PGNiG Termika stawia na biometan i zielony wodór

PGNiG Termika stawia na biometan i zielony wodór
PGNiG Termika zarządza m.in. drugą co do wielkości elektrociepłownią w Europie - EC Siekierki Fot. mat. pras.

PGNiG Termika była gospodarzem panelu poświęconego klimatycznemu wymiarowi polityki miejskiej w trakcie III. edycji Kongresu Kogeneracji organizowanego przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych. Zaproszeni goście, w tym m.in. przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska, rozmawiali o planach adaptacyjnych miast do zmian klimatu i udziale przedsiębiorstw energetycznych w transformacji ekologicznej. - Nasza rola jako producenta ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji to ograniczanie emisji CO2 przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego - ocenił Jarosław Maślany prezes PGNiG Termika.

  • Warunkiem zapewnienia stabilnego zasilania w ciepło i energię jest oparcie się na paliwach niezależnych od warunków pogodowych.
  • Lokalne ciepłownie wymagają pilnych i kosztownych inwestycji, które obniżą drastycznie rosnące koszty wytwarzania
  • Grupa Kapitałowa PGNiG Termika działa w segmentach wytwarzania, przesyłu i dystrybucji ciepła oraz energii elektrycznej, produkcji chłodu i sprężonego powietrza.

Jarosław Maślany, prezes PGNiG Termika, opowiedział o tym, jaka jest rola spółki w polityce klimatycznej Warszawy w sytuacji, gdy odpowiada za nią głównie samorząd miasta.

- Nasza rola, jako producenta ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji, polega głównie
na ograniczaniu emisji CO2 - powiedział Jarosław Maślany i przedstawił możliwe kierunki działania w stronę mniej emisyjnej produkcji.

- Nie postawimy w stolicy farmy fotowoltaicznej ani wiatrowej o takim potencjale, żeby zaspokoić potrzeby energetyczne miasta, ale wprowadzając nowoczesne bloki gazowo-parowe myślimy o wykorzystaniu w przyszłości zasilania biometanem lub zielonym wodorem - dodał.

Warunkiem zapewnienia stabilnego zasilania w ciepło i energię jest oparcie się na paliwach niezależnych od warunków pogodowych.

- To my zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne w okresie przemiany OZE w stabilne źródła energii. Choć inwazja Rosji na Ukrainę zweryfikowała w całej Europie poglądy na wykorzystanie węgla, Termika konsekwentnie wyłącza z użytku najstarsze jednostki, modernizując pozostałe - zauważył Jarosław Maślany.

- W EC Siekierki produkuje też zieloną energię z biomasy. Jednak dostawy tego paliwa, w dużej mierze pochodzącego od producentów z Ukrainy i Białorusi, także uległy ograniczeniu na skutek wojny i trudno jest dziś przewidzieć dalszą przyszłość tego rynku - zaznaczył.

Mniej emisyjne źródła

Inną ważną kwestią poruszoną na kongresie przez prezesa PGNiG Termika było wsparcie samorządów przez przedsiębiorstwa energetyczne w czasie transformacji. Lokalne ciepłownie wymagają pilnych i kosztownych inwestycji, które obniżą drastycznie rosnące koszty wytwarzania i jednocześnie dostosują źródła wytwórcze do wymogów środowiskowych stawianych przez Unię Europejską. Przeprowadzenie kluczowych modernizacji niesie za sobą konieczność zaangażowania wielomilionowych nakładów inwestycyjnych, poważnie obciążających zarówno budżet samorządów, przedsiębiorstw ciepłowniczych, jak i prywatnych zakładów produkcyjnych.

- W pierwszej kolejności trzeba przeprowadzić niezbędne analizy techniczno-ekonomiczne,

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: PGNiG Termika stawia na biometan i zielony wodór

  • NIHOOYA 2022-07-23 13:26:26
    Gadają już od 2016 że czego tam nie zbudują. Prezesi to przychodzą tam na rok żeby mieć w CV jacy to nie fachowcy od energetyki. Jednego (jakiegoś samorządowca z Ostrołęki) to już sami wywalili bo przez cały czas lansował się jako dobroczyńca i krwiodwawca (a ponoć miał być ekspertem od pozyskiwania funduszy euroejskich) a strategii i funduszy na następne chociaż 10 lat jak nie było tak nie ma. Za poprzedniej ekipy prezesi tez nie byli lepsi ale przynajmniej nas spotkaniach z załogą sami się przyznawali że nie są specjalistami i nie będą się pakować fachowcom między wódkę a zakąskę. Za PiSu potworzyli kupę nikomu nie potrzebnej biurokracji a potem wydziały audytu do kontroli tej biurokracji. Ale czego sie spodziewać jak prezesami robi się samorządowców,prawników i inne biurwy które myślą że prąd to jest w gniazdku.
  • Gter 2022-07-03 14:46:50
    Jasne. Z tyloma nedznymi fachowcami w zarządzie ta spółka nic nie osiągnie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.115.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!