Polska powinna uzyskać zgodę na uznanie węgla jako paliwa przejściowego

Polska powinna uzyskać zgodę na uznanie węgla jako paliwa przejściowego
Powinniśmy na nowo zdefiniować założenia polityki klimatycznej UE, pakietu Fit for 55 - powiedział Ireneusz Zyska (fot. PTWP)
 • Autor: ICH
 • Dodano: 26-04-2022 09:00

Uważamy, ze Polska powinna uzyskać derogacje, czy zgodę na uznanie węgla jako paliwa przejściowego w dochodzeniu do neutralności klimatycznej - stwierdził Irenusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego trwającego w Katowicach.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • W kontekście sytuacji paliw na rynku energicznym i wzrostu cen paliw, szczególnie gazu uważamy, że Polska powinna uzyskać derogacje, czy zgodę na uznanie węgla jako paliwa przejściowego w dochodzeniu do neutralności klimatycznej - powiedział Ireneusz Zyska.
 • Mam tutaj na myśli między innymi duży program, który został przygotowany w poprzednich latach tzw. program bloki 200+ - zaznaczył.
 • Chodzi o rewitalizację, renowację bloków węglowych tzw. dwusetek po to aby zapewnić stabilne źródła w podstawie, moc która może w krótkim czasie być uruchomiona w sytuacji kiedy mamy niedostateczną podaż energii ze źródeł odnawialnych – wyjaśnił.

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, uczestniczył w przeprowadzonej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach debacie „Fit for 55”.

Zobacz także: Ciepłownictwo ma zastrzeżenia do reform w pakiecie Fit for 55

Na nowo zdefiniować założenia polityki klimatycznej UE

- Myślę, że wszyscy obserwujmy sytuację historyczną w Europie związaną z wojną na Ukrainie, ale także z szantażem energetycznym jaki stosuje Rosja od wielu lat w stosunku do państw europejskich szczególnie Europy Środkowo-Wschodniej - zaznaczył Ireneusz Zyska.

Dodał, że Polska przez wiele lat sygnalizowała i „wskazywała na te zagrożenia które dzisiaj stały się rzeczywistością”.

- Można powiedzieć ,że w XXI wieku nie spodziewaliśmy się tego i z niedowierzaniem obserwujemy to co się dzieje na Ukrainie, ale to zagrożenie jest realne także wobec innych państw europejskich, Europy Środkowej, a nawet całej UE - ocenił.

- W związku z tym uważamy, że powinniśmy na nowo zdefiniować założenia polityki klimatycznej UE, pakietu Fit for 55. Naszym głównym celem powinna być suwerenność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne, zarówno całej UE jak tez poszczególnych państw - powiedział Ireneusz Zyska.

Zaznaczył, że każde z państw UE ma inny miks energetyczny, inny miks energetyczny mają państwa Europy Zachodniej, inne Europy Środkowej, a Polska jest wyjątkowym państwem na mapie UE bo w blisko 70 proc. nasz miks energetyczny jest oparty o węgiel.

Węgiel  jako paliwo przejściowego w dochodzeniu do neutralności klimatycznej

Podał, że rząd przyjął weryfikację założeń polityki energetycznej, gdzie został wskazany cel zdecydowanego zwiększenia udziału OZE i stwierdził, że do 2030 możemy osiągnąć nawet 50 proc. zużycia energii brutto z OZE .

Czytaj więcej: Nowa polityka energetyczna ma przewidywać niezależność od paliw z Rosji

- Potrzebujemy oczywiście szeregu impulsów, zarówno w obszarze legislacyjnym regulacyjnym , programowania, uproszczeń administracyjnych, ale w kontekście sytuacji paliw na rynku energicznym i wzrostu cen paliw, szczególnie gazu uważamy, że Polska powinna uzyskać derogacje, czy zgodę na uznanie węgla jako paliwa przejściowego w dochodzeniu do neutralności klimatycznej - powiedział.

- Mam tutaj na myśli między innymi duży program, który został przygotowany w poprzednich latach tzw. program bloki 200+. Chodzi o rewitalizację, renowację bloków węglowych tzw. dwusetek po to aby zapewnić stabilne źródła w podstawie, moc która może w krótkim czasie być uruchomiona w sytuacji kiedy mamy niedostateczną podaż energii ze źródeł odnawialnych – wyjaśnił Ireneusz Zyska.

* Tekst powstał podczas debaty "Fit for 55", która odbyła się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Polska powinna uzyskać zgodę na uznanie węgla jako paliwa przejściowego

 • gsa 2022-04-26 12:07:59
  Wynegocjować okres przejściowy dla polski do 2030 a w 2035 r będziemy mieć 40% z OZE
 • QX 2022-04-26 10:22:45
  Zniszcz potencjał swojego kraju, przyjmuj bez szerokiej dyskusji i informowania społeczeństwa chore prawo (FF55), wprowadzaj nowe wały podatkowe, hoduj chore uprzywilejowanie związkowców, a potem wiś u klamki unii i błagaj żeby ci pozwolono na korzystanie ze swoich zasobów. Co może pójść nie tak?? A jak pójdzie to wina zarazy, putina itp. Itd. Frajerzy łykają każdy kit od dwóch lat. A najlepiej bądź biedny albo lepiej popełnij samobójstwo dla klimatu.
 • Ziutek 2022-04-26 09:35:03
  Może i unia zgodzi się na węgiel jako paliwo, ale czy zgodzi się na dopłacanie do jego wydobycia hmmm z tym może być problem.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.63.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!