Polska energetyka na zakręcie. Ważne zobowiązania potentatów

Polska energetyka na zakręcie. Ważne zobowiązania potentatów
Inwestycje w OZE znalazły się w strategiach największych spółek polskiego sektora paliw i energii. Głęboka transformacja energetyki to proces, który już trwa. Shutterstock

Polscy potentaci sektora energii i paliw coraz bardziej zdecydowanie akcentują zwrot w kierunku zeroemisyjnego biznesu. Ostatnie miesiące pokazały, że PKN Orlen i PGE mają aspiracje osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, a ZE PAK ogłosił, że planuje odejście od węgla do 2030 roku. Wskazywane nowe ścieżki rozwoju w elektroenergetyce to głównie fotowoltaika i energetyka wiatrowa na lądzie i na morzu.

 • PKN Orlen poinformował, że do 2030 roku zainwestuje ponad 25 mld zł w projekty, które zmniejszą skalę oddziaływania na środowisko i umożliwią otwarcie na nowe modele biznesowe.
 • Polska będzie miała za parę lat duży problem ze zbilansowaniem systemu energetycznego. Presja na wyłączanie przynoszących straty jednostek węglowych będzie rosła,
 • Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, podczas ogłoszenia nowej strategii PGE potwierdził, że kierowany przez niego resort przygotowuje program zmian strukturalnych w sektorze energetycznym.
Orlen był wśród wielkich sektora paliw i energii pionierem, choć prace modyfikujące strategię „w zielonym kierunku” trwały równolegle w innych dużych firmach. PKN Orlen już we wrześniu, jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej, zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku. Koncern podał, że w ramach dochodzenia do tego celu, do 2030 roku o 20 proc. zredukuje emisję CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. CO2/MWh z produkcji energii elektrycznej.

Co w zamian?

PKN Orlen poinformował, że do 2030 roku zainwestuje ponad 25 mld zł w projekty, które zmniejszą skalę oddziaływania na środowisko i umożliwią otwarcie na nowe modele biznesowe. W ramach budowy nowych obszarów biznesowych koncern będzie koncentrował się na rozwoju nisko- i zeroemisyjnych źródeł, w tym przede wszystkim mocy wiatrowych, na morzu i lądzie oraz fotowoltaiki.

Odejście od produkcji prądu z węgla zadeklarował Zespół Elektrowni Pątnów-Adam-Konin. Spółka podała, że zakładany czas zakończenia produkcji energii w źródłach węglowych grupy ZE PAK planowany jest nie później niż na koniec bieżącej dekady. Co w zamian? Firma stawia na biomasę, fotowoltaikę, biogazownie, a także na elektrownie wiatrowe na lądzie, przy założeniu liberalizacji tzw. ustawy odległościowej, która ogranicza możliwości lokalizowania wiatraków.

– Zbudowałem już największą w Polsce telewizję, platformę cyfrową, wprowadzałem w Polsce nowe technologie szybkiego Internetu jak LTE czy 5G. Teraz chcę dać Polsce i mieszkańcom naszego kraju coś, czego nie da się wyprodukować w żadnej fabryce – czys­te powietrze i środowisko. Dlatego cieszę się, że ZE PAK będzie pierwszym w Polsce dużym wytwórcą energii, który tak szybko zrezygnuje z węgla i cały swój prąd będzie produkował ze źródeł odnawialnych – powiedział Zygmunt Solorz, kontrolujący ZE PAK.

Węgiel? Osobno

PGE, największa polska grupa energetyczna, w październiku 2020 r. opublikowała nową strategię działania do 2030 roku z perspektywą do 2050 roku, ogłaszając zarazem cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Podano, że kluczowymi kierunkami rozwoju w ramach ogłoszonej strategii będą energetyka wiatrowa morska i lądowa, fotowoltaika, infrastruktura sieciowa, niskoemisyjne ciepłownictwo oraz usługi energetyczne.

Plany PGE mówią, że w 2030 roku moc jej farm wiatrowych na Bałtyku wyniesie 2,5 GW, a założeniem jest, że powstaną one w partnerstwie z duńską firmą Orsted. Grupa zapowiedziała ponadto, że kontynuować będzie rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i fotowoltaiki. Do 2030 roku planowany przyrost nowych mocy wiatraków lądowych ma wynieść ponad 1 GW, a w fotowoltaice powyżej 3 GW.

