilające pompy elektryczne. Ale w długim terminie to za mało. Brak chłodzenia po kilku dniach spowoduje zapewne uszkodzenia termiczne paliwa i - w najlepszym przypadku - uszkodzenie reaktorów, a w najgorszym uwolnienia radioaktywności z uszkodzonego paliwa.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.164.32
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!