Polscy potentaci patrzą w kierunku małego atomu

Polscy potentaci patrzą w kierunku małego atomu
Jądrowe technologie modułowe są w fazie komercjalizacji – na świecie nie działa jeszcze jednak żaden tego typu reaktor Fot. iustracyjne, Shutterstock

KGHM i Tauron planują inwestycje w modułowe reaktory atomowe. To ich sposób na stabilizację i umiejscowienie swoich biznesów w nowych realiach: wojny i konieczności uniezależnienia się od importu paliw kopalnych z Rosji oraz przyspieszającej transformacji sektora energii.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

O perspektywach dużego (elektrownia systemowa) i małego (technologie modułowe: SMR, MMR) atomu dyskutowano w ramach sesji „Energetyka jądrowa” będącej częścią dobiegającego dziś końca XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

– Nasze zapotrzebowanie to 360 MW, a główny cel to zapewnienie ciągłości produkcji i stabilne dostawy czystej energii - wyjaśniał w trakcie sesji Piotr Podgórski, dyrektor naczelny ds. transformacji w KGHM Polska Miedź. - Przygotowujemy dokumenty dla Państwowej Agencji Atomistyki. Działamy krok po kroku.

Miedziowy potentat zdecydował się na współpracę z firmą NuScale Power z grupy Fluor. W planach ma 6 modułów o łącznej mocy 460 MW. Partner KGHM-u będzie realizował inwestycje w SMR w USA (Idaho) i w Rumunii.

Optymalnego miksu poszukuje Grupa Tauron, która chce pozostać wytwórcą energii po planowanym przeniesieniu mocy węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa energetycznego (NABE).

- Chcemy poznać wszystkie możliwości technologiczne, aby dobrze to wkomponować w specyfikę naszej działalności - zastrzegł Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem. - Oczekujemy legislacji dla „małego atomu”; planujemy stawiać te instalacje w miejscach po elektrowniach konwencjonalnych - przede wszystkim ze względu na dostępność infrastruktury.

Jak podkreślono, oba obszary energetyki atomowej nie będą wobec siebie konkurencyjne, lecz komplementarne. Wielkoskalowy program rządowy jest nastawiony na zaspokojenie rosnących potrzeb polskiej gospodarki i stabilizację systemu elektroenergetycznego, w którym będzie przybywało niesterowalnych źródeł odnawialnych (wiatr, słońce). SMR umożliwi „zeskalowanie atomowej energetyki w dół”, by zapewnić czystą energię firmom przemysłowym o dużym zapotrzebowaniu lub - w przypadku niektórych producentów energii - zastąpić wycofywane źródła węglowe.

Jądrowe technologie modułowe są w fazie komercjalizacji – na świecie nie działa jeszcze jednak żaden tego typu reaktor. Pierwsze mają powstać i zostać włączone do systemu w USA.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polscy potentaci patrzą w kierunku małego atomu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.250.73
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!