 

×

KOMENTARZE (20)

Do artykułu: Polska energetyka na zakręcie. Ważne zobowiązania potentatów

 • H 2021-01-02 11:57:07
  Energetyka ma przejść w Polsce na wiatr i fotowoltaike. Powodzenia. XXI wiek a będziemy mieć przerwy w dostawie prądu 😁😁 chyba że chodzi o to by kupować od innych i wtedy wyprawadzac pieniądze z kraju!! Każdy silny kraj musi być niezależny energetycznie!!!!!
 • Gościnny 2020-12-15 21:59:27
  Wyraźny znak, że energetycy zostali odsunięci od zarządzania energetyką
  • paweł 2021-01-21 09:07:06
   to tak jak by odsunąć chirurgów od operacji. Źle to się skończy.
 • waldemord 2020-12-12 18:45:33
  za co2 mają płacić ekolodzy z bloków, bo to ci na domkach mają rośliny produkujące o2. a te nudziarze z bloków maja siedzieć po robocie w swoich ekologicznych czterech ścianach
 • podatnik/energetyk 2020-12-12 18:06:23
  Dokąd energetyka będzie utrzymywać ryli???????
  • Buchacha 2020-12-12 20:31:31
   Dopuki nie umrzesz,a nawet dłużej.
  • obserwator 2020-12-13 02:08:13
   Jak mi ku.tasa utrzymywałeś w ryju to nie narzekałeś.
 • gwito 2020-12-12 14:15:42
  Widzę że pisowskie trole tworzą alternatywną historie w której wszystko jest winą Tuska. Tauron formalnie przejął kopalnie w grudniu 2015 roku gdy premierem była B. Szydło co PiS odtrąbiło jako wielki sukces ich rządu. List intencyjny w tej sprawie podpisała rzeczywiście Kopacz po tym jak spalono jej kukłę podczas strajków zainicjowanych przez pisowskie związki zawodowe. Była to reakcja związkowców głównie Solidarności ktorzy byli przeciwni likwidacji kilku kopalń rozpoczętej w 2014. Kopaczowa miała odwagę podlać jedynie słuszna decyzję i poniesc jej konsekwencjie. Nie dziwi też chciała złagodzić nastroje przed wyborami bo skała protestów przerosła wszelkie graniceTym bardziej że decyzję o likwidacji były odjęte znacznie. Ciekawe że ta sama organizacja związkowa nawet nie pisnęła gdy parę tygodni temu rząd przenaczyl do likwidacji jedna ze sztoczni panstwoeych. Nikt że związkowców nawet nie pisnął a 200 osób poszło na bruk. Przypomnę że to ta sama stocznia która miała budować prom narodowy o czym przekonywał premier Morawiecki przed wyborami. Protesty górników inicjowane przez pisowską Solidarność bardzo pomogły tej ekipie wygrać wybory w 2015 ale dopiero teraz widać czym motywowani są tzw działacze... . Jakby nie patrzeć to Kopaczowa podjęła trudna decyzję która nie służyła kampani wyborczej ale generalnie to jej rządowi zawdzięczamy ograniczenia strat generewanych przez najsłabsze kopalnie. Kopalnia Brzeszcze poszła za symboliczną złotówkę ale Tauron musiał zwrócić 700 mln do do SRK. Stary zarząd Tauronu nie zgadzał się z tą decyzja i szybko zostal wymieniony. Za wyniki Tauronu i całej energetyki odpowiada rząd PiS. Przypomne ze w tym czasie zaczęła się karuzela na ważnych stanowiskach w spółkach SP która trwa do dzisiaj. Niewiele później Tchórzewski i Tobiszewski zaczęli budowę Ostrołęki która zakończyła się gigantyczna stratą ale za to obydwaj wygrali wybory - jeden jest w PE a drugi w Sejmie. Spółki energetyczne do dzisiaj robią odpisy na pokrycie strat. Na tej fali węglowej energetyka wsparła kwota 400 mln nierentowne Polimex. Oprócz tego wszystkie spółki zostały zobowiązane do przedpłat na zakup bardzo drogiego węgla z PGG. Kapitalizacja spółek energetycznych spadła o 80 % na przestrzeni kilku lat pod rządami dobrej zmiany. Także bardzo proszę pożytecznych idiotow o nie zabierania zdania na tematy których nie są w stanie pojąć. No chyba że trolowanie to wasza praca to nie mam nic przeciwko żebyście pisali tak długo jak nie korzystacie z pomocy społecznej...
