Polska Grupa Energetyczna ma problem z utworzeniem spółek zajmujących się przesyłem energii, do czego jest zobowiązana unijnymi przepisami.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Jeszcze niedawno zarząd PGE sygnalizował, że we wszystkich ośmiu należących do holdingu zakładach energetycznych model wydzielenia operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) został już uzgodniony ze związkowcami. Ci jednak mówią teraz, że w dwóch zakładach (Zakłady Energetyczne Okręgu Kielecko-Radomskiego i Łódź-Teren) do zgody w sprawie przekształceń jest daleko - czytamy w "Parkiecie".
Kazimierz Grajcarek, szef Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, wystosował nawet do premiera w tej sprawie pismo, w którym zarzucił przedstawicielom rządu, że nie traktują strony związkowej jako równorzędnego partnera.
W kręgach zbliżonych do Kancelarii Premiera mówi się, że szef rządu uważnie przygląda się całej sprawi. Zobowiązał odpowiedzialnych za przekształcenia ministrów gospodarki i skarbu do tego, aby zarządy spółek energetycznych zakończyły do 15 czerwca wszelkie negocjacje ze związkami w sprawie wydzielenia OSD - napisał "Parkiet".
Niedawno organizacje pracownicze podpisały z zarządem PGE porozumienie w sprawie przekształceń. Warunkiem zgody związków było jednak przyjęcie w całej dystrybucji jednego modelu wydzielenia. Ten warunek do dziś nie jest spełniony. Związki mówią, że niepotrzebnie ogłoszono sukces, bo sytuacja nada jest bardzo trudna - napisał "Parkiet".