Polska firma rozwija wodorowe projekty na całym świecie

Zielony wodór jest jedyną ucieczką przed rosnącymi kosztami energii i cenami uprawnień do emisji CO2 - przekonuje Tomoho Umeda, założyciel i prezes firmy Hynfra. Swoje projekty wodorowa firma realizuje już nie tylko w Polsce, ale także w Japonii, Portugalii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

  • Hynfra ma już 72 projekty wodorowe w portfolio, z czego 11 jest już w fazie realizacji. Ich łączna wartość to 1,750 mld zł.
  • Firma przygotowuje wodorowe projekty nie tylko Polsce. Działa też w Japonii, Portugalii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie realizuje dwa duże projekty.
  • Wiatr zmian transformacji nie jest tylko cechą polską i europejską, ale dzieje się na całym świecie - mówi Tomoho Umeda, prezes Hynfry.
Założona przez Tomoho Umedę firma Hynfra kieruje na rynek ofertę kompleksowych rozwiązań w dziedzinie technologii wytwarzania zielonego wodoru z wykorzystaniem instalacji OZE. Skierowana jest ona do odbiorców zarówno z rynku energetycznego, ciepłowniczego, przemysłowego, jak też transportowego.

Obecnie w swoim portfolio Hynfra ma już 72 projekty, z czego 11 jest już w fazie realizacji. Ich łączna wartość to 1,750 mld zł. Wśród nich pojawiło się wiele zagranicznych projektów.

- Mamy w tej chwili biuro w Japonii - Hynfra Japan. Ustanowiliśmy spółkę dla ciekawego projektu w Portugalii. Portugalski rząd rozpoczął już procedurę nadania mu statusu kluczowego projektu dla portugalskiej gospodarki - wymienia Tomoho Umeda, prezes Hynfry.

Równolegle firma rozpoczęła też proces przygotowania dwóch dużych projektów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

- Czuję, że mamy duży potencjał do rozwoju globalnego i nie ukrywam, że jest to dla mnie pewnego rodzaju zaskoczenie, bo jeszcze pół roku temu w ogóle o takiej skali nie myśleliśmy - mówi Tomoho Umeda. - Jak widać, wiatr zmian transformacji nie jest tylko cechą polską i europejską, ale dzieje się na całym świecie - dodaje.

W kraju jednym z projektów wodorowych jest ten realizowany w Sanoku.  Porozumienie z miastem, które zakłada dekarbonizację ciepłownictwa przy użyciu wodoru, zostało podpisane w połowie grudnia 2021 r.

- Przy obecnych cenach energii, ale także kosztach systemu ETS-u, które obciążają komunalne spółki ciepłownicze, samorządy są w bardzo dramatycznej sytuacji. Koszty eksploatacji infrastruktury samorządowej z pewnością nie będą spadać, dlatego przy obecnej, zdestabilizowanej sytuacji na rynku energii, gazu i węgla, wodór jest jedyną drogą ucieczki - mówi Tomoho Umeda, prezes Hynfry.

Jak dodaje, samorządy dzięki wodorowi zyskują po pierwsze energetyczną niezależność, po drugie zdekarbonizowane ciepłownictwo. Dodatkowo, jako rodzaj pewnego bonusu, w samorządzie pojawia się wodór jako paliwo, dla obszaru komunalnego, ale także dla mieszkańców.

Takim rozwiązaniem, na które zdecydował się już Sanok, interesują się już inne samorządy.

- Jesteśmy w trakcie rozmów z 32 samorządami, z niektórymi mamy podpisane listy intencyjne. Wszyscy jednak czekają, jak sanocki projekt sobie poradzi. Mam wrażenie, że gdy wkrótce zaczniemy już go realizować, gdy będzie on już bankowalny i uzyska wszystkie pozwolenia, wiele samorządów ruszy, żeby realizować tego typu zadania - śmieje się Tomoho Umeda.

Hynfra szacuje, że pierwszy wodór zostanie wyprodukowany w instalacjach jej projektów już w przyszłym roku

Zobacz więcej w rozmowie, która odbyła się podczas EEC Trends w Warszawie.
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Polska firma rozwija wodorowe projekty na całym świecie

