PGE, Energa, Tauron i Orlen obiecują zielone gigawaty. Czy to już przełom?

PGE, Energa, Tauron i Orlen obiecują zielone gigawaty. Czy to już przełom?
W Polsce na koniec listopada 2021 moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii wyniosła blisko 16,3 GW Fot. mat. USA Govermental Work/zdjęcie ilustracyjne
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Ireneusz Chojnacki
    Ireneusz Chojnacki
  • Dodano: 18-01-2022 11:30

W polskim sektorze offshore, jak i w całej energetyce odnawialnej, w 2022 roku będzie się dużo działo. PGE, największa polska grupa energetyczna, wkracza w etap realizacji wielkoskalowych farm  fotowoltaicznych, ale stawia mocno na morskie farmy wiatrowe.  Wiatraki na lądzie - o ile zostanie zliberalizowana tzw. ustawa odległościowa - złapią nowy oddech.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • - Nasz cel to osiągnięcie 3 GW mocy PV do 2030 r.  - deklaruje Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. Dla Grupy największym projektem OZE pozostaje jednak offshore.
  • - Możemy oczekiwać dalszego, dynamicznego wzrostu mocy zainstalowanej w elektrowniach fotowoltaicznych, które w minionych latach rozwijają się najliczniej - mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes Energi.
  • - Rynek OZE w 2022 roku to przede wszystkim kolejne kamienie milowe rozwoju morskich farm wiatrowych - stwierdza Jarosław Dybowski, dyrektor w PKN Orlen.
  • - Zgodnie z założeniami Zielonego Zwrotu Taurona, moc zainstalowana w OZE w 2025 roku ma sięgać 1,6 GW. W 2030 grupa ma z kolei dysponować 3 GW mocy zainstalowanej w źródłach zero i niskoemisyjnych - wyjaśnia Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu Tauron Polska Energia.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: PGE, Energa, Tauron i Orlen obiecują zielone gigawaty. Czy to już przełom?

  • Marcin 2022-01-18 16:42:43
    @Jerzy Lipka: gaz może i nie jest stabilny cenowo, ale to teraz. Normalnie gaz jest względnie stabilny i dość tani lub tani. A energia jądrowa jest po prostu droga i tyle. Tanie jądrówki budowano w latach 70-tych.
  • dsaa 2022-01-18 12:12:13
    Właśnie powino się zakazać farm na terenach rolnych , bo znow uzależnimy się od importu żywnosci
    • Jvhjnbv 2022-01-18 12:47:35
      Jesteśmy eksporterem żywności i nigdy nie byliśmy uzależnieni od importu. Problemem jest nadprodukcja mięsa, która pochłania dużo terenów.
  • Jerzy Lipka 2022-01-18 11:37:19
    To energetyka jądrowa zdecyduje o sukcesie transformacji w kierunku bez-emisyjnej energetyki. Energetyka wiatrowa wymaga mimo wszystko stabilizujących źródeł opartych na gazie ziemnym, paliwie emisyjnym i bardzo niestabilnym cenowo, którego nie mamy.
    • Tylko nie to 2022-01-18 12:14:21
      40 procent rud uranu w Kazachstanie, jak wolcy wysłali by januszy czy sasinów to rudy zdrożeją tak samo jak gaz , nie mówiąc o tym że jakiś kaczor partyjny przyjdzie do atomówki czy misiewicz i spowoduje katastrofe, wam to tylko szpadel ale i pod okiem Polaków , bo wy się k do nieczego nie nadjecie
      • Antyryży 2022-01-19 19:36:20
        Pewnie na myśli ma szdonalda i giertycha
    • Hsjjan 2022-01-18 12:51:52
      Dokładnie, bez atomu się nie obejdzie. Ale wskazywane optymistyczne tempo to i tak mało. Powiedzmy sobie wprost: w DE prąd jest tańszy, klimat podobny, a tam panele w całym cyklu życia się opłacają jak węgiel. Teraz jest czas na transformacje energetyki i jej rozproszona produkcje. Paliwa kopalne będą drożały i fakt, że mamy jeden z najdroższych prądów w UE powinien ludziom przemówić do rozsądku. OZE i atom. Nie ma innej możliwości. Powinno się zachęcać do instalacji paneli, ale u nas się zniechęca.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.241.39
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!