Polskie firmy zredukowały emisje o 5,1 proc.

Polskie firmy zredukowały emisje o 5,1 proc.
Kluczowe firmy polskiej gospodarki podejmują działania ograniczające ich wpływ na zmiany klimatu traktując je jako inwestycję. Ryzyko związane z zaniechaniem jest tu zbyt duże. (Fot. AdobeStock) Fot. AdobeStock

Zbadaliśmy deklaracje emisyjności prowadzonej działalności w ponad 50 polskich firmach przemysłowych i energetycznych uzupełnionych o handel, finanse i usługi. Okazało się, że rok do roku zredukowały one emisje o 5.1 proc.

 • Stworzenie wskaźnika, zielonego indeksu polskiego biznesu (dziś to -5,1 proc.) to podsumowanie wysiłków naszych dziennikarzy zaangażowanych w redagowanie specjalnego serwisu poświęconego wpływowi gospodarki na zmiany klimatu. Do jego opracowania posłużyły zagregowane informacje o emisji gazów cieplarnianych z ponad 50 ważnych dla polskiej gospodarki firm z różnych branż – przede wszystkim przemysłu, ale także także usług finansowych, handlu i transportu.
 • Ujęte w obliczeniach firmy wzięły też udział w ankiecie.
 • Dane zebrane w ramach prac nad wskaźnikiem posłużą w najbliższych tygodniach także do opracowania zestawień, rankingów, cząstkowych wskaźników i raportów pokazujących emisje w branżach i w kontekście danych ekonomicznych.

Co ważne: wszystkie firmy ujęte w wskaźniku – niezależnie od tego, czy dotyczy ich już formalny obowiązek raportowania emisji – pozytywnie odpowiedziały na nasze zaproszenie do serwisu lub same wystąpiły z wolą dołączenia do specjalnej wyszukiwarki.

Wśród prezentujących się w serwisie podmiotów sporo jest grup przemysłowych, reprezentowani są najwięksi z racji specyfiki działania emitenci CO2 w Polsce, czyli firmy energetyczne będące w fazie trudnej, ale intensywnej zmiany swojego miksu energii na bardziej zielony.

Reprezentowani są czempioni polskiego sektora energii paliw, najwięksi eksporterzy, ale także firmy sektora finansowego, IT czy handlu, których wpływ na klimat ma inny charakter i skalę. Taka różnorodność sprawia, że wskaźnik można uznać za reprezentatywny. Ta jego cecha będzie silniejsza w kolejnych wydaniach – wraz z akcesem kolejnych firm.

Dodaj swoją firmę i stwórz z nami kolejne edycje Zielonego Indeksu.

Ujęte w obliczeniach firmy wzięły także udział w ankiecie pokazującej generalny kierunek zmian związanych z dostosowaniem biznesu do celów zrównoważonego rozwoju. U zdecydowanej większości ankietowanych (blisko 87 proc.) nakłady na redukcję emisji w katach 2019/2020 wzrosły.
Ten inwestycyjny wysiłek motywowany jest jednocześnie kilkoma czynnikami – w większości przypadków (93,3 proc.) założeniami strategii ESG, choć firmy podkreślają także wagę oczekiwań otoczenia rynkowego (80 proc.) oraz aktualną i przyszłą presję regulacyjną (60 proc.).

Firmy żyją w serwisie

Obecność firm w serwisie Zielony Indeks nie sprowadza się do prezentacji danych statystycznych. O działaniach każdej z „zielonych firm Indeksu” powstał artykuł opisujące strukturę, a przede wszystkim aktualnie podejmowane wysiłki na rzecz redukcji emisji.

Tak skonstruowaną wizytówkę firmy uzupełniają zaprezentowane graficznie indywidualne wskaźniki względne, pokazujące emisję w odniesieniu do danych finansowych i zatrudnienia. Teksty te są sukcesywnie aktualizowane o dane o emisjach za rok 2020 oraz informacje o postępach w ich redukcji. Jednocześnie do serwisu aplikują nowe firmy.

Wskaźnik powstał na podstawie aktualnych danych uzyskanych od 50 firm aktywnie współpracujących z serwisem Zielony Indeks. Pulę danych o ich emisjach w latach 2019-2020 uzupełniono o analogiczne informacje pochodzące z ogólnie dostępnych raportów niefinansowych (CSR, ESG) zebrane przez dział analiz PTWP - wydawcy portalu i serwisu.

 

×

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Polskie firmy zredukowały emisje o 5,1 proc.

 • Diesel 2021-11-25 00:22:28
  Co za durny artykuł. Przy tym stronniczy i ogłupiający. Wszystko jest spierd.olone.
 • ar 2021-11-21 02:19:49
  Deklaracje? Jak sie ciebie zapytaja czy miales kiedys afere seksualna? To ci co mowia prawde i ci co klamia powiedza, ze nie. Dziwne, zeby mowili, ze az tak duzo truja. Spojrz sobie na badania niezalezne powietrza. Dlaczego zanieczyszczenie w Polsce wzrasta z roku na rok? Przez ufoludki?
 • stachurski 2021-11-19 10:53:09
  Deklaracje a rzeczywistość skrzeczy: w 2020 r mimo pandemii liczba dni smogowych w skali kraju wzrosła patrz np trupy samochodowe płynące dalej ze zgniłego zachodu. Samych tzw firm strategicznych gdzie kradnie pis jest ok.500. Zielony Ład w Polsce to dalej fikcja dla naiwnych.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!