Połowa świata już podjęła decyzję o neutralności wobec klimatu

Rok 2021 r. nie przyniósł przełomu w dążeniu Unii Europejskiej do gospodarki neutralnej klimatycznie, ale widoczne jest szybkie przyspieszenie działań, które mają doprowadzić nas do tego celu - to główna konkluzja debaty "Europejski Zielony Ład", jaka odbyła się w trakcie XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

  • Ponad połowa świata, mierzona wielkością PKB, już zadeklarowała osiągnięcie neutralności emisyjnej netto. Trwa dyskusja nie nad tym, czy osiągnąć neutralność klimatyczną, ale nad tym, w jaki sposób to zrobić. 
  • Wiele technologii, które mają pomóc w osiągnięciu neutralności klimatycznej, jest jednak w fazie rozwoju – i to na początkowym etapie. Odnosi się to m.in. do przemysłowego zastosowaniu wodoru.
  • Unijny przemysł domaga się wsparcia na przeprowadzenie transformacji oraz ochrony granic UE przed importem produktów z krajów, gdzie nie obowiązują tak surowe przepisy klimatyczne.
- Od 2019 r., kiedy zaproponowaliśmy Europejski Zielony Ład, widzimy serię przełomowych wydarzeń. Pod koniec roku 2020 jasno postawiliśmy sprawę, że naszą strategią na wyjście z kryzysu gospodarczego jest Europejski Zielony Ład. Na to zgodziły się państwa członkowskie UE, jak również na redukcję emisji o 50 proc. do 2030 r. - przypomniała Aleksandra Tomczak, członkini gabinetu Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu.

Biznes podjął wyzwanie

Tomczak przypomniała o powołaniu Fundusz Odbudowy w wys. 650 mld euro, z czego 37 proc., czyli 250 mld euro, będzie wydawane na transformację. 15 września 2021 r. UE rozpoczęła oficjalną emisję zielonych obligacji - stanie się największym ich emitentem na świecie. 

- W lipcu pokazaliśmy projekt, jak wdrażać te ambitne cele, czyli pakiet Fit for 55, to są konkretne działania, jakie musimy zrealizować. Jesteśmy pierwszym regionem na świecie, który przedstawił tak bardzo konkretną wizję dekarbonizacji wszystkich sektorów gospodarki - podkreśliła Aleksandra Tomczak.

Jak zaznaczyła, rynek już reaguje na te zapowiedzi, np. PKN Orlen i PGE zapowiedziały, że chcą dążyć do neutralności klimatycznej przed rokiem 2050, koncerny Shell i BP też do tego się zobowiązały. Producenci samochodów zapowiadają w przyszłości produkcję tylko samochodów elektrycznych, np. Volvo chce to zrobić już od 2030, podobne cele ma koncern GM.

Nie zapominajmy o realiach

- Od lat realizujemy strategię dekarbonizacji i dokonujemy zmian naszego miksu energetycznego, analizujemy Europejski Zielony Ład pod kątem zarządzania ryzykami, jak wzrost cen CO2 i zmiana nawyków konsumentów - stwierdził Dawid Jakubowicz, prezes Ciech.

I przypomniał, że do roku 2026 Ciech zamierza obniżyć emisje CO2 o 33 proc., do roku 2033 chce odejść od węgla w procesach produkcji. W roku 2040 polska prywatna grupa chemiczna produkująca na rynek globalny planuje osiągnąć neutralność klimatyczną.

Jakubowicz przyznaje, że odbiorcy kupujący produkty Ciechu zwracają uwagę na kwestie klimatyczne.
- Na rynku istnieje presja na bycie bardziej eko i zmniejszenie emisji. To nie jest zmiana, jaka nastąpi w przyszłości. To dzieje się już teraz - zaznaczył Dawid Jakubowicz zwracając jednak uwagę na kwestie  tempa zmian.

 

×

SPÓŁKI

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Połowa świata już podjęła decyzję o neutralności wobec klimatu

  • Mario 2021-10-18 11:55:26
    Wszystko fajnie na papierze, ale w rzeczywistości te eko zmiany już ciężej (drożej) będzie wprowadzić i za te zmiany oczywiście zwykli mieszkańcy zapłacą ze swojej kieszeni, a nie Timermansy i reszta. Może się zamieńmy mądrale tam ze stołków UE, wy pójdziecie za mnie do pracy, aby utrzymać do i rodzinę, a ja pójdę za was głosić te ekobzdury i wmawiać wam, że tak będzie lepiej, jak zwykli ludzie żyją od wypłaty do wypłaty, a nie jak wy tam na stołkach UE za nasze składki i wszystko - za unijne dotacje, gdzie nie liczycie sie z pieniędzmi, tylko przescigacie się w milionach a nawet miliardach €, ile to "przeznaczacie" na coś tam. Najlepiej rozdawać nie wasze pieniądze i jeszcze się tym chwalić. A wystarczyła UE ze strefą Szengen i współpracy miedzy krajami, a nie UE zakazów, nakazów i kar podparta TSUE. A GDZIE MOŻNA ZŁOŻYĆ SKARGE NA UE CZY TSUE? DO KOGO IŚĆ? A TAK ZAPOMNIAŁ TO WY SĄDZICIE A NIE WAS.
  • Audytor 2021-10-13 08:46:29
    Pani Tomczak, niech Pani przekaże Panu Timmermansowi, że Fit 55 Polska i Węgry - zawetują.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.137.63
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!