PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym pod względem przychodów, zainstalowanych mocy wytwórczych oraz wolumenu produkcji energii elektrycznej przedsiębiorstwem energetycznym w Polsce. Jaką realizuje przy tym politykę ograniczania emisji CO2?
Olbrzym się zmienia
Emisja CO2 w instalacjach wytwórczych zależna jest bezpośrednio od wolumenów produkcji energii elektrycznej i ciepła, ale także od stosowanego paliwa. Węgiel jest podstawą polskiego miksu energii, ale jej wielcy wytwórcy podejmują działania w kierunku różnicowania źródeł jej wytwarzania.
PGE „konsekwentnie zmienia swój miks energetyczny w stronę źródeł o mniejszej emisyjności”, informuje grupa. W najbliższych latach oddane zostaną bloki gazowe w Elektrowni Dolna Odra i elektrociepłowni Czechnica.
PGE chce także pozostać liderem wytwarzania energii i ciepła w oparciu o odnawialne źródła energii (OZE). Właśnie rozpoczyna realizację planu rozwoju farm wiatrowych na Bałtyku, ambicją zarządu grupy jest osiągnięcie 2,5 GW w perspektywie 2030 roku oraz 3,5 GW w połowie przyszłej dekady. PGE ukończyła projekt budowy farm wiatrowych Klaster na lądzie o mocy niemal 100 MW oraz przeprowadziła akwizycję farmy Skoczykłody, co zwiększyło jej moc w energetyce wiatrowej z 550 MW do ponad 680 MW.
Równocześnie PGE uwzględnia szerzej angażuje się w fotowoltaikę. Do 2030 roku planuje wybudować ok. 2,5 GW mocy opartej o wykorzystanie energii słonecznej.
Poziom emisji
W 2019 roku grupa PGE wyemitowała łącznie nieco ponad 60,66 mln ton CO2. Są to dane ujmowane na potrzeby europejskiego systemu handlu emisjami (EU ETS).Poziom emisji CO2 w 2019 roku wzrósł w porównaniu z 2017 r. (59,45 mln ton) o 2 proc., natomiast w porównaniu z 2018 r. (70,19 mln ton) zmalał o 13,6 proc.
W przeliczeniu na jednostkę podstawowego wyrobu, w 2019 roku emisyjność produkcji energii wyniosła 0,84 ton CO2 na 1 MWh.
Na 1 zł przychodu Grupy w 2019 roku (37,63 mld zł) przypadało 1,66 kg emisji CO2, a na 1 zł EBITDA - 8,5 kg CO2.
Z kolei na 1 zatrudnionego przypadło w 2019 r. 1446,6 ton emisji CO2, czyli o 0,3 proc. mniej niż w 2017 roku (1441,9 ton).
Ambitny plan
Według planów emisyjność produkcji energii w Grupie PGE w 2025 r. obniży się do 0,78 tony CO2/ MWh netto, czyli o 7,4 proc. Cel ten osiągnie m.in. realizując zmianę miksu energetycznego.Grupa podejmuje działania, aby obligować partnerów biznesowych spółek do przestrzegania przepisów prawa ochrony środowiska. Ujęte jest to w Kodeksie Postępowania dla Partnerów Biznesowych GK PGE.
W szczególności chodzi o to, by partnerzy uzyskiwali wszelkie wymagane prawem pozwolenia i koncesje związane z prowadzoną działalnością oraz wypełniali wszystkie wynikające z nich obowiązki operacyjne i związane z raportowaniem.
Spółki GK PGE oczekują, że ich partnerzy biznesowi będą minimalizować ilość wytwarzanych odpadów oraz ograniczać emisje, w ramach prowadzonej działalności biznesowej. Powinni oni także kierować się zasadą wyboru efektywnych technologii, dążąc tym samym do zmniejszanie negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.
W ocenie PGE proces ograniczania śladu węglowego mogłyby zdynamizować np.: plan restrukturyzacji sektora energetycznego, Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji, Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (zagwarantowanie odpowiednio wysokich środków na wsparcie w regionach najbardziej dotkniętych negatywnymi społeczno-gospodarczymi skutkami transformacji energetycznej.
Jako największe przeszkody we wdrażaniu inicjatyw związanych z obniżeniem emisji CO2, grupa PGE wskazuje: wysokie koszty rozwiązań, brak dostępnych, efektywnych technologii oraz brak lub niedopasowanie mechanizmów pomocowych z Unii Europejskiej.
Spółki GK PGE oczekują, że ich partnerzy biznesowi, których działalność w znaczący sposób oddziałuje na środowisko naturalne, przyjmą „ustrukturyzowane i systemowe podejście do ochrony środowiska w swojej działalności biznesowej, w szczególności do swojego negatywnego wpływu na poszczególne elementy środowiska naturalnego”.