Pakiet Fit for 55 z korektami, ale nie od nowa

Pakiet Fit for 55 z korektami, ale nie od nowa
Skoro musimy uciekać od paliw kopalnych to będziemy więcej produkowali energii odnawialnej i bardziej intensywnie oszczędzali energię- stwierdził Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego. Fot. Unsplash
  • Autor: ICH
  • Dodano: 26-04-2022 09:20

Będą korekty w programie Fit for 55, ale nie będzie zmian i to jest ważne rozróżnienie. Nie będzie projektowania tego od nowa, nie będzie działań które mogłyby bardzo wiele zmienić. W 2007 roku podpisaliśmy pakiet klimatyczny. 15 lat wiemy o tym że Europa pójdzie w tym kierunku i wszyscy idą, a my idziemy słabo - stwierdził Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego trwającego w Katowicach.

  • Nie będzie projektowania od nowa, nie będzie działań które mogłyby bardzo wiele zmienić. Na przykład odstąpić od ETS, bo słyszę takie głosy że trzeba przerwać EST, ze trzeba przerwać w ogóle Zielony Ład - powiedział Jerzy Buzek.
  • Oczywiście korekty będą i to korekty może głębiej sięgające niż myśleliśmy jeszcze miesiąc czy może dwa miesiące temu - zaznaczył.
  • Żeby nie rozdrabniać się i nie wchodzić w szczegóły powiem o dwóch sprawach. Otóż mamy energetykę odnawialna i oszczędzanie energii, dwa cele i podstawowe regulacje europejskie które obowiązują od lat - wyjaśnił.

Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, uczestniczył w przeprowadzonej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach debacie „ Fit for 55”. Ocenił, że pytanie o to, czy wojna na Ukrainie zmieni ambicje pakietu Fit for 55 jest pewnie kluczowe dla polskiego przemysłu, także dla polskiej energetyki.

Zobacz także: Bliżej ważnej zmiany w systemie handlu emisjami CO2?

Korekty tak, ale nie zmiany 

- Będą korekty w tym systemie, w programie, ale nie będzie zmian i to jest ważne rozróżnienie, Nie będzie projektowania tego od nowa , nie będzie działań które mogłyby bardzo wiele zmienić. Na przykład odstąpić od ETS, bo słyszę takie głosy że trzeba przerwać EST, ze trzeba przerwać w ogóle Zielony Ład - mówił Jerzy Buzek.

Czytaj również: Transformacja nie działa. PGE chce zmian w unijnym systemie

Ocenił, że „w sytuacji kiedy do potrzeba klimatycznych, ekologicznych dołącza niezwykła potrzeba odcięcia się od Rosji mówienie o odwoływaniu czegokolwiek i budowaniu od nowa nie jest konstruktywnym wkładem w dyskusję europejską”.

- Ale oczywiście korekty będą i to korekty może głębiej sięgające niż myśleliśmy jeszcze miesiąc czy może dwa miesiące temu. Żeby nie rozdrabniać się i nie wchodzić w szczegóły powiem o dwóch sprawach. Otóż mamy energetykę odnawialna i oszczędzanie energii, dwa cele i podstawowe regulacje europejskie które obowiązują od lat - mówił Jerzy Buzek. 

- W ramach pakietu  Fit for 55 obydwie te ważne rzeczy regulacyjne dla UE są modernizowane. Skoro musimy uciekać od paliw kopalnych to będziemy więcej produkowali energii odnawialnej i bardziej intensywnie oszczędzali energię. Z punktu widzenia polityki klimatycznej to jest wyraźne zaostrzenie reguł, a nie osłabienie- stwierdził Jerzy Buzek. 

Pakiet klimatyczny nowością nie jest 

Jerzy Buzek stwierdził, że ci którzy się zajmują energetyką odnawialną mają  sygnał, że „Europa zazieleniła się jeszcze bardziej , podobnie z oszczędzaniem energii”.

- Korekty jak najbardziej tak, ale jeśli chodzi o obalanie czegoś, odwoływanie czy budowę od nowa to nie należy się tego spodziewać. Jeśli chcemy brać udział w europejskich dyskusjach musimy podkreślać naszą inność. Niestety ona nas w jakiś sposób obciąża, bo jesteśmy w ogonie zmian- komentował Jerzy Buzek.

- 10-15 lat temu jak się w Parlamencie Europejskim broniło zwolnionej drogi jeśli chodzi o odchodzenie od węgla od węgla od paliw kopalnych to zawsze mogłem liczyć na poparcie Niemiec, Czech, Węgier, Słowacji, Rumunii, Hiszpanii, Włoch, Estonii. Dzisiaj jesteśmy prawie sami- stwierdził Jerzy Buzek. 

- Dlatego że gdzie nie gdzie jest energia nuklearna, gdzie indziej przeszli na wielkie źródła fotowoltaiczne - na przykład Hiszpanie czy Włosi mają wielkie pola na Saharze gdzie produkuje się energie ze słońca, gdzie indziej są farmy wiatrowe itd.. Sprawa jest znana od 2007 roku , w 2007 roku podpisaliśmy pakiet klimatyczny. 15 lat wiemy o tym że Europa pójdzie w tym kierunku i wszyscy idą, a my idziemy słabo- ocenił Jerzy Buzek. 

* Tekst powstał podczas debaty "Fit for 55", która odbyła się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pakiet Fit for 55 z korektami, ale nie od nowa

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.79.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!