- W badaniach Taurona, które zostały przeprowadzone w ostatnich miesiącach wśród klientów, którzy mają fotowoltaikę 53 proc. respondentów odpowiedziało, że motywacją do inwestycji było obniżenie rachunku za prąd. Aż 24 proc. ankietowanych przekazało także, że instalują fotowoltaikę z chęci korzystania z ekologicznych źródeł energii – wskazuje Jerzy Topolski, wiceprezes Taurona Polska Energia.
Wiceprezes grupy Jerzy Topolski, z którym rozmawiamy, komentuje m.in. prace legislacyjne, które odbywają się w parlamencie, a dotyczące nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, która ma zmienić system rozliczania prosumentów w Polsce z net meteringu (opartego na opustach) na net billing (rozliczenie pieniężne z nadwyżek). Rozmawiamy także o inwestycjach w sieć energetyczną - jak duże nakłady są potrzebne żeby wyeliminować problemy z zagospodarowaniem energii z rozproszonych źródeł.
Zdaniem Jerzego Topolskiego zmiany w rozliczeniach prosumentów mogą zahamować dynamikę rozwoju fotowoltaiki prosumenckiej, ale to będzie to chwilowy trend. Wskazują na to wyniki badań na temat przyczyn inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne.
- W badaniach Taurona, które zostały przeprowadzone w ostatnich miesiącach wśród klientów którzy mają fotowoltaikę - 53 proc. respondentów odpowiedziało, że motywacją do inwestycji było obniżenie rachunku za prąd. Cena energii nie tylko w Polsce ale i w Europie rośnie więc tym bardziej będzie rosła motywacja żeby fotowoltaikę montować - mówi Jerzy Topolski.
- W tych samych badaniach 24 proc. respondentów powiedziało także, że instalują fotowoltaikę z chęci korzystania z ekologicznych źródeł energii. Tutaj już nie ma znaczenia czy bilans ekonomiczny zamknie się w 3- 3,5 jak teraz było czy inwestycja się zwróci po 6,5 - 7 latach - jak przewidujemy przy nowym systemie - komentuje Jerzy Topolski.
W dalszej części rozmowy Jerzy Topolski opowiada Rafałowi Kergerowi, redaktorowi naczelnemu WNP.PL o tym jakie są oczekiwane parametry zrównoważonego rozwoju mikroinstalcji PV, o ryzyku blackoutu, komentuje też sprawę energetyki jądrowej w Polsce i prace nad porozumieniem regulacyjnym sektora dystrybucji z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.
Ciekawej rozmowy możecie wysłuchać m.in. na Spotify (link wyżej) ale także na innych platformach, m.in. Apple Podcasts.
Zobacz naszą najnowszą "Moc opinii". Rozmawiamy o problemach polskiego górnictwa i energetyki