PARTNERZY PORTALU

Potencjał energetyki wiatrowej na lądzie dwa razy większy niż ocenia rząd

Potencjał energetyki wiatrowej na lądzie dwa razy większy niż ocenia rząd
W Polsce na koniec 2020 r. moc zainstalowana lądowych farm wiatrowych wynosiła prawie 6402 MW. mat. pras.
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Dariusz Ciepiela
  Dariusz CIEPIELA
 • Dodano: 08-03-2021 12:30

Jarosław Gowin poinformował, że Ministerstwo Rozwoju przygotowało nowelizację ustawy o lądowych farmach wiatrowych. - Dla branży wiatrowej to bardzo dobra wiadomość. Czekamy teraz na szczegóły - mówi WNP.PL Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).

 • Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że ustawa odległościowa wkrótce powinna trafić do wykazu prac Rady Ministrów, a potem mają nastąpić konsultacje publiczne.
 • W Polsce na koniec 2020 r., według danych Agencji Rynku Energii, moc zainstalowana lądowych farm wiatrowych wynosiła prawie 6402 MW wobec około 5911 MW na koniec 2019 r.
 • PSEW ocenia potencjał lądowej energetyki wiatrowej w Polsce na ok. 20-22 GW. Po zakończeniu realizacji projektów, które wygrały aukcje, moc lądowych farm wiatrowych wyniesie ok. 10 GW.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (36)

Do artykułu: Potencjał energetyki wiatrowej na lądzie dwa razy większy niż ocenia rząd