  • Skąd was biorą? 2020-12-12 15:09:48
   80 %powiadasz? TAURON w grudniu 2015 kosztował 2,9, w międzyczasie 3,9 obecnie 2,5.gratuluję znajomości matematyki.
   • gwito 2020-12-12 17:40:26
    Tak tylko wróć się do wyborów prezydenckich na wiosnę 2015 a zobaczysz co się stało z wycenami energetyki po wygranej Dudy. Zmianę trendu widać jak na dłoni po jego wygranej gdzie całą kampania opierała się na populistycznych obietnicach odżegnując się od zielonej energii i rozbudzając sentyment za PRLem i ciężkim przemysłem opartym na węglu. To wtedy ekonomiści bili na alarm że zrealizowanie tych obietnic zdewastuje finanse publiczne. Słynne spotkanie Dudy z górnikami i z Solidarnością z drugim Dudą na czele. Tam został zawarty deal o wsparciu górnictwa i to była lokomotywa napędzająca kampanie przed wyborami parlamentarnymi na jesieni. Węgiel to nasze czarne złoto którego starczy nam na 200 lat.... Kto to mówił? Zagórowski musi odejść - to był postulat związkowców z JSW i po tym jak udało mu się wyprowadzić firmę na prostą został wyrzucony przez zwąchali którzy wymusili tą decyzję. Nie mydlijcie oczu datami i pół faktami. To Duda doszedł do władzy obiecując górnictwu ochronę na koszt podatnika. To rząd PiS rozchulał machinę propagandowo-socjalną a efektem tego jest rekordowy wzrost zadłużenia czyli największy w historii dodruk 200 mld w tym roku. Przypomnę że jeszcze rok temu Morawiecki twierdził ze budżet 2020 będzie pierwszym w historii zrównoważonym gdzie bilans przychodów i wydatków wyniesie zero... A tymczasem maszyny drukarskie idą pełną parą a inflacja pożera nasze oszczędności i emerytury...
  • Xyz 2020-12-12 15:40:10
   Brawo Ty. W grudniu lub pod koniec listopada 2015 przyszedł też Zarząd z nadania Pisu. Czyli chcesz powiedzieć, że przyszli i w tydzień przejęli Brzeszcze? Możesz zakłamywać rzeczywistość, ale prawda jest taka, że cały proces przeprowadziła Po, a PiS pojawił się dopiero na ostatnim odcinku.
   • gwito 2020-12-13 13:20:51
    Taa nieuku tylko dobra zmiana zaczęła się dużo wcześniej bo po wygranej Dudy. Wcześniej Tauron chodził po 5 PLN. Nie tak dawno kosztował 86 groszy co było kulminacja trwającego od 2015 trendu spadkowego... Drenaż spółek SP, kolesiostwo, bezsensowne roszady personalne, wstrzymanie wypłaty dywidend, bezsensowne inwestycje oraz zawierzenie energetyki matce bożej to tylko niektóre przyczyny takiej a nie innej wyceny spółek ko trolowanycb przez SP. To ci się dzieje teraz na rynku to odwrocenie trendu po kilkuletnich spadkach. Inwestorzy są gotowi płacić coraz a więcej za akcję bo wiedzą że czas dobrej zmiany się kończy. Jestem tez pewien że sama dobra zmiana jest świadoma nadchodzących zmian i również pakują akcje do wora. Wcale bym się nie zdziwił jakby ww spółki zaczęły wypłacać dywidende przed kolejnymi wyborami....
   • Xyz 2020-12-13 15:25:32
    Buhahaha. Czyli jednak nie Szydło, tylko Duda. A to dopiero spisek. Duda kazał Kopaczowej wcisnąć Brzeszcze do Tpe. A te mityczne 5 zł za akcję to było przy debiucie, potem na chwilę skoczyło do góry i zaraz w dół i tak cały czas spadało. A najlepsze jest, że przy debiucie wartość nominalna akcji wynosiła 9 zł, a sprzedawano po 5 zł.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.175.15
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
PARTNERZY SERWISU
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

Wydanie 2/2021

ARCHIWUM  •  PRENUMERATA  •  REDAKCJA

WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!