PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska blokuje decyzję szczytu UE. Morawiecki w Brukseli "twardo bronił polskich interesów"

Autor: PAP/AH
21-06-2019 06:34
Polska blokuje decyzję szczytu UE. Morawiecki w Brukseli "twardo bronił polskich interesów"

Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska musi mieć dokładnie określone mechanizmy kompensacyjne.

fot. Twitter/KPRM

Przyjmowanie nowych celów w polityce klimatycznej musi być odpowiedzialne; to odpowiedzialność za obywateli i koszty energii; musimy mieć konkrety na stole - mówił premier Mateusz Morawiecki w Brukseli po zablokowaniu zapisów ws. neutralności klimatycznej do 2050 r.

 • Strategia klimatyczna, nad którą od jakiegoś czasu pracuje UE, ma wyznaczać nowe cele dotyczące redukcji gazów cieplarnianych i zdecyduje o tym, jaki będzie kształt unijnej polityki w tym zakresie na najbliższe dekady.
 • Scenariusz, który zakłada, że do 2050 roku unijna gospodarka będzie neutralna pod względem emisji CO2, oznacza, że będzie ona tyle samo pochłaniała, co emitowała gazów cieplarnianych.
 • Warszawa sprzeciwiła się zapisom ze szczytu m.in. przez brak wyliczeń, jakie będą koszty nowego celu.
 • Mateusz Morawiecki relacjonował, że "twardo bronił polskich interesów" i podkreślił, że Polska chce dbać o klimat, lecz należy brać pod uwagę kontekst.
Podczas czwartkowego szczytu UE zapisy wniosków końcowych, które mówiły o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 r., zostały zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych. Według nieoficjalnych informacji oprócz Polski były to: Węgry, Czechy i Estonia.

Morawiecki po pierwszej części unijnego szczytu, która dotyczyła zmian klimatycznych podkreślił, że zmiany te mogą wiązać się z bardzo dużymi kosztami, a Polska musi mieć bardzo konkretnie sformułowane pakiety kompensacyjne.

"Musimy wiedzieć, jakie środki otrzymamy na modernizację naszych poszczególnych sektorów gospodarki tak, żeby ewentualne zmiany i nowe zobowiązania, które się mogą pojawić np. w wyniku polityki klimatycznej UE odzwierciedlały nasz stan rozwoju gospodarczego i nasze wyzwania, a także nasze ryzyka" - powiedział w rozmowie z dziennikarzami podczas przerwy między kolejnymi sesjami szczytu.

"Wraz z Grupą Wyszehradzką, a także z Estonią doprowadziliśmy do takiej sytuacji, że w konkluzjach nie został ujęty rok 2050, a to, przekładając na język praktyczny, oznacza, że nie przyjęliśmy dzisiaj dodatkowych, jeszcze bardziej ambitnych celów klimatycznych i zabezpieczyliśmy tym samym interesy polskich przedsiębiorców, obywateli, którzy ponosiliby ryzyko dodatkowego opodatkowania, kosztów i nie mogliśmy się na to zgodzić" - dodał.

Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska musi mieć dokładnie określone mechanizmy kompensacyjne.

"Musimy mieć całą, bardzo dokładną analizę, jak również konkrety na stole, co, jakie mechanizmy kompensacyjne, dodatkowe środki mogą być przeznaczone dla Polski, polskich obywateli i przedsiębiorców, tak żebyśmy nie zostali znowu złapani w pułapkę ofsajdową" - dodał.

KOMENTARZE (25)

