Polskie firmy nie boją się wodoru. Ważny jest jednak jego kolor

Wodór to  jeden z kluczowych elementów planu transformacji energetycznej. O szansach na rozwój zielonej gospodarki wodorowej rozmawiali uczestnicy debaty  "Wodór - paliwo przyszłości" podczas EEC Trends 20 stycznia 2022 roku w Warszawie.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • W listopadzie 2021 roku rząd przyjął Polską Strategię Wodorową, która określa plan działań w obszarze technologii wodorowych. Pod koniec bieżącego roku pod obrady Sejmu ma trafić ustawa zwana Konstytucją dla wodoru.
 • Polska jest na trzecim miejscu w Unii Europejskiej pod względem produkcji wodoru oraz na piątym w skali świata. Jednak jest to wodór technologiczny, a nie zielony.
 • Przedsiębiorstwa z zadowoleniem przyjmują przyjęcie strategii, ale czekają na takie regulacje, które zapewnią inwestorom opłacalność wodorowego biznesu. Podkreślają też, że nie będzie zielonej gospodarki wodorowej bez rozwoju OZE.
ZOBACZ ZAPIS CAŁEJ SESJI "Wodór - paliwo przyszłości", która odbyła się podczas EEC Trends w Warszawie.

Zdaniem Ireneusza Zyski, sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Polska ma szansę być w skali świata jednym z liderów i beneficjentów tej przemiany. Przypomniał, że obecnie Polska jest na trzecim miejscu w Unii Europejskiej pod względem produkcji wodoru oraz na piątym w skali świata. Jednak jest to wodór technologiczny wytwarzany i zużywany w procesach technologicznych, np. przez grupę Azoty czy koncerny paliwowe.

 Projekt Polskiej Strategii Wodorowej poznaliśmy rok temu, konsultacje i prace nad finalnym dokumentem trwały prawie rok. Przedstawiono go w listopadzie 2021 roku.


- Jesteśmy pół kroku za Niemcami czy Holandią, ale jestem przekonany, że zdążymy wykorzystać fundusze europejskie i krajowe przeznaczone na ten cel w horyzoncie dekady oraz do 2050 roku - zaznaczył.

Komisja Europejska chce przeznaczyć na inwestycję w wodór 460-470 mld euro. - Chcemy być gotowi pod względem prawnym i budowy rynku, by móc pozyskać i alokować te środki - mówił Ireneusz Zyska.

Czytaj też: NFOŚiGW będzie inwestować w projekty wodorowe

Zyska wymienił z nazwy kilka firm, które uznaje za szczególnie świadome celu i szansy, jaką dają technologie wodorowe. To ZE PAK, KGHM Polska Miedź i PKN Orlen.

Przyznał jednak, że tak jak reszta świata jesteśmy na początku drogi. - Jest dużo pytań o koszty, o transport i magazynowanie, jednak technologie się rozwijają, a wiele polskich uczelni i instytutów badawczych zaangażowało się w ten proces - mówił.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Polskie firmy nie boją się wodoru. Ważny jest jednak jego kolor

 • Albin 2022-01-24 08:43:20
  Ładnie powiedziane: "wodór technologiczny"! Zamiast: wodór z ropy albo gazu ziemnego. A jak ktoś pisze "wodór zielony" to najczęściej myśli o świętej elektrolizie wody... Tej najdroższej z drogich. A biomasa? Niech sobie gnije!
 • fizyczka 2022-01-22 16:11:52
  W szkole podstawowej uczyli mnie, że perpetuum mobile nie istnieje. Najwyraźniej w €KOŁCHOZIE prawa fizyki już nie obowiązują.
  • Picipici 2022-01-22 20:32:31
   Bo tu chodzi o perpetuum mobile ekonomiczne ;)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.168.16
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!