PGE stawia na wiatr z morza. Szykuje nowy projekt

Morska Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 jest w tej chwili na etapie bardzo intensywnego rozwoju. Istotnym elementem jest przetarg w zakresie badań środowiskowych i geofizyki. Najprawdopodobniej lada chwila będziemy mieli wykonawcę. Naszą ambicją i planem jest, aby w roku 2025 wystartować w aukcji – informuje Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.

Grupa PGE w partnerstwie z Ørsted w ramach tzw. I fazy polskiego programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej realizuje projekty budowy morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy około 2,5 GW, a poza tym rozwija projekt morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 o mocy około 1 GW.

Czytaj więcej: Baltica-1 z umową o przyłączenie do sieci przesyłowej

Farma odległa od lądu o około 80 km 

– Baltica 1 jest w tej chwili na etapie bardzo intensywnego rozwoju, tzn. mamy pozyskaną decyzję lokalizacyjną, mamy umowę z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi w zakresie przyłączenia do krajowego systemu elektroenergetycznego w stacji Choczewo – mówił w rozmowie z WNP.PL podczas Konferencji PSEW 2022 Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.

– Kolejnym istotnym elementem jest przetarg, który aktualnie jest na etapie rozstrzygnięcia w zakresie badań środowiskowych i geofizyki. Najprawdopodobniej lada chwila będziemy mieli wykonawcę (…). Jest nam to niezmiernie potrzebne, bo naszą ambicją i planem jest, aby w roku 2025 wystartować w aukcji, a warunkiem koniecznym jest posiadanie decyzji środowiskowej – dodał Dariusz Lociński.

Zobacz także: Grupa PGE poszerza współpracę z PAN w zakresie morskiej energetyki wiatrowej

Planowana farma Baltica 1 jest oddalona od lądu o około 80 km, a rozpoczęcie jej eksploatacji przewidywane jest po 2030 roku.

Grupa w grze o nowe lokalizacje 

Dariusz Lociński informuje, że nie jest jeszcze rozstrzygnięte, jaki model realizacji projektu Baltica 1 będzie przyjęty, tzn. czy grupa będzie go realizowała samodzielnie, czy w partnerstwie, ale wskazuje, że jest zainteresowanie współpracą w tym projekcie.

– Mogę powiedzieć, że zainteresowanie jest ogromne, zarówno partnerów, którzy już z nami rozmawiali, jak i tych, którzy chcą z nami rozmawiać – stwierdził Dariusz Lociński.

Grupa PGE chce realizować kolejne projekty offshorowe i w związku z tym stara się o nowe lokalizacje dla morskich farm wiatrowych.

– PGE zgodnie z przyjętą strategią złożyła osiem wniosków. (…) Dwa są złożone wspólnie z grupą Enea, jeden wniosek jest złożony wspólnie z grupą Tauron i jeden wniosek jest złożony z Ørstedem, na mały obszar, który definiujemy jako Baltica 2 plus – wyjaśnia Dariusz Lociński.

Prezes PGE Baltica ocenia ponadto, że grupa uzyska nowe koncesje lokalizacyjne, do których aukcji w 2025 roku czy w 2027 roku mogły by być gotowe nowe projekty morskich farm wiatrowych.

Właścicielem PGE Baltica jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

 

×

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: PGE stawia na wiatr z morza. Szykuje nowy projekt

 • pis na wode 2022-06-23 18:01:57
  Cześć pisomatołki ! a co na to wasza wieśniara z Brzeszcz ? pogodzi się z sytuacją w której nie będzie mogła dalej blokować OZE i wiatraków ?
 • Ferdek 2022-06-23 10:46:20
  Czyli ile wiatraków już postawili ? PGE Balitica istnieje od 15 lat ! Jaka prywatna firma miałaby komfort takiego działania ? Tak niestety wygląda efektywność spółek państwowych. Najważniejsze, żeby posadka dla swojaków była a kasa się znajdzie. Takich bezproduktywnych etatów w samym PGE jest kilka tysięcy ale to kilka tysięcy głosów na partię dzięki której można robić nic za „godziwe” pieniądze.
 • Miroo 2022-06-23 10:30:40
  czy ci co uwalili wiatraki na morzu w 2016 roku i spowodowali upadek fabryki w Szczecinie teraz za ten sabotaż odpowiedzą?
 • Gość 2022-06-23 10:14:50
  Badań środowiskowych, k kominy kopca , gleby zakwaszone , popiół wymywa deszcz do rzek , niech zbadają to jak wpływa, a cóż mogą wiatraki robic , fale zmniejszać, wiatr też, w fundamentach znajdzie schodnienie liczna Flora i fauna, tyle że jaka mewa zdezy się z łopatami, co tu badać
 • energetyk 2022-06-23 10:11:15
  Poproszę o wyliczenie pełnego śladu węglowego, od produkcji wiatraków, przez budowę konstrukcji, do demontażu i utylizacji (szczególnie śmigieł). Następnie nałożenie tego śladu na wyprodukowaną energię wraz ze stratami na przesyle (niech będzie, że tylko na brzeg) i porównanie ze śladem węglowym konwencjonalnej elektrowni węglowej o parametrach takich jak Jaworzno III lub nowe bloki w Opolu.
  • Miroo 2022-06-23 10:28:07
   Człowieku - każdy wiatrak na morzu to mniej gazu, ropy i węgla z rosji...
   • bĘzyniak 2022-06-23 11:56:07
    Jak rozumiem, emisja CO2 już nie jest zła. Ważne tylko, żeby była nierosyjska.
   • nafciarz 2022-06-23 12:12:29
    Miroo: jak ci w zimie dupsko przymarznie do fotela, to nie licz że ja będę nad tobą płakał i się roztkliwiał, że zamarzasz!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.24.209
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!