 • Rak 2019-06-21 06:51:53
  Bronil swoich wyborczych nie Polskich, katastrofalna susza w Polsce drugi rok z rzedu upaly, oczywiscie smog poloczony z paleniem i wydobyciem wegla etc
  • Lol 2019-06-21 07:09:58
   Tak, do tradycyjnego smogu zimą dojdzie susza latem. W Polsce najważniejsza jest tradycja, nie będzie UE nam się wtrącać do naszego stylu życia.
  • Metsej Tobor 2019-06-21 10:39:12
   Przecież dla całej polskiej tzw. prawicy raporty IPCC to jakieś tam ideologiczne bajdurzenie "świrów od globcia". Morawiecki czy Duda nie biorą na poważnie kwestii, że bez realizacji celów ograniczenia emisji do samego 2030 już będzie niewesoło. W razie czego rzucą jakimś "odklejonym" ekspertem, który pospieszy wyjaśnić, iż klimat zawsze się zmieniał i na potwierdzenie dumnie wymieni cykle Milankovicia lub zieloną Grenlandię, śmiejąc się z tez o antropogenicznym wpływie. Swoją drogą to fakt, że inni truciciele poza UE są aktywni w najlepsze i mają argument, że to przecież cały rozwinięty świat doprowadził na próg katastrofy, więc o co chodzi. Tylko co z tego? To najlepiej nic nie robić.
  • dd 2019-06-21 10:40:39
   No tak wina PIS, że nam przywiewa ogromne masy gorącego powietrza znad Afryki :D. Lemingi wierzą w takie rzeczy.
   • Metsej Tobor 2019-06-21 10:53:35
    Tu akurat wina słabych polskich mediów głównie. Nie umiały i nie umieją pisać o takich rzeczach bez przystępnego przedstawiania faktów, bez clickbaitów i bez sugerowania, że chodzi o światopogląd czy tożsamość, dlatego potem tacy jak ty chrzanią o naiwnych "lemingach" i o tym, że "globalne ocieplenie to lewacka ściema!". Jesteś po prostu produktem tego wszystkiego, tylko przekonany jesteś, że to ty jesteś przenikliwy, mądry, bystry, a cele klimatyczne to ideologiczne wymysły. Mieścisz się w ogólnej rzekomo zdroworozsądkowej polskiej masie i tyle. To łatwe.
   • dd 2019-06-21 11:38:08
    @up Piszesz głupoty razem z @RAK o Dudzie czy Morawieckim to się nie dziw, że dostałeś taką odpowiedź. Szukasz lemingów, którzy łykną twoje bajdurzenie o tym jak to wszystko wina obecnej władzy rządzącej. Bądź obiektywny w swoich wypowiedziach i pisz również o poprzednikach. Już z góry wiesz kto i co zrobi – jasnowidz? Bardzo dużo wywnioskowałeś z mojej wypowiedzi nie mając do tego podstawy :D a to jest dla mnie najzabawniejsze. Gdzie napisałem o tym, że ocieplenie to ściema :D, niemniej korzystać z okazji napływu gorących wiatrów i trąbić, że to wina palenia w piecach nie jest manipulacją informacją ? Jeszcze się nie znamy a już mnie zaszufladkowałeś/łoś/łaś i nawet wiesz za kogo się uważam, te twoje „przekonany jesteś .. .bystry..” –sądząc po twoim ataku jesteś tęczowym lewakiem wiec nie chcę Cię obrazić wskazując tylko dwie płcie. Niestety (zapewne) ku twemu rozczarowaniu jestem osobą, która dba o środowisko i zależy mi na tym by kolejne pokolenia mogły się nim cieszyć ale nie jestem osobą która szuka okazji by obarczać jakąś frakcję polityczną całkowitą za to co się dzieje na całym świecie.
   • Metsej Tobor 2019-06-21 12:16:04
    E, bez jaj. Aż taki to nie jestem. Nie szukam żadnych lemingów. I nie myślę w kategoriach "jedna władza przesądziła o całym procesie". Po prostu drażni mnie ta cała "polska racja stanu" grana na użytek wewnętrzny. A że u władzy akurat ci a nie inni. Nie mój problem. Trochę mnie zaskoczyłeś tą brawurową kontrą. Jestem tęczowym hetero-lewakiem i bez wahania zaznaczam M w kwestionariuszach. Poza tym z musu popieram atom, przez co mam przechlapane u prawdziwych zielonych. Jakoś z tym żyję. A ty się nie obrażaj, że krytykują aktualnie rządzących, bo to już nie jest klimat opozycyjny, gdzie sobie można śpiewać na miesięcznicach "ojczyznę wolną racz nam...". Takoż nie ma co się dąsać, że krytykują "taktyczną" postawę na użytek wewnętrzny na progu samodzielnej większości w jesiennych wyborach. A kwestia okresowych upałów jest tu drugorzędna dla mnie (nie spoglądam za okno ani w upał letni, ani w styczniu przy minus dziesięć, by szukać potwierdzenia czegokolwiek, jak jakiś Ziemkiewicz). Wnerwia mnie tylko ogólny "denialism" w tym kraju.
   • Metsej Tobor 2019-06-21 14:29:45
    Oczywiste, że na liście niedouczonych denialistów (negacjonistów) jest oprócz Kaczyńskiego czy Dudy też Balcerowicz i Giertych. Ale co z tego? Akurat teraz rządzi taka opcja, a nie inna, a prezydent wygaduje w najlepsze denialistyczne brednie. I to są fakty. A wy się dąsajcie, minusujcie głosy rozsądku i propsujcie się wzajemnie, skansenowi czytelnicy przemysłowi.
  • Cezar 2019-06-21 12:44:41
   Wszystkie badania wskazują na zwiększenie się masy zielonej nawet do 40% w ciągu ostatnich 30 lat.
  • Cezar 2019-06-21 12:46:00
   Rak dowiedz się skąd się bierze smog zanim swoje bzdury zaczniesz wypisywać. 8% substancji tworzących smog pochodzi w energetyki węglowej w Polsce, także twoje wpisy można włożyć między bajki.
 • Zostanie tylko Grecja 2019-06-21 07:25:37
  A propo smogu....powietrze nie zna granic i co z tego że unia zaostrzy przepisy ochrony środowiska skoro najwięksi truciciele świata nie są w unii. A Polska już i tak jest dzisiaj wysypiskiem odpadów z jewropy. Przykłady mamy z ostatnich tygodni (niewyjaśnione pożary wysypisk , nielegalne transporty odpadów itd.)
 • Condor 2019-06-21 07:41:17
  Morawiecki próbuje zdobywać punkty jako "obrońca polskiej racji stanu" przed wyborami. Robi politykę wewnętrzną na forum UE. W zasadzie cała nasza polityka zamyka się na krajowym grajdołku, Polska nie bierze udziału w kluczowych dyskusjach i podejmowaniu decyzji. PiS wygrał wybory do PE, większość mandatów powędrowała do marginalnej frakcji EKiR, z którą się nikt nie musi liczyć. Co z tego, że PiS zawetował wspólną deklarację polityczną, kiedy i tak najważniejsze decyzje są podejmowane przez PE zwykłą większością głosów. Europa może spokojnie realizować swoją politykę klimatyczną a kwestia kompensacji, wsparcia transformacji itp. są bardziej kwestią dobrej woli i solidarności europejskiej. Polska występując przeciwko tym wartościom, sama podcina gałąź na której siedzi .
  • Energet 2019-06-21 09:08:19
   Akurat w sprawie o której mowa dyskusja nie odbywa się w PE (Parlamencie Europejskim) tylko w RE gdzie trzeba zapewne dojść do konsensusu. Ani PE ani KE nic nie zrobią bez uzgodnienia w Radzie. Stanowisko Polski i 3 innych krajów jest rozsądne (nie ideologiczne). Należy najpierw przeanalizować koszty takiej polityki, jej skutki i dopiero proponować rozwiązania. Radzę spokojnie popatrzeć na świat nie tylko UE. Świat szybko ucieka gospodarczo, a emisją CO2 się nie przejmuje. A o interesy trzeba walczyć, a nie ustępować na każdym polu. Świat szanuje tylko tych co walczą twardo o swoje interesy. Tych pozostałych jedynie głaszcze po głowie. I nic z tego nie wynika. Polityka klimatyczna już powoduje ogromny wzrost cen energii w Polsce. Polityka ekologiczna powoduje jeszcze szybszy wzrost cen wody i odpadów. Rosną koszty w innych obszarach (z tych tytułów) o których nie masz chyba pojęcia. I trzeba to analizować, a nie udawać, że nie ma problemu.
   • Metsej Tobor 2019-06-21 11:18:44
    "Radzę spokojnie popatrzeć na świat nie tylko UE. Świat szybko ucieka gospodarczo, a emisją CO2 się nie przejmuje. A o interesy trzeba walczyć, a nie ustępować na każdym polu. Świat szanuje tylko tych co walczą twardo o swoje interesy. Tych pozostałych jedynie głaszcze po głowie." I dlatego temu twardemu niczym fallus Światowida światu nie pozostanie za kilkadziesiąt lat nic innego, niż popełnić rytualne seppuku. A tacy jak ty będą łazić dalej i przerzucać paciorki z mantrą na ustach "there are costs, there are costs, analyse, analyse..." Bo oczywiście kosztów braku ograniczenia emisji nie będzie żadnych, a w IPCC są tylko wywody fantastów i generalnie spisek naukowców od klimatu panuje, nie dopuszczają denialistów do głosu.
  • Cezar 2019-06-21 12:49:18
   Przecież w PE nie podejmowane są żadne decyzję to fasadowa instytucja bez inicjatywy ustawodawczej, poczytaj trochę na ten temat. W PE nawet głosy liczy się bez głosowania elektronicznego, a dezyje są ustalane wcześniej.
   • Condor 2019-06-21 21:55:40
    Na forum PE są wnoszone poprawki, które nieraz są bardziej istotne niż sam projekt. Czy inicjatywę ma PE czy RE, to akurat niczego nie zmienia w naszej sprawie - zostaniemy we wszystkim przegłosowani, czego Niemcy i Francja będą chcieli.
 • miki 2019-06-21 09:11:47
  dawno nie dostałem tylu maili od znajomych ze studiów. Najfajniejszy był tekst: obecne władze są zwolennikami Europy ojczyzn - na tym najbardziej straci Polska ;-) no i druga sprawa - trzeba pogłębiać integrację wewnątrz euro. I jeszcze jedno - Zachód poczeka do wyborów w Polsce - jeśli zachód przegra, to dokładnie zrobi 5 - 8 takich widowisk jak teraz - zakończonych wetem pisu. I wtedy albo zablokuje budżet albo rzeczywiście wprowadzi Europę ojczyzn dla chętnych. W każdej sytuacji najbardziej na tym traci Polska. 95% Polaków nie wie, że eksport z Polski do Niemiec jest wyższy niż z Francji do niemiec.
  • Łukasz 2019-06-21 10:54:05
   dla Polaków liczy się tylko 500+ na koncie co miesiąc
  • Tomek 2019-06-21 17:04:50
   A co ma eksport do Europy ojczyzn, bo nie rozumiem? Sądzisz, że niemieckie firmy z dnia na dzień się stąd wyniosą? I gdzie pójdą? Do Niemiec? Produkować 2 razy drożej? Czy przeniosą produkcję do Chin, gdzie żadnych ograniczeń emisji nie ma? To jedna wielka hipokryzja - najbardziej trujące firmy są własnością wielu zachodnich przedsiębiorstw - eksportują brudny przemysł poza granice UE. Rozumiem, że mówimy o ociepleniu klimatu tylko w granicach UE? Bo w Rosji czy na Ukrainie to już Niemcy czy Francuzi mogą mieć swoje trujące firmy i ich wtedy ograniczenia nie obowiązują? Swoją drogą - w Niemczech buduje się kolejne kopalnie węgla brunatnego. Wydobycie węgla sięga tam ponad 170 mln t rocznie - bynajmniej go nie eksportują, ale spalają. Niemcy emitują ponaddwukrotnie więcej CO2 niz Polska, ale to nam chcą wstawiać ograniczenia...
  • Małgorzata 2019-06-21 21:24:21
   Moje kumpelki z podstawówki ślą mi w listach że nie masz racji ot taka patolka i co świat się zawali?
 • Antoni 2019-06-21 13:44:59
  Niestety, Polska nauka, Polska gospodarka tkwią w innej epoce. Spalanie jest to najgorsza technologia generowania energii cieplnej i elektrycznej i powinna byc ZAKAZANA. Już sa kraje w UE, które podejmują radykalne kroki w celu eliminacji procesów spalania z produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Czy Premier wie, czy nasze społeczeństwo zostało poinformowane, ze na planecie ZIEMIA zyja KOSMICI - bo jak nazwać naród, ktory zużywa 10 mld Nm3 gzu ziemnego tylko do celów komunalnych oraz 80% energetyki oparta jest na spalaniu gazu ziemnego i że do 2050 roku nalezy zlikwidowac gaz z gospodarstw domowych a elektrownie gazowe zastąpic innym źródłem energii (bimetan, wodór, pelet, ....?). Do 2030 r maja zamknąć wszystkich aż 5 elektrowni węglowych i najbardziej komiczne jest to, ze nie uruchomiono oddana do uzytku w 2015 r. najnowocześniejszą elektrownię węglowa w Europie, a jedna z nich jest przerabiana na biomasę a kolejne będą prawdopodobnie na wodór. Skąd wodór - elektroliza (wiatr - woda) i magazyn wodoru? A tu sie pojawia nowinka- NOWINA - jaki magazyn wodoru? TO KOSMICI juz są na naszej planecie i oni wiedza jak magazynować wodór Jeszcze jedna ciekawostka owo plemię KOSMITÓW juz od 1 lipca 2018 r.nie może w nowobudowanych domach mieć przyłaczy gazowych. Ale co gorsza, KOSMICI nie moga ocieplac domów z zewnatrz bo maja ładne klinkierowe elewacje i stoja przed wyzwaniem jak to zrobić? KOSMICI nie znaja metody produkcji energii cieplnej z innego procesu niż spalanie i reakcja atomowa (pomijamy PC, getermie, słońce i wiatr) oraz nie znaja sposobu eliminacji CO2 z procesu spalania i efektywnego sposobu ocieplania domów od wewnątrz a mimo to taki projekt wdrażają . A my Polacy wiemy jak to zrobić i to KOSMITOM zrobimy. Dlaczego nie w Polsce, bo w Polsce KOSMICI sa w bajkach i tak ich się traktuje.
  • Energet 2019-06-26 07:16:54
   A pelet to się nie pali. Skoro to najgorsza technologia to po co pan to lansuje. PS Przejdź pan sam na prąd z wodoru, ciepło z peletu i bimetanu. A mnie jak na razie pozwól się ogrzać zimą i korzystać z prądu. A tak w ogóle zejdź na ziemię.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.229.113.106
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


POLSKA I ŚWIAT

27 868 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

102 532 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

6 217 ofert w bazie

397 692 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.