Polskie biogazownie w tyle. Szansa na dogonienie Niemiec?

Polskie biogazownie w tyle. Szansa na dogonienie Niemiec?
Uniserv chce być ważnym partnerem dla polskich inwestorów z branży rolno-spożywczej. Fot. Uniserv/mat. pras.

Obecnie rynek biogazu i biometanu w Polsce znajduje się w szczególnym momencie. Po latach, kiedy z zazdrością spoglądaliśmy na tysiące instalacji w innych krajach, nareszcie powstają również w naszym kraju sprzyjające warunki funkcjonowania tych jakże pożytecznych, nie tylko dla branży rolno-spożywczej, instalacji - mówi Aleksander Balcer, wiceprezes zarządu Uniserv. Grupa od wielu lat skupia firmy świadczące z specjalistyczne usługi inżynieryjno-budowlane w dziedzinie energetyki, instalacji ochrony środowiska oraz innych gałęzi przemysłu.

 • Polska pozostaje w tyle, jeśli chodzi o potencjał wykorzystania biometanu. W Niemczech działa kilkaset biometanowni; u nas nie ma obecnie żadnej... 
 • Wiceprezes zarządu Uniserv Aleksander Balcer mówi o wartościach korzystania z biometanu w branży transportowej i budowniczej. 
 • - Założenia Europejskiego Zielonego Ładu zaktualizowanego programem FIT for 55 i wynikające z tych dokumentów uregulowania prawne dają podstawy do powstawania sensownych ekonomicznie biogazowni i biometanowni - mówi Aleksander Balcer.
Firma kojarzona m.in. z realizacjami układów chłodzenia w energetyce, kominów przemysłowych, pieców przemysłowych dla przemysłu cementowego, magazynowania produktów sypkich i magazynów ciepła czy instalacji do oczyszczania gazów procesowych już wiele lat temu podjęła działalność w obszarze instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii – biogazowni rolniczych.

O biogazowniach, biometanowniach oraz o możliwościach inwestycyjnych rozmawiamy z Aleksandrem Balcerem, wiceprezesem zarządu Uniserv S.A.

Czym właściwie jest biogazownia zwana również bioelektrownią?

- To instalacja produkująca biogaz z biomasy roślinnej, odchodów zwierzęcych, odpadów organicznych (na przykład z przemysłu spożywczego), odpadów poubojowych lub osadu biologicznego ze ścieków. Lista dostępnych substratów, prócz upraw celowych, zawiera odpady z przetwórstwa żywności (wywary, wytłoki, odpady piekarnicze itp.), odpady z ubojni, rzeźni, masarni, odchody zwierzęce – to obornik, gnojowica, biomasę uboczną agro (słoma, siano, poplony) czy też przeterminowaną żywność.

Wyróżnia się trzy rodzaje biogazowni, w zależności od rodzaju wykorzystywanej materii organicznej: to biogazownia rolnicza, biogazownia na składowisku odpadów, biogazownia przy oczyszczalni ścieków.

Biogazownia jest skomplikowaną instalacją technologiczną, w której decydującą rolę odgrywa biotechnologia - chodzi o zapewnienie odpowiednich warunków dla procesu beztlenowej fermentacji. Wiąże się to, ogólnie mówiąc, z zapewnieniem odpowiedniej temperatury i pH uwodnionej biomasy oraz sposobu mieszania fermentującej biomasy.

Co jest kluczowe dla wydajności instalacji?

- Kluczowy dla wydajności instalacji pozostaje dobór ilości oraz rodzaju wykorzystywanych substratów. Przy doborze mieszanek substratowych istotne jest zachowanie właściwych proporcji, m.in. węgla do azotu. Posiadając niezbędną wiedzę w tej mierze, możemy dobrać optymalne parametry substratowe i technologiczne dla indywidualnego inwestora.

Świadomość wspomnianych uwarunkowań jest niezwykle istotna na etapie doboru technologii, ale również podczas użytkowania instalacji. Dlatego też Uniserv oferuje opiekę technologiczną nad eksploatacją biogazowni.             

Warto przy okazji obalić niesprawiedliwy mit. Otóż nie jest prawdą, że biogazownia jest źródłem nieprzyjemnych zapachów. Przeciwnie: prawidłowo zaprojektowana i użytkowana jest instalacją, która nie emituje odorów.

Dodatkowo przetwarza ona w biogaz i poferment substraty, które nieprzetworzone stanowić mogą uciążliwe źródło odorów. Produktem reakcji w biogazowni jest biogaz i masa pofermentacyjna, która stanowi dobrej jakości nawóz organiczny. Masa pofermentacyjna pozostaje praktycznie bezwonna.

 

×

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Polskie biogazownie w tyle. Szansa na dogonienie Niemiec?

 • KM 2021-11-23 10:22:39
  Metanowych biogazowni nie ma dystrybujacych metan jako gaz ziemny. Artykuł (a raczej reklama) jest beznadziejny, ale trzeba rozumieć co się czyta żeby krytykować.
 • Krzysztof 2021-11-23 10:11:35
  W polsce są setki biogazowni. A ktoś opowiada, że nie ma żadnej. Jaka rzetelność, taki biznes. Kolejne bzdury. Redakcjo! Trochę szacunku dla czytelników, nie wszyscy są niedouczeni...
  • Zielonka 2021-11-23 10:44:15
   Właśnie - czytaj ze zrozumieniem - nie ma bioMETANOWNI. Biogazownie są i owszem
  • Inżynier 2021-11-23 12:57:30
   Aleś się Krzysztof skompromitował ;))) jak można nie odróżniać biogazowni od biometanowni ;)))
 • KM 2021-11-23 08:30:20
  Małe i mikrobiogazownie zmniejszają ilość odorów, bo wykorzystują gnojowice powstająca na miejscu. Napisać, że biohlgazownie nie emitują odorów to duże nadużycie. Przewóz, magazynowanie, dostarczanie emituje odór.
 • Yogi 2021-11-22 20:01:51
  Bardzo dobrze i niech tak pozostanie!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.186.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!