 • Piotr 2021-03-09 15:04:16
  Kiedy doczekamy chwili, kiedy polscy politycy będą myśleć o polskiej racji stanu a nie działać w interesie zagranicznych lobbystów? Może zamiast tego taki plan: Rozwijamy polski sektor MEW. PFR albo Orlen robi joint-venture z GE Power w celu licencyjnej produkcji morskich turbin i wież wiatrowych w Elblągu. Kanał by się w końcu do czegoś przydał. Stocznie w Polsce produkują jednostki do instalacji i obsługi. Do tego elektrownia atomowa na wybrzeżu i mamy podłączenie farm do sieci i równoważenie niedoborów mocy. W 10 lat instalujemy na Bałtyku 10GW mocy. Po kolejnych 7 mamy 20GW i to wraz z elektrowniami atomowymi sprawia, że mamy najtańszą energię w Europie. Pomarzyć.
 • SJJ 2021-03-09 09:15:06
  Najgorsze w Naszym biednym kraju jest to, ze kretyn=w stawia się na ynacz'ce pozycje w Państwie, albo to oni wypowiadają się na tematy o których pojęcia nie mają. Zielony ład- to piękna idea, ale powinna być poparta badaniami uczelni i mądrzch głów - a nie rzyczeniami (...), którzy potrafią doprowadzić kraj do ruiny - tu tegoroczny przykład Amerykański (Kalifornia). Najtańszą energetyką jest w POLSCE Energetyka węglowa, która nie tylko jest najtańsza, ale i coraz bardziej ekologiczna i daje tysiącom miejsce pracy / więc najlepiej pod dyktando (...), ją zniszczyć. Oj, obudycie się i przepędzcie takich przekupnych Gowinów od decyzji.
 • Schettino 2021-03-08 18:37:53
  Żadnych wiatraków na lądzie. Te pseudoekologiczne niskoefektywne rozwiązania generują większy łączny ślad węglowy i koszty społeczne niż offshore ale są łakomym kąskiem dla różnej maści "inwestorów biedaków" ze względu na niski cost of entry. Życzę im wszystkim zamieszkania koło tych farm wiatrowych. Polska ma idealne warunki do offshore, a państwo powinno pomyśleć o joint-venture z jakimś poważnym graczem i uruchomić u nas produkcję największych turbin takich np. GE Haliade-X.
 • Simon 2021-03-08 18:03:46
  Osobiście szanse na przekroczenie progu 10 GW przez lądowe farmy wiatrowe na lądzie uważam za bliskie zeru. W Niemczech i Francji obecnie już każdy nowy projekt budowy takiej farmy ląduje w sądzie. Polska według PiS ma być jak Bawaria, z nowoczesną gospodarką i konserwatywnym społeczeństwem, a PIS mieć podobne lub większe poparcie jak tamtejsza CSU. W Bawarii obowiązuje zasada 10 H. Za dekadę będziemy mieć 10 GW na morzu i tyle samo lądzie. To już martwi PSE, bo bez elektrolizerów i magazynów energii będzie problem ze zbilansowaniem systemu, gdy mocniej dmuchnie w weekend czy święta. W Wielkiej Brytanii w 2020 roku z tego co kojarzę zmarnowało się 6% energii wytworzonej przez wiatraki, ponieważ system nie był w stanie jej przyjąć.
  • Innowator 2021-03-08 18:14:40
   Popełniłem już tutaj z 5 wpisów, że to przesada, iż coś 'musi lub nie musi być' w kwestii 10H, proszę rzucić okiem poniżej...
  • Schettino 2021-03-08 18:18:18
   Niezły masz burdel w głowie. W jednym wpisie mieszasz koszty społeczne energetyki wiatrowej, pis i konieczność modernizacji sieci energetycznych. Pewnie jesteś po jakiejś nędznej polibudzie i logiki tam nie uczyli. Najważniejsze w tym, że nie zapomniałeś wspomnieć pis. Lemingi ci przyklasną.
   • Simon 2021-03-08 19:23:27
    To nie ja mam problem z logiką i nic nie pisałem o konieczności modernizacji sieci. Łopatologicznie: Krajowy rekord zapotrzebowania na moc to 27 GW, w taki dzień jak 26 grudnia potrafi spaść do 12 GW w nocy. Co PSE ma zrobić jeśli tego dnia dmuchnie i do sieci z samych wiatraków trafi 18GW ? Same tylko elektrociepłownie, których nikt nie wyłączy potrafią dać 10 GW. Bez elektrolizerów i magazynów energii za cholerę tej gigantycznej nadwyżki nikt nie ogarnie. To nie jest zadanie dla PSE tylko właścicieli farm. Rząd zresztą już widzi problem, bo nawet w przypadku pv wsparcie w pierwszej kolejności mają otrzymywać ci prosumenci, co sami zużyją produkowana energię na miejscu. W USA planują w 2021 roku postawić 4 GW magazynów energii, ile u nas?
  • Condor 2021-03-08 18:32:11
   Niemcy mają 8x tyle wiatraków jak my i mimo to budują kolejne. Nawet w Bawarii, mimo że jest ograniczenie 10H, to można to obejść za zgodą społeczności lokalnych, podobnie jak miałoby być u nas. We Francji opór ten wynikał głównie z przekonania Francuzów o bezsensie stawiania wiatraków przy taniej energii z atomu. Dopiero ostatnio zaczęło do nich docierać, że atom nie jest wieczny i powoli się kończy - próba jego reaktywacji we Flamanville jest kompletną katastrofą. Na dobrą sprawę nie ma rozsądnej alternatywy dla wiatraków jako części systemu i to dotarło nawet do twardogłowych ideologów PiS.
