Polska energetyka nie spala węgla z Rosji. Spalamy go w domach i ciepłowniach

Polska energetyka nie spala węgla z Rosji. Spalamy go w domach i ciepłowniach
Do energetyki zawodowej i przemysłowej trafia zaledwie 2 proc. węgla, który pochodzi z importu Fot. Shutterstock.com

Trwa dyskusja o wstrzymaniu importu węgla z Rosji. W 2021 r. do Polski sprowadzono ogółem 12,55 mln ton węgla kamiennego, z czego do energetyki zawodowej i przemysłowej trafiło zaledwie 2 proc. Węgiel z importu wykorzystują głównie gospodarstwa domowe, małe firmy i ciepłownie.

 • Blisko 15 proc. - to udział rosyjskiego węgla w polskiej konsumpcji surowca, który w większości (ok. 80 proc.) jest wykorzystywany w gospodarstwach domowych.
 • Z danych Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) wynika, że do energetyki zawodowej i przemysłowej trafia zaledwie 2 proc. węgla, który pochodzi z importu. To ok. 0,25 mln ton rocznie.
 • W latach 1990-2020 konsumpcja węgla w Polsce spadła o ponad 40 proc.
 • Zagadnienia związane z energetyką będą istotną częścią debat na Europejskim Kongresie Gospodarczym w dniach 25-27 kwietnia. Rejestracja na wydarzenie już trwa.
Do Polski w 2020 r. sprowadzono 12,9 mln ton węgla kamiennego, z czego 9,4 mln ton pochodziło z Rosji. To oznacza, że rosyjski węgiel stanowił w 2020 r. ok. 72 proc. importowanego surowca w Polsce. 

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) podaje, że pozostałe kierunki importu z udziałem powyżej 1 proc. to Australia (8 proc.), Kolumbia (7 proc.), Stany Zjednoczone (2 proc.), Mozambik (2 proc.) i Czechy (2 proc.).

Energetyka zawodowa kupuje polski węgiel

Jak informuje PIE, węgiel z Rosji odpowiadał za blisko 15 proc. krajowej konsumpcji i w większości był kierowany do gospodarstw domowych.

Z kolei z danych Forum Energii wynika, że większość sprowadzanego do nas węgla wykorzystywana jest do celów grzewczych: aż 60 proc. trafia do gospodarstw domowych.

Kolejne 15 proc. dostarczane jest do małych ciepłowni – głównie we wschodniej Polsce – a 22 proc. kupują koksownie. Główną przyczyną importu węgla są jego wysokie parametry jakościowe i konkurencyjna cena.

Natomiast z danych Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) wynika, że do energetyki zawodowej i przemysłowej trafia zaledwie 2 proc. węgla, który pochodzi z importu. To ok. 0,25 mln ton rocznie. MAP dodaje, że od 2018 r. import węgla kamiennego systematycznie spada. Import ten prowadzą przede wszystkim firmy prywatne.

Natychmiast zakazać importu? Idzie wiosna...

W przestrzeni publicznej pojawiły się postulaty, by natychmiast wstrzymać import węgla z Rosji. Jaki miałoby to wpływ na polski rynek?

- Krajowy węgiel jest zużywany w elektrowniach do produkcji energii elektrycznej oraz w ciepłowniach i elektrociepłowniach zawodowych. Dlatego zablokowanie importu węgla nie będzie miało wpływu na utrzymanie stabilności dostaw energii elektrycznej - przekonuje Forum Energii. 

Zdaniem Forum Energii eliminacja rosyjskiego węgla z Polski, przy odpowiednim przygotowaniu, nie powinna zagrozić bezpieczeństwu dostaw ciepła, a tym bardziej energii elektrycznej.

- Można założyć, że większość gospodarstw domowych posiada zapasy węgla. Ciepłownie mają ustawowy obowiązek utrzymywania zapasów na co najmniej 30 dni. Temperatury są łagodne, za chwilę koniec sezonu grzewczego - ocenia Forum Energii. 

