Polski offshore będzie droższy niż w Danii czy Niemczech. Rozmawiamy z partnerem PGE

Polski offshore będzie droższy niż w Danii czy Niemczech. Rozmawiamy z partnerem PGE
- Przy pierwszych projektach siłą rzeczy wszyscy będą musieli nauczyć się, jak budować łańcuch dostaw i tworzyć możliwości. Spodziewamy się zatem, że koszty w momencie, w którym Polska rozpocznie działalność w tej sferze, będą nieco wyższe od tych, które udało się nam już wypracować na bardziej dojrzałych rynkach - tłumaczy wiceprezes Ørsted Offshore. PTWP

- Koszty w momencie, w którym Polska rozpocznie działalność w tej sferze, będą nieco wyższe od tych, które udało się nam już wypracować na bardziej dojrzałych rynkach - mówi Ulrik Stridbæk, wiceprezes i kierownik ds. regulacji w Ørsted Offshore.

 • Duńczycy są partnerem PGE przy realizacji projektów Baltica‑2 i Baltica‑3.
 • Ulrik Stridbæk wyjaśnia, dlaczego Polska zapłaci za swoją energetykę wiatrową na morzu więcej niż wcześniejsi partnerzy Ørsted Offshore w Europie.
 • Wiceprezes Ørsted Offshore ocenił warunki inwestycyjne i system regulacyjny w polskim sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
 • Rozmowa odbyła się w ramach wydarzenia EEC Online, stanowiącego merytoryczny wstęp do zaplanowanego na wrzesień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Bardzo dobrze przemyślane i dopracowane ramy regulacyjne jak na kraj, który stawia pierwsze kroki w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Tak Ulrik Stridbæk ocenia warunki inwestowania w polski offshore.

– Polska i jej ramy regulacyjne są bardzo atrakcyjne pod względem inwestycyjnym. Naszym zdaniem mogą one służyć za wzór – podkreślił wiceprezes Ørsted Offshore,  jednej z  wiodących firm na świecie zajmujących się budową i rozwojem morskiej energetyki wiatrowej.

Na polskim Bałtyku duński potentat będzie budował w partnerstwie z PGE dwie farmy wiatrowe.

-  Nasza rola oraz podział pracy, jaki uzgodniliśmy, polegają na tym, że firma Ørsted będzie odpowiedzialna za budowę i eksploatację morskich farm wiatrowych, natomiast firma PGE będzie odpowiedzialna za prace na lądzie, dbając przy tym o uzyskanie odpowiednich pozwoleń. W ten właśnie sposób obie firmy działać będą na podstawie posiadanych kompetencji, a przy tym w ramach ścisłego partnerstwa – wyjaśniał Ulrik Stridbæk.

Polska, z racji tego, że wchodzi dopiero w projekty offshore, będzie musiała na początku ponieść dużo większe koszty, niż w krajach, które już produkują energię elektryczną w ten sposób. Zdaniem Duńczyka w tych krajach widać jednak, że morska energetyka wiatrowa jest konkurencyjna w stosunku do każdego innego alternatywnego źródła energii:

- Są to w dalszym ciągu przedsięwzięcia, w przypadku których szacowany koszt całkowity jest dość duży. Faktem jest, że Polska ma jeszcze sporo do nadrobienia. Uważam jednak, że macie wszelkie podstawy, by oczekiwać, że również i u was koszty zaczną spadać.

Przygotowanie sieci na energię z morza

Podstawą powodzenia polskiego offshore'u jest dostosowanie naszej sieci energetycznej na przyjmowanie tak wytwarzanego prądu.

W Ørsted podkreślają, że polski operator systemu przesyłowego – firma PSE – ma bardzo dobrze opracowany plan i przygotowała już przestrzeń dla pierwszej partii spośród planowanej w pierwszej rundzie mocy 5,9 GW, w tym dla 2,5 GW, które planują zainstalować wspólnie z PGE. 

Zgodnie z przyjętym planem PSE ma rozbudować sieć elektroenergetyczną i wzmocnić ją w odpowiednich punktach przyłączeniowych do 2026 roku.

- Oczywiście, wybiegając w przyszłość – w każdym innym kraju, który rozwija morską energetykę wiatrową i pozostałe odnawialne źródła energii, rozwój sieci celem dopasowania jej do tempa rozwoju morskiej energetyki wiatrowej jest jednym z trudniejszych elementów, ale mimo to udaje się to osiągnąć. Dlatego jesteśmy całkowicie przekonani, że PSE będzie w stanie kontynuować rozwój polskiej sieci – po to, by wykorzystać ten fantastyczny zasób energii, jakim Polska dysponuje.

Zobacz cały wywiad z Ulrikiem Stridbækiem, wiceprezesem Ørsted Offshore, w którym rozmawiamy między innymi o polskim łańcuchu dostaw, doświadczeniu Duńczyków na Tajwanie i o tym, czego zamierzają nauczyć się przy okazji inwestycji w polskiej strefie Morza Bałtyckiego:Rozmowa z Ulrikiem Stridbækiem powstała podczas EEC Online. To jedno z wydarzeń poprzedzających zaplanowany na 20-22 września br. XIII Europejski Kongres Gospodarczy w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

 

×

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Polski offshore będzie droższy niż w Danii czy Niemczech. Rozmawiamy z partnerem PGE

 • Jan 2021-06-04 16:28:47
  Super eksperci z firmy Oerster , co to za wycenę nieco droższe, przecież wpuszczamy ich na nasz rynek.
 • Kazimierz 2021-05-31 14:15:43
  Panie dunczyk jak pan bedziesz wiedzial jak sie produkuje prad po 3 gr,. za 1 kWh to mozesz sie pan zglosic do Polski i dopiero produowac prad na Baltyku ale musisz miec pan patent na nizsze ceny . PO 3 GR ZA 1kWh
 • Odbiorca 2021-05-31 09:49:34
  Jako Odbiorca energii już się cieszę na wyższe rachunki. Kiedy 1MWh będzie kosztowała 1000 zł?
 • Ekonom 2021-05-30 20:29:25
  Na Polskim wybrzerzu zawsze wieje w pasie 10km.w głąb morza,ten teren nie powinien być nikomu sprzedanyz
 • Koszty są wyższe o łapówki 2021-05-29 20:07:04
  Korporacyjne. PiS jest w tym mistrzem.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.59.38
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!