   • Simon 2021-03-08 19:40:08
    Na koniec roku 2018 w Niemczech farmy wiatrowe na lądzie miały 52,33 GW mocy, a dziś 54,82 GW. Budują ułamek tego co dawniej, bo spory sądowe mocno ostudziły zapał potencjalnych inwestorów. Co do Francuzów do sądu idą lokalni mieszkańcy, bo nie podoba im się szpecenie krajobrazu czy spadek cen nieruchomości. Atom nie ma tu nic do rzeczy. Dlatego rządy nie tylko w Polsce stawiają na morskie farmy wiatrowe. Są droższe w budowie, ale ich produktywność też jest większa. Lądowe w Europie wiele już nie zwojują.
   • Condor 2021-03-08 21:08:23
    OK, sam widzisz, że przez 2 lata postawili 2.5 GW i to w okresie wielkiej posuchy. To i tak więcej niż u nas, w okresie prosperity. Jest to mniej niż planowano, powoli dochodzą do ściany. Teraz dyskusja bardziej koncentruje się wokół udziałów w zyskach dla gmin i jak to pogodzić z istniejącymi farmami. Co do Francji, to mogę tylko powtórzyć: tani atom zabijał opłacalność innych źródeł. Perspektywy na przyszłość już nie są takie dobre, więc wracają z powrotem do OZE.
   • Razparuk 2021-03-09 11:10:25
    Właśnie we Francji zreanimują atom i będą się śmiać z Niemców którym zapragnęła sie Energiewende. Na koszt MittelEuropa bo finalnie mamy płacić Niemcom za rosyjski gaz. Będzie jeszcze niezła jazda jak w Niemczech "zgaśnie swiatło"
   • Condor 2021-03-09 13:55:09
    Do Razparuk: tak, we Francji próbowali reanimować EJ przy okazji modernizacji Flamanville. Termin oddania - 2012, budżet 3 mld €. Do dzisiaj nieskończone, wydali 12 mld € i może skończą w przyszłym roku. Francuzi wracają do OZE, bo wiedzą że ich EJ powoli zaczyna się sypać.
 • Schettino 2021-03-08 17:45:08
  Żadnych wiatraków na lądzie. Te pseudoekologiczne niskoefektywne rozwiązania generują większy łączny ślad węglowy i koszty społeczne niż offshore ale są łakomym kąskiem dla różnej maści "inwestorów biedaków" ze względu na niski cost of entry. Życzę im wszystkim zamieszkania koło tych farm wiatrowych. Polska ma idealne warunki do offshore, a państwo powinno pomyśleć o joint-venture z jakimś poważnym graczem i uruchomić u nas produkcję największych turbin takich np. GE Haliade-X.
  • Innowator 2021-03-08 18:10:46
   Schetyna, sam sobie zaprzeczasz. Turbiny są, pomimo, że od ca 1,5 roku szukamy producentów wszyscy trują podobnie jak Ty: offshore, pitu-pitu, tymczasem wysokosprawne turbiny dla siłowni lądowych (wszyscy zgadzają się, że ich potencjał musi być co najmniej 2 razy większy niż 'osławionych', drogich inwestycyjnie morskich) czekają na mądrego, który pierwszy zrozumie ich potencjał. Sorry, ale te bzdety o 'polskim offshore' (Equinor?), który ma być 'zbawieniem' (dla kogo i od czego?) już od dawna mnie drażnią, wybacz...
   • Schettino 2021-03-08 18:28:48
    @Inowator, Masz turbinę, która w przeliczeniu na jednostkę wyprodukowanej energii ma niższy łączny ślad węglowy i wyższą efektywność od wspomnianej przeze mnie GE Haliade-X? I jeszcze piszesz na tym forum zamiast odcinać kupony od wynalazku i wypoczywać na Azorach? Lepiej przestań nawijać ludziom makaron na uszy. Tylko offshore.
   • Razparuk 2021-03-09 11:12:44
    Wyjściem z impasu byłoby utrzymanie 10 H dla NOWYCH inwestycji zaś zniesienie tego wymogu dla farm majacych już zgodę na użytkowanie itd. Możnaby zastąpić stare wiatraki nowymi i po temacie.
  • Innowator 2021-03-08 19:00:03
   'Schetino' - wydaje Ci się, że dużo pojęć (ślad węglowy, itp.) z dziedziny energetyki opanowałeś - poćwicz proszę jeszcze trochę empatię (ocena mojej skromnej...) oraz zajęcia z funkcjonowania systemów elektroenergetycznych (koszty przesyłu, straty, itp.). To tylko swobodna sugestia, przecież nie musisz... P.S. Od jednego z przedsiębiorców zamiast konkret ych pytań dot. kwestii zwiazanych z wdrożeniem turbin do produkcji już usłyszałem to samo pytanie, a właściwie złośliwy zarzut (czemu mając świetną konstrukcję nie leżymy a plaży na jakichś Azorach, tylko wałęsamy się po kraju szukając Partnera przemysłu - przecież fabrykę mogli zbudować nawet trzej mieszkańcy Łodzi nie mający nic, prawda?), eeech...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.0.150
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
PARTNERZY SERWISU
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!