Pakiet klimatyczny 2020-2030 nie obciąży gospodarki

Pakiet klimatyczny 2020-2030 nie obciąży gospodarki
Adobe Stock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 03-01-2015 14:37

Przyjęty w październiku na szczycie w Brukseli pakiet klimatyczno-energetyczny UE na lata 2020-2030 pozwoli na obniżkę poziomu CO2 w atmosferze, a jednocześnie nie obciąży zbytnio polskiej gospodarki - twierdzi branża energetyczna.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

"Udało się przeforsować prawo do odtworzenia systemu bezpłatnych uprawnień dla energetyki oraz dodatkowo powołać fundusz modernizacyjny. Polski sektor dzięki temu będzie w stanie niwelować wpływ nowych regulacji na ceny energii elektrycznej" - mówi PAP prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej Marek Woszczyk.

Branża wcześniej ostrzegała, że przyjęcie ambitnych celów redukcyjnych bez wyrównania strat w polskiej energetyce, będzie miało katastrofalne skutki dla wzrostu gospodarczego kraju oraz rynku pracy. "Przyjęte mechanizmy pozwalają na ograniczenie wpływu nowych regulacji na gospodarkę Polski oraz ceny energii dla przemysłu i gospodarstw domowych" - podkreślił Woszczyk.

Przypomniał, że według szacunków Polska otrzyma między innymi ok. 280 mln darmowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Dodatkowo powstanie fundusz modernizacyjny dla elektroenergetyki, finansowany z rezerwy uprawnień do emisji UE. Środki z tego funduszu otrzyma Polska na unowocześnienie produkcji energii oraz poprawę efektywności energetycznej.

Decyzje o przyznaniu środków mają należeć do państw członkowskich przy udziale Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI)."Polska wchodzi teraz w etap szczegółowych uzgodnień z Komisją Europejską w zakresie metodologii i mechanizmu przydziału darmowych (uprawnień do emisji) CO2. Konieczne będzie doprecyzowanie roli państw członkowskich i EBI w ustalaniu projektów do sfinansowania z funduszu modernizacyjnego. Ważne jest to, że Polska musi być w stanie wykorzystać pełną pulę przyznanych jej darmowych uprawnień, a pieniądze na modernizację powinny trafić na inwestycje w przedsięwzięcia wspierające rozwój polskiej gospodarki" - dodał Woszczyk.

Jako pozytywny przykład przyjętych w Brukseli ustaleń na inwestycje w elektroenergetyce podał efekt, jaki decyzje październikowego szczytu wywarły na budowę nowych bloków Elektrowni Opole. "Kiedy rozważana była opłacalność budowy dwóch nowych bloków w Elektrowni Opole, nie brano pod uwagę darmowych uprawnień do emisji po 2020 roku. Ich przyznanie może poprawić rentowność projektu" - powiedział.

Dodał, że budowa nowoczesnych bloków węglowych w elektrowniach w Opolu i w Turowie, zastępujących stopniowo stare jednostki, będzie miała pozytywny wpływ na środowisko z uwagi na znacznie niższą - nawet o 25 proc. - emisyjność CO2. Prezes uznał również, że przyjęcie ambitnego celu obniżenia emisji umacnia branżę w przekonaniu, że inwestowanie w technologie niskoemisyjne - w szczególności w energetykę jądrową oraz odnawialne źródła energii - jest konieczne m.in. w celu dywersyfikacji miksu energetycznego.

"Grupa Kapitałowa PGE jest w trakcie realizacji ambitnego programu inwestycyjnego, który w istotny sposób ograniczy wpływ przedsiębiorstwa na środowisko. W latach 2014-2020 na modernizację istniejących mocy wytwórczych planujemy wydać 16,3 mld zł. Dzięki tym inwestycjom w Grupie PGE do 2016 r. obniżona zostanie również emisja dwutlenku siarki o ok. 60 proc., tlenków azotu o 40 proc., a pyłu o ponad połowę" - dodał prezes Woszczyk.

I przypomniał, że elektrownie GK PGE w ciągu ostatnich lat ograniczyły już o 80 proc. emisję dwutlenku siarki, o 40 proc. tlenków azotu i o 97 proc. pyłów.

Zobacz także:
Decyzje rady UE ws. CO2: nie taki sukces jak go malują?

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pakiet klimatyczny 2020-2030 nie obciąży gospodarki

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.208.132.74
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!