PARTNERZY PORTALU

Polska i Czechy muszą wykorzystać "szansę", jaką dała wojna

Polska i Czechy muszą wykorzystać "szansę", jaką dała wojna
- Ważne jest to, by w domach indywidualnych poradzić sobie z tym, że w ciągu najbliższych zim nie będzie węgla z Rosji - mówi Michał Kurtyka. PTWP

Musimy sygnalizować w Brukseli, że sytuacja, w której wcześniej dyskutowaliśmy taksonomię (unijne ramy prawne ułatwiające zrównoważone inwestycje – przyp. red.) w nieco aptekarski sposób – a potem ze zgniłym kompromisem dojechaliśmy do końca, jeśli chodzi o wybrane inwestycje w atom i gaz – właśnie się zmieniła. W obecnych warunkach niefinansowanie przez Europę, przez Europejski Bank Inwestycyjny energetyki jądrowej po prostu już się nie trzyma zdrowego rozsądku – mówi dla WNP.PL Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska w latach 2019-2021.

 • To będzie zimna zima. - W warunkach wojennych musimy umieć uruchomić odnawialną, demokratyczną i indywidualną energetykę - wskazuje Michał Kurtyka.
 • Podkreśla też rolę energetyki węglowej, a zwłaszcza bloków o niższej mocy.
 • Polska i Czechy muszą wykorzystać „szansę”, jaką dała wojna wywołana przez Rosję.

Były minister w rozmowie z naszym portalem podkreśla, że Polska miała rację, mówiąc od lat o zagrożeniu surowcowym ze strony Rosji i o potrzebie dywersyfikacji tych najbardziej kluczowych dostaw. Wojna w Ukrainie i jej skutki, w tym te wynikające z sankcji nałożonych na agresora, jest tego dobitnym dowodem.

– Jeżeli to moralne zwycięstwo ma nie zostać zmarnowane, musi być przedłużone o strategię dyplomatyczną w Brukseli. Wszystko po to, żeby Polska razem z Czechami (które w połowie roku przejmują prezydencję UE – przyp. red.) były nie tylko rzecznikami energetyki jądrowej i zdrowego rozsądku w tym zakresie, ale także konkretnie doprowadziły do zmiany przepisów, które uniemożliwiają Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu finansowanie tych inwestycji – tłumaczy Michał Kurtyka.

 Zobacz całą rozmowę z byłym ministrem klimatu i środowiska

Były minister klimatu i środowiska mówi także o tym, jakim sukcesem okazał się rozpoczęty 5 lat temu program „Bloki 200+”, który wspiera modernizację bloków o niższej mocy, stabilizujących prace sytemu elektroenergetycznego w Polsce.

– Dzięki temu programowi dzisiaj za 2 do 4 mld zł możemy całkowicie przezbroić tę flotę polskich, konwencjonalnych mocy i przystosować ją do pracy w warunkach wojennych. Oczywiście nie wolno zakładać, że będzie to zmiana permanentna – te moce są po prostu przestarzałe. [...] Musimy jednak liczyć się z ich uwarunkowaniami technicznymi. Musimy też liczyć się z tym, że wydobywamy ten węgiel z coraz głębszych i bardziej niebezpiecznych pokładów – wyjaśnia.

Unijne środki na węgiel

Czy zatem Polska powinna zabiegać o zmiany w regulacjach unijnych, które teraz blokują dostęp do środków na modernizację energetyki węglowej?

– Moim zdaniem jesteśmy w stanie sobie poradzić z własnych środków. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to takie ciało, które mogłoby z powodzeniem sfinansować te 2-4 mld zł. Co więcej, nie ma co czekać, aż pojawi się jakieś rozstrzygnięcie unijne. To trzeba zrobić pilnie, w konwencji gospodarki wojennej. Jesteśmy w zupełnie innej logice od momentu wybuchu wojny w Ukrainie – mówi były minister.

Zimna zima

Michał Kurtyka podkreśla też, że z powodu odcięcia Europy od rosyjskich surowców czeka nas trudna zima. Dlatego należy przygotować się do jej nowych realiów.

– Trzeba uruchomić dodatkowe mechanizmy, które pozwolą np. takiemu segmentowi, jak pompy ciepła bardzo szybko zwiększyć produkcję. Ważne, by w domach indywidualnych poradzić sobie z tym, że w ciągu najbliższych zim nie będzie węgla z Rosji (60 proc. węgla importowanego stamtąd było dotychczas spalane w domach prywatnych). Trzeba mieć alternatywę do ogrzewania domu. To już nie jest tylko kwestia komfortu, lecz przetrwania. W związku z tym bardzo szybko w warunkach wojennych musimy umieć uruchomić odnawialną, demokratyczną i indywidualną energetykę – akcentuje Michał Kurtyka.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (14)

Do artykułu: Polska i Czechy muszą wykorzystać "szansę", jaką dała wojna

 • Warszawiak 2022-05-05 10:05:17
  PiS zwalczał wszelkie próby zastąpienia dostaw ropy z Rosji dostawami ze Stanów. Wypieprzał na zbity pysk ludzi, którzy chcieli to robić. PiS palił kontakty w Stanach i kompromitował tam Polskę, a jednocześnie promował po cichu zakupy ropy z Rosji. Kurtyka był wtedy w rządzie, w tym był wiceministrem energii.
  • PytaM 2022-05-05 14:53:46
   Klamliea glisto. Ile ci za to płacą POj. e.?
 • Jan Kocha 2022-05-05 08:25:03
  Cieszy mię ten rym: "Polak mądr po szkodzie"; Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie, Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.
  • lol 2022-05-05 09:35:50
   Nie zesraj się, putinowski trollu.
   • Do rozumu 2022-05-05 10:09:18
    To ty jesteś putiniarzem. Niech Kurtyka opowie dlaczego PiS zarzynał polski węgiel i chronił zakupy ruskiej ropy do Polski?
  • Abc 2022-05-05 10:06:42
   Oni i tak dalej nic nie robią. Dalej się Ruskim i Niemcom wysługują.
 • toja 2022-05-05 08:24:24
  NA UKRAINIE !!!!!!!!! Potem wymyślą "w Litwie" , w Białorusi" i o zgrozo 'w Węgrzech" a może "w Węgrach"?
  • Higienista 2022-05-05 10:09:41
   Do: toja 2022-05-05 08:24:24 ... Nie pisze się "w Węgrach", lecz "w wągrach". Np. "Jego twarz była cała w wągrach"!
 • sierp 2022-05-05 08:22:38
  Temu Panu już dziękujemy z jego autopromocją.
 • Agent Kremla 2022-05-05 06:54:11
  Proponuję stworzyć pakiet sankcji, jeśli lato jest złe, zima jest zbyt zimna, ale jeśli opady są duże, Wypowiedz wojnę! :)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.230.152.133
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!