Działają na rynkach hurtowych energii elektrycznej w 18 krajach. Na koncie mają już pierwsze inwestycje we własne źródła wytwarzania energii elektrycznej. W ubiegłym roku rozpoczęli sprzedaż do odbiorców końcowych, co oceniają, jako "bardzo szczęśliwe" ze względu na zamieszanie z ustawą ws. cen prądu. O tym, jakie skutki wywrze ona na wynikach firmy, jak wygląda działalność na międzynarodowych rynkach hurtowych energii elektrycznej i jakie są prognozy dla rynku fotowoltaiki w Polsce mówi w rozmowie z WNP.PL Sebastian Jabłoński, prezes zarządu TRMEW Obrót.
- Nie sprzedajemy aktywnie energii gospodarstwom domowym i nie zamierzamy aktywizować sprzedaży w tym obszarze. Obecnie w naszym portfelu dominują średnie przedsiębiorstwa – informuje prezes Sebastian Jabłoński.
- W coraz większym stopniu skupiamy się na najbardziej świadomych przemysłowych odbiorcach energii. Będziemy rozwijać zakupy energii od wytwórców energii z OZE. Na razie jesteśmy na wstępnym etapie rozwoju handlu gazem – mówi Sebastian Jabłoński.
- Pierwsze inwestycje we własne źródła wytwarzania energii elektrycznej mamy już za sobą. Jesteśmy też współwłaścicielem projektu budowy farmy fotowoltaicznej o docelowej mocy 600 MW. Oprócz OZE planujemy też rozwijać małą kogenerację gazową - wskazuje Sebastian Jabłoński.
TRMEW Obrót, co kryje się za tym skrótem? Jaka jest struktura właścicielska firmy?
- Spółkę w 2013 roku założyło Towarzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych (TRMEW) oraz właściciele elektrowni wodnych zrzeszeni w tym Towarzystwie. W 2014 roku uzyskała koncesję na obrót energią elektryczną.
Jednym z celów spółki było rozpoczęcie działalności na rynku detalicznym. Żeby zaistnieć na rynku odbiorców końcowych, spółka potrzebowała większych kapitałów, które nie były możliwe do pozyskania od ówczesnych udziałowców. W związku z tym poszukiwano inwestora, który dokapitalizowałby spółkę i zdynamizował jej działalność.
Zobacz także: Ceny prądu dla gospodarstw domowych. 26 firm wyłożyło oferty na stół
Wtedy, w kwietniu 2017 roku, pojawiliśmy się w spółce my, czyli czeska firma Right Power Commodities, której jestem jednym z trzech udziałowców. Już w maju 2017 roku spółka rozpoczęła obrót na Towarowej Giełdzie Energii. Od września 2017 roku firma prowadzi handel transgraniczny energią elektryczną. Później dokonywane były kolejne inwestycje i obecnie największym beneficjentem rzeczywistym TRMEW Obrót jestem ja.