PGE Energia Ciepła pracuje nad nową technologią. Celuje w patent

PGE Energia Ciepła pracuje nad nową technologią. Celuje w patent
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: Ireneusz Chojnacki
 • Dodano: 16-04-2019 11:00

- Twardo stąpamy po ziemi. Nie realizujemy prac badawczo-rozwojowych z powodów hobbistycznych. Z Instytutem Ochrony Środowiska prowadzimy zaawansowane prace nad technologią biologicznego usuwania azotanów ze ścieków z instalacji mokrego odsiarczania spalin. Tę technologię zgłosiliśmy do ochrony patentowej. Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli własną technologię oczyszczania ścieków ze związków azotu i siarki. Nie tylko chcemy, żeby była wykorzystywania w całej Grupie PGE, ale też myślimy o jej komercjalizacji. Sprzyjają temu nowe regulacje - mówi w rozmowie z WNP.PL Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

 • Jesteśmy przede wszystkim zainteresowani poprawą efektywności energetycznej produkcji i przesyłu ciepła, czyli optymalizacją kosztową naszego podstawowego biznesu –m.in. mówi prezes Wojciech Dąbrowski; podkreśla wagę produkcji chłodu z ciepła sieciowego.
 • Sądzimy, że w nieodległej przyszłości, instalacje termicznego przetwarzania odpadów będą odgrywać coraz większą rolę w uszczelnieniu systemu gospodarki odpadami miast - wskazuje Wojciech Dąbrowski; PGE Energia Ciepła ma taką instalację.
 • O kierunkach rozwoju ciepłownictwa będziemy dyskutować od 13 do 15 maja w Katowicach w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, pod patronatem WNP.PL. Serdecznie zapraszamy.


Ile PGE Energia Ciepła wydaje rocznie na badania i rozwój oraz jaką filozofią kieruje się w tej działalności?


Twardo stąpamy po ziemi. Nie realizujemy prac badawczo-rozwojowych z powodów hobbystycznych. Robimy to, gdy widzimy w tym korzyści biznesowe. Nakłady w naszych działaniach B+R są tak kalkulowane, aby dały nam w przyszłości satysfakcjonujący zwrot z inwestycji. W najbliższych latach roczny budżet grupy PGE Energia Ciepła na badania i rozwój będzie wynosił ponad 4 mln zł. Oprócz twardych, ekonomicznych korzyści, które wynikają z działań B+R, są też korzyści bardziej miękkie. Takie jak zwiększenie rozpoznawalności firmy czy wzrost prestiżu i to też bierzemy pod uwagę, prowadząc działania badawczo-rozwojowe.

Czytaj także: PGE Energia Ciepła uruchomiła w Bydgoszczy inwestycje warte 92 mln zł

Jaka jest skala działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez PGE Energia Ciepła?

Działalność badawczo-rozwojowa jest wpisana w naszą codzienną pracę. Zajmuje się nią departament badań i rozwoju zlokalizowany w Krakowie, liczący 12 osób. Do tej pory zrealizowaliśmy kilkadziesiąt projektów B+R, w tym 6 dofinansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Komisję Europejską w ramach programu Horizon 2020 i Europejskiego Funduszu Węgla i Stali. Ponad 30 z tych projektów realizowano z jednostkami naukowymi (m.in.: Politechnika Wrocławska, Politechnika Krakowska, Politechnika Śląska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Polska Akademia Nauk, Główny Instytut Górnictwa). Nasi pracownicy prowadzą równolegle badania naukowe. Możemy pochwalić się ponad czterdziestoma ich publikacjami w czasopismach naukowych.

Czytaj również: PGE Energia Ciepła i OPEC zawarły umowę o współpracy

Jakie są główne kierunki działalności PGE Energia Ciepła w obszarze B+R?

Jesteśmy przede wszystkim zainteresowani poprawą efektywności energetycznej produkcji i przesyłu ciepła, czyli optymalizacją kosztową naszego podstawowego biznesu, a także ulepszaniem technologii oczyszczania spalin i ścieków oraz poprawą elastyczności instalacji wytwórczych. Dużą wagę przywiązujemy też do gospodarki obiegu zamkniętego. Pracujemy nad rozwojem produkcji chłodu z ciepła sieciowego. Projekt realizowany jest przez Elektrociepłownię Zielona Góra. Chłód jest wytwarzany za pomocą agregatów adsorpcyjnych, zasilanych gorąca wodą, prosto z sieci ciepłowniczej o mocy chłodzenia odpowiednio 50 i 120 kW. Łączna kubatura chłodzonych budynków to około 26 tys. m3.

Co daje wytwórcy produkcja chłodu z ciepła sieciowego?

Produkcja chłodu z ciepła sieciowego ma duże zalety dla wytwórcy, bo pozwala na stabilną kogeneracyjną produkcję energii elektrycznej w lecie. Kogeneracja to jednoczesna produkcja ciepła i energii elektrycznej, a zatem gdy zapotrzebowanie na ciepło spada, to obniżana jest produkcja energii elektrycznej. Wykorzystanie ciepła sieciowego do produkcji chłodu rozwiązuje problem spadku produkcji energii elektrycznej z kogeneracji latem.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: PGE Energia Ciepła pracuje nad nową technologią. Celuje w patent

 • True 2019-04-17 21:53:52
  Propaganda aż miło. Skończy się jak z produkcją grafenu i kryształami to niebieskich laserów.
 • Max 2019-04-17 08:53:31
  Pisania bajek ciążg dalszy
 • rafal 2019-04-16 14:45:03
  oszczania spalin i ścieków

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.213.63.130
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!