  • soyrich 2023-09-01 08:55:14
    "Hynfra szacuje, że pierwszy wodór zostanie wyprodukowany w instalacjach jej projektów już w przyszłym roku" Minęło 18 misięcy i Hynfra nie wyprodukowała ani jednego grama H2 z OZE.
  • Giedymin 2022-02-08 21:48:29
    Panu "Tomodo" z komentarzy akurat odpowiedzialem dosyc konkretnie. A teraz, Panowie, bierzcie olowki i liczcie koszta. Wodor sie nie oplaca, o ile nie jest "szary" tzn. ze zloz gazu ziemnego dzieki technologii "steam reforming". Japoncom to i moze sie oplacic, jezeli ktos bedzie im sprzedawac ten gaz po cenie tak zwanego "fatal gas", czyli takiego, ktory jest za darmo. A jak sie taki "fatal gas" otrzymuje, spytacie mnie, Kotki? Ano, to bardzo proste. Kiedy wydobywa sie rope naftowa, to tam zawsze jest jakas ilosc tak zwanego gazu skojarzonego przy wydobyciu tej ropy. I nie wiadomo, co z tym zrobic. Mozna po prostu wyrzucic ten gaz w powietrze, mozna go w jakis sposob zagospodarowac na miejscu, co wymaga inwestycji, mozna probowac go wyeksportowac w tej lub innej formie (tutaj inwestycje s duzo powazniejsze), albo jesli ktos ma glowe, to po prostu spalic na tzw. "swiecy". I placic kary za emisje CO2. Najbardziej idiotyczna forma zagospodarowania takiego gazu jest i tak "steam reforming", choc i koszta tegozsa o niebo nizsze, niz koszta wodoru z tak zwanych OZE.Zajmowalem sie tematem gazu stowarzyszonego i zwiazanych z tym emisji juz w latach 90-tych. Byl nawe taki program kanclerza Kohla, zeby zlikwidowac spalanie gazu na "swiecy" w Zachodniej Syberii, wtedy ruscy naftowcy "fajczyli" w tym miejscu gdzies tak kikadziesiat miliardow metrow szesciennych rocznie, akurat tyle ile importowaly Niemcy. Gazprom nie zgodzil sie na takie "igry", choc Kohl chcial placic Deutschmarkami. Kto jest dosc stary w tym biznesie, pamieta.
  • Bolo 2022-02-08 16:34:49
    A gdzie te projekty są? Trzeba mieć cohones żeby ściemniać na kwotę 1,75 mld....
  • Giedymin 2022-02-07 13:20:46
    Akurat dobrze Pan trafil (o ile opublikuja moja odpowiedz). Niestety, nie moge dac Panu adresu strony S&P Platts, ktora podaje te dane dla calego roku 2021. Koszt wytwarzania wodoru przy roznych technologiach, wlaczajacy inwestycje (CAPEX) w nowa instalacje produkcji wodoru. Moze to Pan znalezc na stronie "notalotofpeopleknowthat" na blogu "wordpress" A oto ceny produkcji wodoru na 08/20211 wg technologii (pisze po angielsku, bo nie jestem specjalista od wodoru): 1. Alkaline electrolyser 220 Euro/MWh 2. Polymer Electrolate Membrane (PFM Fuel Cell) 175 Euro/MWh 3. Steam Methane Reforming 100 Euro /MWh Ta osstatniaa technologia daje tzw. "szary wodor", bo wiaze sie z emisja CO2, a zeby CO2 sie pozbyc, to jeszcze sporo trzeba dorzucic. Mam te dane, ale nie chce mi sie szukac, pewnie pojdzie do gory na jakies 10%. Oczywiscie zawirowania w cenie gazu ziemnego rowniez wplywaja na wzrost jedynej ekonomicznie uzasadnionej technologii. Prezes Obajtek w swych ostatnich wypowiedziach na temat wodorowych perspektyw przyjal racjonalne podejscie i przyznal, ze wiekszosc tego wodoru bedzie z gazu, choc tam jego "piarowcy" wpadali juz w amok na temat Polski jako mocarstwa wodorowego. Znaj proporcja, Mociumpanie. Na pewno inwestowac w to beda Japonczycy, bo australijskie zloza gazu pod reka, a w Japonii weglowodorow ani slychu ani dychu, a elektrownie atomowe pozamykali, wiec margines manewru zaden. Wszelkie inne projekty wodorowe to prosto jak z "Ballad i romansow". Dziewczyna duby smalone bredzi, a gmin rozumowi bluzni.
  • Obywatel 2022-02-07 09:50:09
    Typowa informacja marketingowa. Może coś o technologii, na razie wodór w sposób ciągły potrafimy produkować z gazu ziemnego. Wodór z elektrolizy wody wymaga wkładu wie kszej energii niz możemy uzyskać z jego spalania. Produkcja wodoru z użyciem energii z OZE jest możliwa tylko okresowo a instalacje wodorowe nie mogą być zatrzymywane i uruchamiane w rytm pojawiania się energii z OZE wieto każdy inżynier.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!