Polimex Mostostal debiutuje w Zielonym Indeksie

Polimex Mostostal debiutuje w Zielonym Indeksie
Budując nowoczesne instalacje energetyczne, spółki grupy P-M przyczyniają się pośrednio do redukcji CO2. Fot. Polimex Mostostal

Emisje gazów cieplarnianych w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal wahają się znacznie w ostatnich 3 latach. Budowlany potentat wnosi jednak stale duży wkład w realizację inwestycji w energetyce i infrastrukturze. Ich efektem jest m. in. zmniejszanie emisji przez partnerów i klientów Grupy.

  • W 2020 r. grupa kapitałowa Polimex-Mostostal przyczyniła się do łącznej emisji 30,41 tys. ton CO2e, czyli w porównaniu z 2019 jej wolumen zwiększył się o 26,9 proc. Nastąpiło też odwrócenie tendencji redukcji emisji CO2e zanotowanej w 2019 r., w porównaniu z 2018 r. (- 5,8 proc.).
  • Za główną przyczyną wzrostu w 2020 r. emisji GHG przez grupę można przyjąć  zwiększenie zużycia nośników energii, w tym energii elektrycznej 37,9 proc. rdr, cieplnej o 21,1 proc. i gazu o 12,3 proc.
  • Polimex Mostostal poprzez swoją podstawową działalność budowlaną, szczególnie kompleksową realizację projektów energetycznych wpływa pośrednio na redukcję CO2 u swoich biznesowych partnerów i klientów.
Grupa Polimex Mostostal realizuje zadania własne, które mają służyć zmniejszeniu przez nią śladu węglowego. Z różnym efektem, bowiem bilans działań z okresu 2018-2020 jest dla niej pod tym względem zmienny. Realizowane inwestycje mają jednak swój niebagatelny udział w transformacji polskiej energetyki w kierunku efektywności i mniejszej emisyjności.

Grupa kapitałowa z tradycjami

GK Polimex Mostostal składała się w końcu 2020 r. z jednostki dominującej Polimex Mostostal SA, 18 spółek zależnych i jednej stowarzyszonej.

Patrz też: Polimex Mostostal przejmuje Instal-Lublin

Polimex Mostostal SA jest kontynuatorem działalności rynkowej spółek o ponad siedemdziesięcioletniej tradycji. Od 1997 r. spółka (pierwotnie jako Mostostal Siedlce) jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Obecny kształt Spółka uzyskała w 2004 roku w wyniku fuzji dwóch firm: Polimex-Cekop SA (będąca spółką przejmującą) oraz Mostostalu Siedlce, a także w konsekwencji zmiany nazwy firmy na obecną, tj. Polimex Mostostal.

Podstawowym przedmiotem działalności Polimex Mostostal są usługi
budowlano-montażowe świadczone w systemie generalnego wykonawstwa w kraju i za
granicą oraz świadczenie usług administracyjnych na rzecz spółek z grupy.

Spółki te wykonują roboty budowlano-montażowe dla różnych sektorów przemysłu, w tym energetycznego i petrochemicznego, dla sektora infrastrukturalnego, prowadzą działalność deweloperska, a także wytwarzają produkty. Np. Mostostal Siedlce jest jednym z największych producentów (3000 ton miesięcznie) i eksporterów konstrukcji stalowych w Polsce, a także konstrukcji instalacji (kanały, kominy, elektrofiltry, itp.), krat pomostowych, a także świadczy usługi cynkowania i malowania konstrukcji stalowych.

Emisja gazów cieplarnianych

W 2020 roku grupa kapitałowa Polimex-Mostostal przyczyniła się do łącznej emisji 30,41 tys. ton CO2e, czyli w porównaniu z 2019 (23,97 tys. ton) jej wolumen zwiększył się o 26,9 proc. Nastąpiło odwrócenie tendencji spadkowej (redukcja CO2e o 5,8 proc.) zanotowanej w 2019 r. w porównaniu z 2018 r.

Za główną przyczyną wzrostu emisji GHG można przyjąć duże zwiększenie w 2020 r. zużycia nośników energii, w tym energii elektrycznej 37,9 proc. rdr, cieplnej o 21,1 proc. i gazu o 12,3 proc. Znajduje to odzwierciedlenie w strukturze emisji.

 

×

SPÓŁKI

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Polimex Mostostal debiutuje w Zielonym Indeksie

  • Art08 2021-10-21 11:06:15
    Kiedy jesteś tak ch... w budowlanke, że musisz informować ile CO2 wydychają nieroby w biurach, żeby ktokolwiek o Tobie napisał... :)
  • Piotrek 2021-10-20 09:17:44
    No proszę, ktoś wreszcie zaczął zauważać że Polimex istnieje i pogłoski o jego śmiercią są stanowczo przesadzone :)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!