- Naszym długofalowym celem jest, aby produkcja energii elektrycznej z OZE usytuowanych w klastrze co najmniej osiągnęła poziom konsumpcji energii elektrycznej na terenie gmin-członków klastra. Oceniamy, że aby ten cel zrealizować musimy zbudować źródła OZE o mocy około 15 MW - mówi Jacek Ryński, członek rady nadzorczej spółki Olszyna PS Energetyka Odnawialna, koordynatora Klastra Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej.
Pięć dolnośląskich gmin - Olszyna, Gryfów Śląski., Leśna, Siekierczyn, Lubań - powołało Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej w sytuacji , gdy podstawy formalno-prawne działania klastrów energii w Polsce nie są jeszcze w pełni ukształtowane. Dlaczego mimo to gminy zdecydowały się, według pana wiedzy, na powołanie klastra?
- Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej, pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce realizowane przez samorządy, powstał na podstawie ustawy o OZE. Zgodnie z tą ustawą jest cywilnoprawnym porozumieniem gmin, co oznacza tyle, że gminy zawarły umowę o współpracy w ramach klastra, którego koncepcja został wcześniej zaakceptowana przez rady gmin.
Nie zatrzymaliśmy się na etapie podpisania listu intencyjnego, co charakteryzuje obecnie wiele inicjatyw związanych z tworzeniem klastrów energii w Polsce. Postanowiliśmy zacząć działać już teraz, mimo że zapewne pojawią się nowe rozwiązania regulujące klastry energii, bo energetyka odnawialna to obecnie jeden z głównych nurtów rozwoju energetyki na świecie i sądzimy, że jeśli będą się pojawiały nowe regulacje, to raczej sprzyjające rozwojowi klastrów niż go hamujące.
Moim zdaniem energetyka rozproszona oparta na OZE stanie się wiodącym nurtem rozwoju energetyki w Polsce na poziomie samorządowym. Wracamy do korzeni, czyli do energetyki rozproszonej.
Jakie były konkretne przesłanki powołania klastra i jakie cele stawiają przed sobą członkowie klastra, czyli najkrócej rzecz ujmując: co chcecie osiągnąć?
- Naszym długofalowym celem jest, aby produkcja energii elektrycznej z OZE usytuowanych w klastrze co najmniej osiągnęła poziom konsumpcji energii elektrycznej na terenie gmin-członków klastra. Oceniamy, że aby ten cel zrealizować musimy zbudować źródła OZE o mocy około 15 MW.
Zamierzamy także zainwestować w magazyny energii , tak na poziomie koordynatora klastra, którym jest spółka komunalna Olszyna PS Energetyka Odnawialna, utworzona przez gminę Olszyna i firmę Polski Solar Holding, jak i na poziomie mieszkańców gmin.
[...]
W dalszej części rozmowy:
- Na co samorządom klastry energii?
- Czy przyłączenia źródeł wytwórczych mogą być barierą rozwoju klastra?
- Dlaczego, zdaniem Jacka Ryńskiego, rozwoju energetyki rozproszonej nie da się zatrzymać?
- Ile będzie kosztować utworzenie Klastra Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej?