Bez inteligentnych liczników i inteligentnych sieci energetycznych nie możemy myśleć o dekarbonizacji polskiej energetyki i o rozwoju odnawialnych źródeł energii - mówi WNP.PL Marcin Petrykowski, prezes Atende.
- Polscy dostawcy są gotowi zapewnić niezbędne komponenty do tego, aby polską energetykę uczynić bardziej inteligentną.
- W Polsce czeka nas masowa wymiana inteligentnych liczników. Obecnie zainstalowano około 2 mln inteligentnych liczników energii; wymienić musimy jeszcze 13 mln.
- W lipcu 2021 r. grupy Atende i Apator poinformowały o wygraniu przetargu na dostawę 1 mln inteligentnych gazomierzy do Belgii.
- Mamy jasne deklaracje ze strony operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD), że chcą inwestować w unowocześnianie sieci energetycznych, szczególnie z naciskiem na część smart. Operatorzy zamierzają stosować nowoczesne technologie, które umożliwią zarządzanie systemem energetycznym z jednego, centralnego punktu - mówi Marcin Petrykowski, prezes Atende.
Jak zapewnia, polscy dostawcy są gotowi zapewnić niezbędne komponenty do tego, aby polską energetykę uczynić bardziej inteligentną.
Bez inteligentnej energetyki nie ma rozwoju energetyki odnawialnej
- Pamiętajmy, że bez uczynienia polskiej energetyki bardziej smart, będzie nam bardzo trudno spełnić kryteria, które zostały narzucone przez Porozumienie paryskie i regulacje unijne, które dążą do dekarbonizacji gospodarki - wskazuje Marcin Petrykowski.Dekarbonizacja oznacza większy udział odnawialnych źródeł energii, co wymaga lepszego opomiarowania i zarządzania siecią.
- Polskie firmy są w stanie dostarczyć odpowiednie urządzenia i odpowiednie oprogramowanie dla sektora dystrybucji energii - zapewnia Marcin Petrykowski.
To zresztą nie tylko deklaracje: polskie firmy już od dawna proponują inteligentne rozwiązania dla sektora energetycznego. Grupa Atende dostarczyła inteligentne liczniki do grupy Energa, która jest polskim liderem, jeśli chodzi o instalowanie tego typu urządzeń. Obecnie ponad 1,4 mln odbiorców Energi korzysta z inteligentnych liczników.
Zagraniczne rynki
Polskie firmy technologiczne coraz śmielej wchodzą także na zagraniczne rynki. W lipcu 2021 r. grupy Atende i Apator poinformowały o wygraniu przetargu na dostawę inteligentnych gazomierzy do Belgii.Spółka Apator Metrix dostarczy milion gazomierzy klasy smart z systemem operacyjnym Phoenix- RTOS, opracowanym przez spółkę Phoenix Systems z grupy Atende. Jak zapewniają obie spółki, będzie to jedno z największych wdrożeń inteligentnego opomiarowania w Europie.
Także w Polsce czeka nas masowa wymiana inteligentnych liczników. Obecnie zainstalowano około 2 mln inteligentnych liczników energii; wymienić musimy jeszcze 13 mln.
- Czekamy na zmiany w prawie, które umożliwią dwie rzeczy. Po pierwsze: ustandaryzują oczekiwania co do inteligentnych liczników a po drugie - dadzą w pełni podmiotowość takim organizmom jak klastry energii i spółdzielnie energetyczne. Jeżeli to się wydarzy, spodziewamy się przetargów, które będą stopniowo wymieniały najstarsze liczniki u dużych operatorów. Bardzo ważnym zadaniem jest stworzenie systemu komunikacji, który będzie te informacje wymieniał. Są dostawcy gotowi taki system zbudować. To trochę potrwa, bo to nie jest projekt na rok, lecz zapewne na 5 do 10 lat, ale teraz najważniejsze jest, żeby ów proces rozpocząć - podsumowuje Marcin Petrykowski.
Czytaj także: Dystrybucja prądu w centrum transformacji energetycznej