PGNiG Termika była gospodarzem panelu poświęconego klimatycznemu wymiarowi polityki miejskiej w trakcie III. edycji Kongresu Kogeneracji organizowanego przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych. Zaproszeni goście, w tym m.in. przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska, rozmawiali o planach adaptacyjnych miast do zmian klimatu i udziale przedsiębiorstw energetycznych w transformacji ekologicznej. - Nasza rola jako producenta ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji to ograniczanie emisji CO2 przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego - ocenił Jarosław Maślany prezes PGNiG Termika.
- Warunkiem zapewnienia stabilnego zasilania w ciepło i energię jest oparcie się na paliwach niezależnych od warunków pogodowych.
- Lokalne ciepłownie wymagają pilnych i kosztownych inwestycji, które obniżą drastycznie rosnące koszty wytwarzania
- Grupa Kapitałowa PGNiG Termika działa w segmentach wytwarzania, przesyłu i dystrybucji ciepła oraz energii elektrycznej, produkcji chłodu i sprężonego powietrza.
Jarosław Maślany, prezes PGNiG Termika, opowiedział o tym, jaka jest rola spółki w polityce klimatycznej Warszawy w sytuacji, gdy odpowiada za nią głównie samorząd miasta.
- Nasza rola, jako producenta ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji, polega głównie
na ograniczaniu emisji CO2 - powiedział Jarosław Maślany i przedstawił możliwe kierunki działania w stronę mniej emisyjnej produkcji.
- Nie postawimy w stolicy farmy fotowoltaicznej ani wiatrowej o takim potencjale, żeby zaspokoić potrzeby energetyczne miasta, ale wprowadzając nowoczesne bloki gazowo-parowe myślimy o wykorzystaniu w przyszłości zasilania biometanem lub zielonym wodorem - dodał.
Warunkiem zapewnienia stabilnego zasilania w ciepło i energię jest oparcie się na paliwach niezależnych od warunków pogodowych.
- To my zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne w okresie przemiany OZE w stabilne źródła energii. Choć inwazja Rosji na Ukrainę zweryfikowała w całej Europie poglądy na wykorzystanie węgla, Termika konsekwentnie wyłącza z użytku najstarsze jednostki, modernizując pozostałe - zauważył Jarosław Maślany.
- W EC Siekierki produkuje też zieloną energię z biomasy. Jednak dostawy tego paliwa, w dużej mierze pochodzącego od producentów z Ukrainy i Białorusi, także uległy ograniczeniu na skutek wojny i trudno jest dziś przewidzieć dalszą przyszłość tego rynku - zaznaczył.
Mniej emisyjne źródła
Inną ważną kwestią poruszoną na kongresie przez prezesa PGNiG Termika było wsparcie samorządów przez przedsiębiorstwa energetyczne w czasie transformacji. Lokalne ciepłownie wymagają pilnych i kosztownych inwestycji, które obniżą drastycznie rosnące koszty wytwarzania i jednocześnie dostosują źródła wytwórcze do wymogów środowiskowych stawianych przez Unię Europejską. Przeprowadzenie kluczowych modernizacji niesie za sobą konieczność zaangażowania wielomilionowych nakładów inwestycyjnych, poważnie obciążających zarówno budżet samorządów, przedsiębiorstw ciepłowniczych, jak i prywatnych zakładów produkcyjnych.
- W pierwszej kolejności trzeba przeprowadzić niezbędne analizy techniczno-ekonomiczne,