Jakie są ceny prądu po inwazji Rosji na Ukrainę? Polska jest drugim najtańszym rynkiem dzięki węglowi. - Jeszcze kilka tygodni temu mieliśmy nadzieję, że sytuacja na rynku energii elektrycznej w Unii Europejskiej będzie się stabilizowała, że ceny gazu spadną i ceny energii elektrycznej także. Teraz oczekiwania rynku są raczej odmienne. W Polsce sytuacja na rynku energii elektrycznej jest trochę inna niż w pozostałych krajach Unii, bo mamy inny paliwowy miks energetyczny. Obecnie nasz kraj jest drugim najtańszym, po Skandynawii, hurtowym rynkiem energii elektrycznej we Wspólnocie - mówi WNP.PL Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy.
- - W IV kwartale 2021, kiedy mieliśmy kryzys gazowy, który oczywiście nadal trwa; rynek spodziewał się, że to krótkoterminowa historia i ceny energii elektrycznej w UE tylko na 2022 rok były wysokie, a i to głównie na I połowę 2022, i w kontraktach na kolejne lata spadały - wskazuje Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy.
- - Po inwazji Rosji na Ukrainę sytuacja zmieniła się: że ceny prądu na resztę 2022 roku są tak samo wysokie, jak na I kwartał 2022, a jego ceny na kolejne lata są wyższe niż były przed wybuchem wojny, bardziej zbliżone do cen w kontraktach krótkoterminowych - wyjaśnia Sebastian Jabłoński.
- - Najtańszym trzecim hurtowym rynkiem energii elektrycznej w UE, po Skandynawii i Polsce, są teraz Niemcy - z ceną 220 euro/MWh na cały 2022 rok, czyli o 70 euro/MWh większą niż w Polsce. Wszystkie pozostałe unijne rynki są jeszcze droższe niż Niemcy - informuje prezes Respect Energy.