PGE stawia na Ustkę. „Tę lokalizację rozważaliśmy od samego początku”

PGE stawia na Ustkę. „Tę lokalizację rozważaliśmy od samego początku”
- Zależy nam na tym aby na wielkim placu budowy jakim będzie Morze Bałtyckie skorzystało jak najwięcej polskich przedsiębiorców - stwierdził Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE. Fot. mat. Orsted
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: ICH
  • Dodano: 25-10-2021 15:24

Najbliższe plany offshorowe PGE to realizacja projektu Morskiej Farmy Wiatrowej – Baltica (łącznie 2,5 GW) w ramach strategicznego partnerstwa z Ørsted. Port Morski w Ustce jest jedną z możliwych lokalizacji bazy obsługowo-serwisowej dla takich inwestycji i to na Ustkę, jako port serwisowy, stawia PGE, która odpowiada m.in. za wybudowanie i działalność operacyjną portu serwisowego. - Tę lokalizację rozważaliśmy od samego początku – ujawnił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE.

  • Cały biznes offshorowy, czyli budowa polskich farm wiatrowych, będzie jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki - stwierdził Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE.
  • Plany PGE dotyczące morskiej energetyki wiatrowej obejmują realizację razem z Ørsted projektu Morskiej Farmy Wiatrowej – Baltica (2,5 GW), a także kolejnych  projektów w aukcyjnym systemie wsparcia (około 4 GW).
  • Zależy nam na tym aby na tym wielkim placu budowy, jakim będzie Morze Bałtyckie, skorzystało jak najwięcej polskich przedsiębiorców - powiedział  Wojciech Dąbrowski.

Prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski, wiceprezes zarządu PGE Baltica Grzegorz Wysocki oraz burmistrz Ustki Jacek Maniszewski 21 października 2021 r. podpisali list intencyjny w sprawie możliwości utworzenia w Porcie Morskim w Ustce zaplecza serwisowego dla planowanych morskich farm wiatrowych. Ustka jako port  serwisowy dla morskich wiatraków

- Dla nas jako PGE, największego producenta energii elektrycznej w Polsce, to że w tym mieście zlokalizujemy swój port serwisowy, jest niezwykle ważne. Tę lokalizację rozważaliśmy od samego początku - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE.

Podziękował władzom Ustki za przychylne przyjęcie PGE i zadeklarował, że Grupa będzie wspierała Ustkę w rozwoju.

- Chciałem zadeklarować, że PGE Polska Grupa Energetyczna jest partnerem wiarygodnym, partnerem lojalnym. W miejscach, w których jesteśmy obecni zawsze współpracujemy ze społecznościami lokalnymi, zawsze angażujemy się w działalność społeczną. Nie tylko w zadania stricte biznesowe, które nas tutaj sprowadzają do tego pięknego miasta - stwierdził Wojciech Dąbrowski.

Prezes PGE zadeklarował, że koncern będzie aktywnie uczestniczył w przedsięwzięciach, które miasto będzie organizowało.

- Będziemy wspierali miasto tam, gdzie będziemy tylko mogli. Chcemy aby to miasto dalej rozwijało się i żeby mogła rozwijać się lokalna przedsiębiorczość, również dzięki naszej działalności – zaznaczył Wojciech Dąbrowski.

Na początek 2,5 GW w partnerstwie 

Dąbrowski wyjaśniał, że PGE razem z duńską firmą Ørsted w pierwszym etapie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce planują wybudować farmę wiatrową o mocy 2,5 GW.

Podkreślił, że to będzie inwestycja, która „będzie szalenie ważna nie tylko dla rejonu Ustki, na czym szczególnie nam zależy, ale także dla całej polskiej gospodarki.”

- Mamy zamiar w pierwszym etapie tego przedsięwzięcia wydać wspólnie z naszym partnerem 40 mld zł, a więc to ogromna kwota. Cały biznes offshorowy, czyli budowa polskich farm wiatrowych będzie jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki. Przewiduje się, że ten biznes przyniesie około 70 tys. nowych miejsc pracy. Nie będziemy na morzu jedynym inwestorem, ale będziemy największym inwestorem przynajmniej w pierwszym etapie, w najbliższym 10-leciu - ocenił Wojciech Dąbrowski.

Podkreślił, że PGE zależy na tym, aby „na tym wielkim placu budowy, jakim będzie Morze Bałtyckie, skorzystało jak najwięcej polskich przedsiębiorców, bo naszym celem jest, aby to właśnie polską gospodarkę wspierać, aby wspierać polskich przedsiębiorców i polskie przedsiębiorstwa. Żeby one w jak największej mierze wzięły udział w tym wielkim przedsięwzięciu”.

- Mamy wielu specjalistów, firmy wyspecjalizowane w wielu gałęziach gospodarki,  które przy tych właśnie budowach będą potrzebne - stwierdził Wojciech Dąbrowski, dodając, że liczy na zaktywizowanie się firm z rejonu Ustki, nie tylko wykonawczych.

Port w ustce wskazany w KPO 

PGE wskazuje, że Port Morski w Ustce jest jedną z możliwych lokalizacji bazy obsługowo-serwisowej dla planowanych inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim.

Na korzyść tej lokalizacji przemawia położenie portu w stosunku do planowanych farm wiatrowych, jego wielkość, dobre warunki nawigacyjne, dostępność terenów inwestycyjnych, a także pozytywne nastawienie władz miasta oraz zarządu portu w stosunku do planowanego przedsięwzięcia.

- Ustka staje przed szansą rozwoju gospodarczego. Cieszę się, że PGE, jako największe przedsiębiorstwo energetyki polskiej, chce zaistnieć w naszym porcie i chce, by tu powstała baza serwisowa farm wiatrowych - mówił podczas konferencji burmistrz Ustki Jacek Maniszewski.

- Powstanie farm wiatrowych na Bałtyku to dla Ustki przede wszystkim możliwość gospodarcza. W moim przekonaniu przełoży się to na nowe miejsca pracy, intensywnie wykorzystana zostanie baza noclegowa, rozwiną się także inne usługi - stwierdził Jacek Maniszewski.

W ramach wspólnego projektu PGE z Orsted to PGE odpowiada m.in. za wybudowanie i działalność operacyjną portu serwisowego, który stanie się bazą dla wspólnie realizowanych morskich farm wiatrowych.

PGE wskazuje, że port w Ustce, obok portu w Łebie, jest jednym ze wskazanych w Krajowym Planie Odbudowy, gdzie podkreślono, że sektor morskiej energetyki wiatrowej stanowi szansę dla rozwoju gospodarczego Polski, w tym zbudowanie i rozwój tzw. local content, którego kluczowym elementem jest budowa infrastruktury portowej, służącej budowie, a następnie eksploatacji morskich farm wiatrowych.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGE stawia na Ustkę. „Tę lokalizację rozważaliśmy od samego początku”

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.38.49
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!