Polski atom na skrzyżowaniu. Będzie wojna reaktorów?

Polski atom na skrzyżowaniu. Będzie wojna reaktorów?
W Polsce straszy ryzyko deficytu mocy energetycznych fot. unsplash.com/Faeser

Jerzy Lipka, przewodniczący obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej uważa, że najgorszym dla Polski wariantem byłby ten, gdyby zaczęto teraz rewidować założenia Programu polskiej energetyki jądrowej i ograniczać ją do małych reaktorów. Prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej ocenia, że elektrownie jądrowe w Polsce nie powstaną, ponieważ ich budowa jest zbyt droga, a o małych reaktorach mówił dość cierpko.  Swoją cegiełkę do dyskusji chcąc nie chcą dodał PIE wskazując, że energia z elektrowni jądrowych może być 4-krotnie tańsza niż z elektrowni węglowych.

  • - Nie stać nas, by nie budować tak dużych jak i małych reaktorów jądrowych - uważa Jerzy Lipka, przewodniczący obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej.
  • Polski Instytut Ekonomiczny ocenił, że  koszt wytwarzania energii elektrycznej w cyklu życia elektrowni jądrowych jest od 2,5 do nawet 4 razy niższy niż w przypadku elektrowni węglowych na parametry nadkrytyczne.
  • - Problemem dzisiaj nie jest budowa elektrowni jądrowych, lecz to, czy za 5 lat ludzie będą mieli energię - wskazywał niedawno prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (36)

Do artykułu: Polski atom na skrzyżowaniu. Będzie wojna reaktorów?

  • Jerzy Lipka 2022-08-10 16:29:09
    Żeby pogodzić na tym forum osoby spierające się po linii politycznej, zgódźmy się wszyscy, że Polska nie ma dziś elit państwowotwórczych, które zostały wyniszczone przez Niemców i Rosjan w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. Dlatego nie możemy ufać zdecydowanej większości polityków, a wszystkim trzeba patrzeć na ręce. Zgódźmy się również, że najważniejsze decyzje co do reformy Państwa, co do energetyki jądrowej, wojska, systemu emerytalnego z prawdziwego zdarzenia, finansów publicznych i wielu innych, zorganizowane w setki aktywnych Stowarzyszeń tematycznych społeczeństwo polskie musi wydrzeć politykom właściwe decyzje. Trzeba założyć, że oni rozumują w kategoriach 4 lat kadencji i najważniejszych dla kraju decyzji bez silnej presji społecznej nie podejmą. Musimy zatem być bardzo aktywni i zorganizowani. Wiem, że to ciężko, ale skoro nie dało się wybronić naszych elit przed wymordowaniem, to musimy!
  • Sin 2022-08-10 13:11:00
    Elektrowni atomowej i skupu butelek w Polsce nie będzie .
  • pic-to-gram 2022-08-09 16:57:27
    Mielczarski na energetyce się tak zna jak na hodowli niedźwiedzi polarnych, w branży narobił tyle złego, że lepiej niech siedzi na emeryturze cicho. Prezes OREJ Pan Jerzy Lipka ma sporo racji, że alarmuje wszystkich możnych, którzy śpią od dawna snem właśnie tych niedźwiwdzi polarnych. Ale przebudzenie może nie być wiosenne jak zabraknie energii z forowanego wiatru i PV, jak się okazuje trwale nierentownych. Dlatego proponuję, zamiast się spierać o finanse, zadbać tak jak lobby wiatrowe- ustawowo zapewnić "pokrywanie debetu na działalności w wysokości 319,5 zł/MWh+ indeksacja roczna". Czyli jak mamy wpadkę to z budżetu (czytaj z kieszeni podatnika) będzie dopłata. Jak zrównoważony rozwój i konkurencyjność fair - to również dopłaty dla rzekomo nierentownych EJ, a jak pokazują realia to najtańsza i najbardziej zabezpieczona technologia spośród wszystkich. Ale jak się słucha Popczyków i Mielczarskich- to ręce opadają, bo "Piekarski na mękach" tak nie bredził !!!
  • Biada nam 2022-08-09 16:09:42
    Nowy program poliniakow, mały Czarnobyl w każdej gminie
  • Prawdziwy Polak 2022-08-09 12:07:15
    Małe elektrownie smr jak najbardziej powinny być budowane jak najbliżej odbiorcy , natomiast duże atomówki niekoniecznie za duże koszty lepiej zastąpić większą ilością smr i oze zwłaszcza wydajne wiatraki na bałtyku.
    • Jerzy Lipka 2022-08-10 10:50:53
      Nie bierze Pan pod uwagę tego, że SMR w 2029 roku to będą w praktyce prototypy, w których nie wszystko może funkcjonować jak trzeba! A my nie możemy czekać z budową EJ do 2038 roku czy później. Dlatego sprawdzone konstrukcje dużych reaktorów, gotowych do montażu właściwie od dziś należy zastosować na dużą skalę u nas, budując trzy co najmniej duże elektrownie jądrowe po 3000 MW każda! Małe reaktory będą ich cennym uzupełnieniem, zwłaszcza w ciepłownictwie i energetyce przemysłowej. Pytam, niby dlaczego mamy się wyrzec zastosowania w naszym kraju tak wydajnej technologii jak elektrownie jądrowe? W imię czego, czyichś fanaberii? Nawet Niemcy przedłużą teraz działanie swoich reaktorów, a Polska miałaby z nich rezygnować, chyba tylko po to, by nasza gospodarka była coraz bardziej w tyle i coraz bardziej niekonkurencyjna na świecie. Samym OZE i węglem daleko się nie zajedzie. A już na pewno nie obniży się emisji.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.46.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!