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (13)

Do artykułu: Polska energetyka nie spala węgla z Rosji. Spalamy go w domach i ciepłowniach

 • Rak 2022-03-16 18:43:28
  Wolactwo zakazało budowy wiatrakow w PL żeby nie było taniej, bezemisyjnej elek, a teraz jeżdża na Ukr i udaja patriotów, jednocześnie nabijaja kase putinowi 😂
  • Rak 2022-03-16 18:51:15
   Zjedz mnie to ja zużyty panel PV a surówką będę ja zużyta turbina wiatrowa nie zakopuj mnie w ziemi jak to robią Niemcy a zjedz mnie bądźmy razem Eko. Dotuje mnie energetyka konwencjonalna poprzez kolorowe certyfikaty. Plastik też był ekoTerrorystyczny huty szkła były zagrożeniem dla ludzkości a plastik był taki milusi a teraz świat jest nim tak pięknie zanieczyszczony😘lewactwo jest pięknie bo płacą za wygłaszanie takich poglądów przecież postęp wymaga indoktrynacji ciemnych mas przez oświeconych zielonych komuchów jak ja.
 • podatnik/energetyk 2022-03-16 12:14:59
  Dlaczego jako prywatny odbiorca i płacący za towar ze swojej kieszeni mam nie mieć wyboru czy kupić tańszy,lepszy z zagranicy czy kupić droższy,gorszy jakościowo polski węgiel????
  • Marcin 2022-03-16 12:56:45
   Bo nabijasz w ten sposob kabze Rosji, ktora za te pieniadze produkuje rakiety, ktore pewnego pieknego dnia moga zamienic twoje zalosne oszczednosci w kupe dymiacego gruzu..
   • Basia 2022-03-16 19:53:12
    Żałosne oszczędności przy tej inflacji już przepadły. Marcinku jak siedzisz w cieple za normalną cenę to się nie mądrzyj
   • U-boot 2022-03-17 10:26:36
    Wrr... Wr.... Wr...
  • Podatnik 2022-03-16 20:59:07
   Węgiel nie musi być ruski bo można go kupić na całym świecie.
 • miki 2022-03-16 11:20:44
  Węgiel to broń masowego rażenia tak donoszą lewackie przekazy zanieczyszcza dymi i kopci nawet jak leży na zwale 😂😂potrzebna pilna interwencja USA po Iraku mają wprawę z szukaniem niewidzialnej tajnej broni.
  • Adam 2022-03-16 14:52:51
   Tak, jak leży na zwale to też się pali, dymi i kopci. A ten z Rosji powoduje pośrednio jeszcze więcej dymu i kopcia z płonących domów uderzonych sfinansowaną przezeń rakietą Toczka U.
   • miki 2022-03-16 15:21:21
    Adamie proszę czytaj ze zrozumieniem komentarze mój odnosił się prześmiewczo do ekoTerrorystycznej Lewackiej ideologii zagłady świata stworzonej przez Maurice Stronga. Wejdź na spidersweba to wyczytasz takie lewe perełki na nextgazeta o polskim radioaktywnym węglu jest artykuł także wież mi są perełki. Hameryka począwszy od wytępienia Indian aż do Iraku ma się za strażnika galaktyki a istnień ludzkich ma tyle na sumieniu że hoho ale przecież oni to robią w imię pokoju. Toczka U to radziecka rakieta również na wyposażeniu NATO tylko pod inną nazwą doczytaj Adamie. Pozdrawiam
  • Adam 2022-03-17 08:28:22
   Беги, русский тролль. Но я как-то понимаю вашу позицию: покупая российский уголь, мы и вас финансируем.
   • miki 2022-03-17 08:48:05
    Aha OUN-B. UPA wiecznie żywa. Na monachijskim cmentarzu leśnym pochowany jest twój bard Stepan Bandera zaświeć mu znicza.
  • U-boot 2022-03-17 10:27:42
   W Czarnobylu ci Ona jest ..

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.164.32
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!